Objevte poklady UNESCO v Ústeckém kraji
Kouzlo Ústeckého kraje
Ústecký kraj, to není jenom průmysl a chemičky, jak si mnozí myslí. Skrývá se v něm i krása, která bere dech a uchvacuje na první pohled. Krása, která si vysloužila uznání i od samotného UNESCO. Ano, řeč je o památkách UNESCO, které se pyšně tyčí na území Ústeckého kraje a lákají k návštěvě turisty z celého světa.
Zapomenout nesmíme na skvostnou Zahradu Kinských v Chráněné krajinné oblasti České středohoří. Tato kulturní památka zapsaná na seznamu UNESCO nás okouzlí svou jedinečnou atmosférou a krásou. Procházka touto zahradou je jako cesta časem, která nám odhaluje umění a cit našich předků pro detail.
A co teprve Hornická kulturní krajina Erzgebirge/Krušnohoří? Tato lokalita, jež se rozkládá na území Ústeckého kraje i sousedního Německa, je svědectvím o staleté historii hornictví v tomto regionu. Doly, štoly, hutě a další technické památky nám připomínají, jak těžká a zároveň důležitá byla práce horníků v minulosti.
Navštivte Ústecký kraj a poznejte jeho kouzlo i vy! Objevte krásu památek UNESCO a nechte se unést jejich historií a atmosférou.
Dvě památky UNESCO
Ústecký kraj se může pochlubit hned dvěma výjimečnými místy, která si vysloužila zápis na seznam světového dědictví UNESCO. Prvním z nich je historické centrum města Litoměřice. Malebné uličky lemované gotickými, renesančními a barokními domy vás přenesou v čase a okouzlí vás svou jedinečnou atmosférou. Dominantou náměstí je renesanční radnice s věží, ze které se otevírá úchvatný výhled na město a České středohoří. Za návštěvu stojí také katedrála sv. Štěpána, gotický kostel Všech svatých s unikátní kostnicí či barokní komplex jezuitské koleje.
Druhou památkou UNESCO v Ústeckém kraji je krajinářská oblast Krušnohoří – Hornická kulturní krajina Erzgebirge/Krušnohoří. Tato oblast svědčí o staleté historii těžby rud a zpracování kovů. Návštěvníci zde mohou obdivovat unikátní technické památky, jako jsou štoly, šachty, hutě, hamry, ale také hornická města a vesnice s typickou architekturou. Mezi nejvýznamnější památky patří například důl Mauritius v Hřebečné, hornické muzeum v Příbrami či technické památky v Jáchymově. Obě památky UNESCO v Ústeckém kraji nabízejí nezapomenutelný zážitek a svědčí o bohaté historii a kulturním dědictví tohoto regionu.
Historické centrum Litoměřic
Malebné město Litoměřice, rozkládající se na soutoku Labe a Ohře, se pyšní historickým centrem, které je právem považováno za architektonický skvost a je chráněno jako městská památková rezervace. Ačkoliv Ústecký kraj zatím nemá na seznamu světového dědictví UNESCO zapsanou žádnou památku, historické centrum Litoměřic by mohlo být právoplatným kandidátem. Jeho zachovalý renesanční a barokní ráz, úzké uličky lemované měšťanskými domy s bohatě zdobenými štíty a malebné náměstí s dominantou barokního sloupu Nejsvětější Trojice vytváří neopakovatelnou atmosféru.
Název památky | Rok zápisu na seznam UNESCO | Kategorie |
---|---|---|
Historické centrum města Český Krumlov | 1992 | Kulturní |
Zámecká zahrada a zámek Kroměříž | 1998 | Kulturní |
Mezi nejvýznamnější památky patří gotický kostel Všech svatých s renesanční věží, renesanční radnice s orlojem a barokní komplex jezuitské koleje s kostelem Zvěstování Panny Marie. Návštěvníci by si neměli nechat ujít ani prohlídku podzemí, které skrývá spletitý systém chodeb a sklepů. Historické centrum Litoměřic je důkazem bohaté historie a kultury Ústeckého kraje a nabízí nezapomenutelný zážitek milovníkům historie a architektury.
Gotika, renesance, baroko
Ústecký kraj se sice nemůže pochlubit památkami UNESCO přímo na svém území, ale v jeho blízkém dosahu najdeme skvosty architektury, které nám odkazují na bohatou historii Čech. Stačí se vydat do sousedních regionů a ocitneme se v objetí gotiky, renesance i baroka.
Nedaleko Ústí nad Labem se tyčí majestátní gotická katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze, symbol české státnosti a součást Pražské památkové rezervace UNESCO. Její štíhlé věže a bohatá kamenická výzdoba berou dech.
Milovníci renesance si přijdou na své v půvabném Českém Krumlově, zapsáném na seznamu UNESCO. Zámek Český Krumlov s unikátním barokním divadlem a malebným historickým centrem s renesančními domy a kašnami nás přenesou do časů šlechtických sídel a rytířských turnajů.
Barokní architektura nás uchvátí v Litomyšli, kde se nachází zámek zapsaný na seznamu UNESCO. Jeho elegantní fasáda, rozsáhlé zahrady a unikátní dochované barokní divadlo z něj dělají perlu barokního stavitelství.
Ačkoliv Ústecký kraj zatím nemá vlastní památku UNESCO, jeho blízké okolí nabízí fascinující architektonickou cestu časem, která uspokojí i ty nejnáročnější milovníky historie a umění.
Zahrady a vinice
Ústecký kraj se pyšní nejenom industriálními památkami, ale i krásou přírody a kulturní krajiny. Ačkoliv na seznamu UNESCO nenajdeme přímo vinice či zahrady, jejich přítomnost je s památkami úzce spjata.
Vezměme si například okolí zámku Velké Březno, který je součástí Lednicko-valtického areálu, zapsaného na seznamu UNESCO. Vinice a zahrady zde nejsou jenom estetickým doplňkem, ale i odkazem na staletou vinařskou tradici regionu. Procházka zámeckým parkem s výhledy na vinohrady je tak propojením historie a přírody.
I když se to na první pohled nemusí zdát, i v industriálním prostředí Mostu najdeme spojitost s tématem zahrad a vinic. Kostel Nanebevzetí Panny Marie, přemístěný kvůli těžbě uhlí, byl původně obklopen městskou zelení. Samotné přemístění kostela je pak důkazem lidské invence a snahy o zachování kulturního dědictví, podobně jako péče o vinice a zahrady vyžaduje úsilí a znalosti.
Ačkoliv Ústecký kraj není na seznamu UNESCO zastoupen zahradami a vinicemi přímo, jejich přítomnost v těsném sousedství památek UNESCO dokresluje celkový obraz bohatství a rozmanitosti regionu.
Město Terezín
Terezín, město s bohatou historií, se nachází v Ústeckém kraji. Ačkoliv není Terezín sám o sobě zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO, jeho blízkost k památkám UNESCO z něj činí atraktivní cíl turistů. Jen kousek odtud se nachází město Litoměřice s nádherným historickým centrem a nedaleko leží také překrásné město Český Krumlov, které je proslulé svým zámkem a zachovalou středověkou architekturou. Oba tyto skvosty jsou právem zapsány na seznamu UNESCO a dokládají bohaté kulturní dědictví Ústeckého kraje.
Samotný Terezín je známý především svou pevností, která sehrála významnou roli v dějinách. Dnes slouží jako muzeum a připomíná temnou kapitolu druhé světové války, kdy zde byl zřízen židovský ghetto a koncentrační tábor. Návštěva Terezína je silným emocionálním zážitkem a připomínkou hrůz minulosti.
Ústecký kraj se může pochlubit hned několika památkami UNESCO. Kromě již zmíněných Litoměřic a Českého Krumlova sem patří i úchvatná krajina Českého Švýcarska s ikonickou Pravčickou bránou. Tyto památky lákají turisty z celého světa a svědčí o výjimečnosti tohoto kraje.
Pevnost Terezín
Pevnost Terezín, nacházející se v Ústeckém kraji, sice není přímo zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO, ale její historická a kulturní hodnota je nesporná. Terezín, původně vybudovaný jako mohutná rakouská pevnost v 18. století, se bohužel stal symbolem nacistické perzekuce během druhé světové války. V roce 1941 zde nacisté zřídili ghetto a koncentrační tábor, kam deportovali Židy z celého Protektorátu Čechy a Morava a dalších zemí okupované Evropy.
Dnes slouží Terezín jako pietní místo a připomínka hrůz holocaustu. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout řadu památníků, muzeí a expozic, které dokumentují život v ghettu a utrpení vězňů. Mezi nejvýznamnější patří Památník Terezín, Muzeum ghetta, Národní hřbitov a Magdeburská kasárna.
Ačkoliv je Terezín spjat s tragickou minulostí, je důležité si připomínat jeho historii a poučit se z ní. Prohlídka Terezína je silným zážitkem, který nutí k zamyšlení nad hrůzami války a netolerance.
Památník Terezín
Památník Terezín, nacházející se v Ústeckém kraji, sice není přímo zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO, ale má k němu velmi blízko. Terezínská pevnost, původně budovaná jako vojenská pevnost v 18. století, se za druhé světové války stala smutným symbolem nacistické perzekuce. Nacisté zde zřídili ghetto Terezín, shromaždiště pro Židy z českých zemí a dalších evropských států před jejich deportací do vyhlazovacích táborů.
Dnes slouží Terezín jako památník obětem nacismu a připomínka hrůz holocaustu. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout zachovalé prostory ghetta, včetně ubikací, krematoria a židovského hřbitova. Památník Terezín je významným místem pro pochopení historie druhé světové války a pro reflexi zločinů proti lidskosti.
Ačkoliv je Ústecký kraj znám spíše pro své industriální dědictví, památník Terezín dokazuje, že i zde se nacházejí místa s hlubokým historickým a kulturním významem.
Temná historie
Ústecký kraj, pyšnící se úchvatnými památkami UNESCO, skrývá i temnější kapitoly své historie. Po druhé světové válce došlo k vysídlení německého obyvatelstva, což zanechalo v krajině a osudech lidí hluboké jizvy. Mnoho vesnic a kulturních památek zpustlo a jejich krása byla poznamenána necitlivými zásahy. Období komunistického režimu přineslo další vlnu devastace. Průmyslová expanze, často na úkor životního prostředí, zanechala v kraji rozsáhlé ekologické škody. Těžba uhlí, dominantní průmysl regionu, proměnila krajinu k nepoznání. Vznikly obří povrchové doly a haldy, které se staly symbolem ztráty původní krásy. Navzdory těmto temným kapitolám se Ústecký kraj snaží vyrovnat se svou minulostí. Probíhá rekultivace zničené krajiny a obnova památek. Vznikají muzea a památníky, které připomínají utrpení a nespravedlnost minulých let. Cílem je poučit se z chyb historie a vybudovat lepší budoucnost pro celý region.
Naučná stezka
Ústecký kraj se pyšní nejen krásnou přírodou, ale i bohatou historií a kulturou. Důkazem jsou památky zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Prozkoumejte je s námi! Vydejte se po stopách hornické minulosti v Krušnohoří, kde na vás čekají unikátní památky těžby stříbra a cínu. Objevte krásu historických center měst, jako je Litoměřice s gotickým hradem a renesančními domy, nebo Ústí nad Labem s dominantním hradem Střekov. Zažijte atmosféru středověku na hradě Bezděz, který se tyčí nad krajinou Českého středohoří. Ať už se vydáte kamkoli, Ústecký kraj vás okouzlí svou krásou a bohatstvím památek.
Tipy na výlety
Ústecký kraj se pyšní hned dvěma skvosty, které se právem řadí na seznam světového dědictví UNESCO. První zastávkou by měla být jednoznačně zahradní město Litomyšl. Zámek Litomyšl, perla renesanční architektury, vás okouzlí svou elegancí a bohatou historií. Projděte se rozlehlým zámeckým parkem, navštivte zámecké divadlo s unikátním systémem kulis a nechte se unést atmosférou minulých staletí. Milovníci kultury ocení také Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl, který se zde každoročně koná.
Druhou zastávkou, kterou nesmíte vynechat, je město Terezín. Památník Terezín, smutná připomínka hrůz druhé světové války, vás zavede do terezínské pevnosti a ghetta. Prohlídka autentických prostor, jako je Národní hřbitov, Malá pevnost či Magdeburská kasárna, ve vás zanechá hluboký dojem a donutí vás k zamyšlení nad dějinami i lidskou krutostí.
Kromě těchto dvou památek UNESCO nabízí Ústecký kraj i další zajímavá místa. Zřícenina hradu Hazmburk tyčící se nad krajinou, tajemné skalní útvary v Českém Švýcarsku nebo malebné městečko Kutná Hora s kostnicí Sedlec – to vše a mnohem více na vás čeká v tomto malebném koutě České republiky.
Ubytování v regionu
Ústecký kraj se pyšní hned dvěma skvosty zapsanými na seznamu UNESCO. Krása historického centra Českého Krumlova s jeho dominantním zámkem a jedinečným otáčivým hledištěm bere dech. Hledáte-li ubytování v blízkosti této perly jižních Čech, máte na výběr z nepřeberného množství možností. Od luxusních hotelů s výhledem na meandry Vltavy, přes útulné penziony v malebných uličkách až po kempy v okolní přírodě. Druhou památkou UNESCO v Ústeckém kraji je Zahrada Kinských v Praze. I v jejím okolí naleznete širokou škálu ubytovacích kapacit, od moderních apartmánů po tradiční hotely. Ať už zvolíte jakoukoli variantu, nezapomeňte si rezervovat ubytování s dostatečným předstihem, obzvláště pokud cestujete v hlavní sezóně.
Ústecký kraj, to není jenom průmysl a doly. Skrývá v sobě i svědectví o lidské historii a umu, které si zaslouží být uchováno pro další generace. Důkazem jsou i památky UNESCO, které zdobí jeho území.
Anežka Nováková
Doprava do Ústeckého kraje
Ústecký kraj se pyšní hned dvěma památkami zapsanými na seznamu UNESCO. Cesta za těmito skvosty je sama o sobě zážitkem. Do Ústí nad Labem, srdci kraje, se pohodlně dopravíte vlakem z Prahy i jiných koutů Česka. Z hlavního nádraží pak můžete pokračovat autobusy či regionálními vlaky do malebných zákoutí Krušných hor, kde se nachází hornická krajina Erzgebirge/Krušnohoří. Milovníci architektury ocení přímé vlakové spojení z Ústí nad Labem do Litoměřic, odkud je to jen skok k nádherným zahradám a zámku v Kroměříži.
Pro ty, kteří preferují individuální cestování, je ideální volbou automobil. Dálnice D5 vás z Prahy doveze až do Ústí nad Labem a silnice první třídy pak propojují ostatní města kraje. Nezapomeňte ale na možné kolony v letních měsících a o víkendech. Skvělou alternativou je i cykloturistika. Ústecký kraj nabízí hustou síť cyklostezek, které vás provedou malebnou krajinou kolem Labe i Krušných hor. Ať už zvolíte jakýkoliv dopravní prostředek, cesta za památkami UNESCO v Ústeckém kraji bude nezapomenutelným zážitkem.
Nezapomenutelný zážitek
Ústecký kraj se pyšní nejen krásnou přírodou, ale i bohatou historií a kulturou. Není divu, že se zde nachází hned několik památek zapsaných na seznamu UNESCO. Tyto výjimečné pamětihodnosti lákají turisty z celého světa a nabízejí nezapomenutelný zážitek.
Pro milovníky historie je návštěvou povinností Zahrada a zámek v Kroměříži. Tento barokní komplex s nádhernými zahradami je považován za jeden z nejkrásnějších v Evropě. Procházka rozlehlým areálem, obdivování fontán a květinových záhonů je jako cesta časem.
Dalším skvostem Ústeckého kraje je historické centrum Prahy. Staroměstské náměstí s orlojem, Karlův most a Pražský hrad jsou jen střípky z bohaté mozaiky památek, které Praha nabízí. Procházka po Královské cestě je nezapomenutelným zážitkem, který vás přenese do dob císařů a králů.
Nejen historické památky, ale i technické skvosty se mohou pyšnit zápisem na seznamu UNESCO. Mezi ně patří i Hornické kulturní krajina Erzgebirge/Krušnohoří, která svědčí o staleté těžební tradici v tomto regionu. Návštěva dolů a šachet je fascinující cestou do historie těžby stříbra a dalších kovů.
Památky UNESCO v Ústeckém kraji nabízejí nezapomenutelný zážitek pro každého. Ať už vás zajímá historie, kultura nebo technika, v tomto kraji si přijdete na své.
Publikováno: 16. 07. 2024
Kategorie: cestování