Krásná a nenáročná: Sasanka japonská rozzáří vaši zahradu

Sasanka Japonská

Původ a rozšíření sasanky japonské

Sasanka japonská, latinsky Anemone hupehensis, pochází z centrální a jihovýchodní Číny, nikoliv z Japonska, jak by napovídal její název. Do Japonska se dostala už v dávných dobách a stala se tam oblíbenou okrasnou rostlinou, odtud pochází i její druhové jméno. V Evropě se začala pěstovat až na počátku 19. století a brzy si získala oblibu pro své krásné květy a nenáročnost.

Dnes je sasanka japonská rozšířená v zahradách po celém světě. Existuje mnoho kultivarů lišících se barvou květů, tvarem okvětních lístků i vzrůstem. Květy sasanky japonské jsou obvykle růžové až fialové, ale existují i kultivary s bílými nebo červenými květy. Rostlina dorůstá do výšky 60 až 100 cm a kvete od konce léta až do podzimu. Sasanka japonská preferuje slunné stanoviště s propustnou, humózní půdou. Je to nenáročná trvalka, která dobře snáší i sušší podmínky.

Charakteristika a vzhled

Sasanka japonská, latinsky Anemone hupehensis var. japonica, je trvalka okouzlující svými něžnými květy, které se objevují na konci léta a zdobí zahrady až do podzimu. Pochází z Číny a Japonska, kde roste v horských oblastech. Dorůstá do výšky 50 až 120 cm, v závislosti na kultivaru. Tvoří kompaktní trsy s tmavě zelenými, trojčetnými listy s pilovitým okrajem. Listy vyrůstají na dlouhých řapících a vytváří atraktivní pozadí pro něžné květy. Samotné květy sasanky japonské jsou miskovitého tvaru s průměrem 5 až 8 cm. Objevují se v bohatých květenstvích na pevných stoncích, které se elegantně tyčí nad listy. Barevná škála květů se pohybuje od čistě bílé přes růžovou až po sytě růžovofialovou. Uprostřed květu září trs zářivě žlutých tyčinek. Kromě jednoduchých květů existují i kultivary s květy poloplnými či plnými, které připomínají malé pivoňky.

Období květu a barvy květů

Sasanka japonská, známá také jako podzimní sasanka, rozkvétá na konci léta a začátkem podzimu, od srpna do října, a vnáší do zahrady zářivé barvy právě tehdy, když většina ostatních rostlin už dokvétá. Její květy, elegantně se pohupující na tenkých stoncích, vytváří nádherný kontrast s tmavě zelenými listy, které si udržují svěží vzhled po celou sezónu. Barevná škála květů sasanky japonské je opravdu pestrá. Můžete se setkat s něžnými odstíny bílé a růžové, přes sytě růžovou až po karmínově červenou. Některé odrůdy se pyšní i květy s dvojitou sadou okvětních lístků, které působí obzvlášť bohatě a elegantně. Bez ohledu na barevnou variantu, kterou si vyberete, sasanka japonská vnese do vaší zahrady nádech romantiky a elegance. Její křehká krása a pozdní období květu z ní dělají oblíbenou trvalku pro podzimní zahrady.

sasanka japonská

Stanoviště a podmínky pro pěstování

Sasanka japonská, známá také jako podzimní sasanka, pochází z horských oblastí Japonska a Číny. Prospívá v polostínu až stínu, ideálně na místě chráněném před prudkým sluncem a silným větrem. Půda by měla být humózní, propustná a mírně kyselá. Důležitá je dobrá drenáž, aby nedocházelo k přemokření kořenů, na které je sasanka japonská citlivá. Rostlina preferuje chladnější stanoviště a ocení mulčování kůrou nebo kompostem, které udrží vlhkost a zabrání růstu plevele. Sasanky japonské nejsou náročné na hnojení, postačí jim jarní dávka kompostu nebo hnojiva pro kvetoucí rostliny. Pravidelné odstraňování odkvetlých květů podpoří další kvetení a udrží rostlinu zdravou a vitální. Sasanka japonská je méně náročná na péči než její jarní příbuzné a na vhodném stanovišti se bude dařit po mnoho let.

Půda a zálivka

Sasanky japonské preferují humózní, dobře propustnou půdu s mírně kyselým až neutrálním pH. Důležité je, aby půda byla dostatečně výživná, proto se doporučuje před výsadbou zapracovat do záhonu kompost nebo jinou organickou hmotu. Těžká, jílovitá půda může vést k hnilobě kořenů, proto je vhodné ji před výsadbou vylehčit pískem nebo štěrkem. Sasanky japonské preferují mírně vlhkou půdu, ale nesnáší přemokření. Zaléváme je proto pravidelně, ale s mírou, a to zejména během suchých období. V zimě zálivku omezíme na minimum. Mulčování kolem rostlin pomůže udržet vlhkost v půdě a omezí růst plevele. Vhodné materiály pro mulčování jsou například kůra, štěpka nebo listí.

Množení sasanky japonské

Sasanka japonská, známá také jako podzimní sasanka, se dá množit několika způsoby. Nejjednodušší je dělení trsů, ideálně na jaře nebo na podzim. Vyberte si silnou rostlinu a opatrně ji vyjměte z půdy. Rozdělte trs na menší části, z nichž každá by měla mít několik zdravých výhonků a kořenů. Nové sazenice zasaďte do připravených záhonů s humózní, dobře propustnou půdou. Důležité je udržovat půdu vlhkou, dokud se rostliny neujmou.

Dalším způsobem je množení semeny, i když je to náročnější a méně spolehlivé. Semena se vysévají na jaře do skleníku nebo do truhlíků. Klíčení může trvat i několik měsíců a mladé rostlinky jsou choulostivé. Až sazenice zesílí, můžete je přesadit na venkovní stanoviště. Pamatujte, že sasanky vypěstované ze semen nemusí mít stejné vlastnosti jako mateřská rostlina.

sasanka japonská

Řez a péče o sasanky

Sasanky japonské kvetou koncem léta a na podzim a vnášejí do zahrady zářivé barvy v období, kdy už mnoho jiných rostlin dokvétá. Prořezávání sasanek japonských není nezbytně nutné pro jejich přežití, ale pomůže udržet jejich tvar a podporuje bohatší kvetení v dalším roce. Nejlepší čas pro řez je brzy na jaře, ještě před začátkem nového růstu. Odstraňte všechny suché, poškozené nebo nemocné stonky. Zjistíte, že jsou hnědé a snadno se lámou. Zbytek rostliny sestřihněte asi 10-15 cm nad zemí. Používejte ostré a čisté zahradnické nůžky, abyste zabránili šíření chorob. Po řezu můžete sasanky přihnojit kompostem nebo hnojivem s pomalým uvolňováním živin. Sasanky japonské preferují polostinné stanoviště s vlhkou, ale dobře propustnou půdou. Během horkých a suchých letních měsíců jim dopřejte dostatečnou zálivku, abyste podpořili zdravý růst a bohaté kvetení. S trochou péče vám sasanky japonské budou dělat radost svými krásnými květy po mnoho let.

Choroby a škůdci

Sasanky japonské jsou obecně odolné rostliny, ale i tak je můžou potrápit někteří škůdci a choroby. Mezi nejčastější škůdce patří slimáci a hlemýždi, kteří si rádi pochutnají na jejich listech. Proti nim můžeme bojovat například použitím granulí proti slimákům nebo mechanickým sběrem. Dalším nepříjemným škůdcem jsou mšice, které se živí rostlinnými šťávami a oslabují tak rostlinu. Proti mšicím lze zasáhnout například postřikem z mýdlové vody nebo kopřivového výluhu. Z chorob se u sasanek japonských můžeme setkat s padlím, které se projevuje bílým povlakem na listech. Padlí se daří v teplém a vlhkém prostředí, proto je důležité zajistit rostlinám dostatečné proudění vzduchu. Pokud se padlí objeví, je vhodné použít fungicidní přípravek. Další chorobou, která se může u sasanek japonských vyskytnout, je skvrnitost listů. Ta se projevuje hnědými skvrnami na listech a může být způsobena různými druhy hub. Proti skvrnitosti listů je vhodné použít fungicidní přípravek a zajistit rostlinám dostatečné proudění vzduchu. Celkově platí, že zdravé a silné rostliny jsou odolnější vůči chorobám a škůdcům. Proto je důležité sasanek japonským dopřát vhodné podmínky pro růst, jako je dostatek světla, propustná půda a pravidelná zálivka.

Použití v zahradě

Sasanky japonské (Anemone hupehensis var. japonica) patří mezi oblíbené trvalky v zahradách s mírným klimatem. Jejich půvabné květy v odstínech růžové, bílé a purpurové rozzáří zahradu od konce léta až do podzimu. Tyto sasanky preferují polostinné stanoviště s vlhkou, ale dobře propustnou půdou. Jsou ideální pro okraje záhonů, do skupinových výsadeb pod stromy nebo k vytvoření romantické atmosféry v zahradě. Pro dosažení nejlepšího efektu se doporučuje sasanky vysazovat ve skupinách po třech až pěti rostlinách.

sasanka japonská

Sasanky japonské se snadno množí dělením trsů na jaře nebo na podzim. Po odkvětu je vhodné odkvetlé stonky odstranit, aby se podpořil růst nových květů. Tyto sasanky jsou relativně nenáročné na péči a odolné vůči chorobám. Pro zdravý růst je vhodné je na jaře přihnojit kompostem nebo hnojivem s pomalým uvolňováním živin. Sasanka japonská je krásná a elegantní trvalka, která vnese do vaší zahrady podzimní barvy a romantickou atmosféru.

Vlastnost Sasanka japonská
Doba květu Pozdní léto až podzim
Barva květu Bílá, růžová, fialová
Výška rostliny Až 90 cm
Náročnost pěstování Nenáročná

Zajímavosti o sasance japonské

Sasanka japonská, známá také jako podzimní sasanka, je půvabná trvalka, která do zahrady přináší nádech elegance a jemné krásy. Pochází z Číny a Japonska, kde roste v horských oblastech. Dorůstá do výšky 60 až 90 cm a vytváří kompaktní trsy. Listy má tmavě zelené, zubaté a na podzim se barví do krásných odstínů žluté a oranžové. Květy se objevují od konce léta do podzimu a mají něžnou, pastelovou barvu. Mohou být bílé, růžové nebo světle fialové a často mají nápadný střed se žlutými tyčinkami.

Sasanka japonská preferuje polostinné stanoviště s vlhkou, ale dobře propustnou půdou. Je relativně nenáročná na péči, ale prospívá jí pravidelné hnojení a odstraňování odkvetlých květů. Je odolná vůči mrazu a na jednom místě se může pěstovat mnoho let. Hodí se do trvalkových záhonů, skupinových výsadeb i jako solitér. Krásně vynikne v kombinaci s okrasnými trávami, astrami nebo rozchodníky. Zajímavostí je, že sasanka japonská je symbolem nové naděje a začátku. V Japonsku se věří, že přináší štěstí a zahání smutek.

Publikováno: 21. 06. 2024

Kategorie: příroda

Autor: Radovan Ondřejka

Tagy: sasanka japonská | informace o rostlině sasanka japonská