Okouzlující bíle kvetoucí keře pro jarní zahradu

Bíle Kvetoucí Keře Na Jaře

Tavolník (Spiraea)

Tavolník (Spiraea) je rod rostlin, který zahrnuje okolo 80 až 100 druhů opadavých okrasných keřů. Pro milovníky jarní krásy jsou obzvláště zajímavé druhy a kultivary kvetoucí bíle. Tyto keře rozsvítí vaši zahradu záplavou květů od konce dubna do června, v závislosti na konkrétním druhu a počasí.

Mezi nejoblíbenější bíle kvetoucí tavolníky patří Tavolník japonský 'Albiflora' (Spiraea japonica 'Albiflora') s kompaktním vzrůstem a bohatými chocholíky květů, Tavolník niponský 'Snowmound' (Spiraea nipponica 'Snowmound') s obloukovitě ohnutými větvemi obalenými bílými květy, a Tavolník van Houtteův (Spiraea x vanhouttei), který je charakteristický svými převislými větvemi a bohatým kvetením.

Výběr vhodného druhu tavolníku závisí na vašich preferencích a podmínkách na zahradě. Pro menší zahrady jsou vhodné kompaktní druhy, jako je Tavolník japonský 'Albiflora', zatímco do větších prostor se hodí rozložitější druhy, jako je Tavolník van Houtteův. Tavolníky preferují slunné stanoviště a propustnou půdu, ale jsou to nenáročné keře, které tolerují i polostín a horší půdní podmínky.

Skalník (Cotoneaster)

Skalník (Cotoneaster) je rod rostlin, který zahrnuje mnoho druhů okrasných keřů. Některé z nich na jaře vykvétají krásnými bílými květy. Tyto keře jsou oblíbené pro svou nenáročnost, odolnost a estetickou hodnotu. Skalníky se hodí do různých typů zahrad, od skalek a vřesovišť až po živé ploty.

Mezi bíle kvetoucí skalníky patří například skalník Dammerův (Cotoneaster dammeri), skalník horizontální (Cotoneaster horizontalis) nebo skalník rozprostřený (Cotoneaster divaricatus). Tyto druhy se liší vzrůstem, tvarem listů a také dobou kvetení. Některé kultivary skalníků mají i panašované listy, které dodají zahradě další rozměr.

Výhodou skalníků je jejich nenáročnost na půdu a stanoviště. Dobře snáší slunce i polostín a jsou odolné vůči suchu. Pro bohaté kvetení je vhodné zvolit slunné stanoviště. Skalníky nevyžadují ani pravidelný řez, ale je možné je tvarovat a udržovat tak jejich kompaktní tvar. Díky své odolnosti a nenáročnosti jsou skalníky skvělou volbou pro začínající i zkušené zahradníky.

Dřín (Cornus)

Dřín (Cornus) je rod rostlin, který zahrnuje mnoho druhů okrasných keřů, z nichž některé na jaře rozkvétají záplavou bílých květů. Tyto keře jsou oblíbené pro svou nenáročnost, odolnost a estetickou hodnotu, kterou do zahrady vnášejí.

Mezi bíle kvetoucí druhy dřínu patří například dřín obecný (Cornus mas), který kvete ještě před olistěním drobnými žlutými kvítky uspořádanými v okolících. Po odkvětu se na něm objevují červené jedlé plody – dřínky. Dalším oblíbeným druhem je dřín květnatý (Cornus florida), který pochází ze Severní Ameriky. Jeho bílé listeny, které obklopují nenápadné květy, jsou velmi dekorativní a na podzim se zbarvují do červených odstínů.

bíle kvetoucí keře na jaře

Kromě bíle kvetoucích druhů existují i dříny s květy růžovými, žlutými nebo červenými. Co se týče typů keřů, dříny se liší vzrůstem a tvarem. Některé druhy, jako například dřín japonský (Cornus kousa), rostou vzpřímeně a dosahují výšky až 7 metrů, zatímco jiné, jako dřín kanadský (Cornus canadensis), jsou nízké, plazivé a dorůstají do výšky maximálně 20 cm.

Při výběru vhodného druhu dřínu do vaší zahrady je důležité zvážit nejen barvu květů, ale také velikost a tvar keře, nároky na pěstování a odolnost vůči mrazu.

Pustoryl (Philadelphus)

Pustoryl, známý také jako Philadelphus, je oblíbeným obyvatelem českých zahrad. Jeho popularita pramení z nenáročnosti a záplavy bílých květů, které se objevují na jaře a svou sladkou vůní připomínají citrusy. Existuje mnoho druhů a kultivarů pustorylu, které se liší vzrůstem, tvarem květů a intenzitou vůně.

Pro menší zahrady jsou vhodné kompaktní kultivary jako 'Manteau d'Hermine' s plnými květy nebo 'Belle Etoile' s jednoduchými květy a výraznou vůní. Do větších prostor se hodí robustnější druhy, například pustoryl věncový (Philadelphus coronarius) dorůstající výšky až 4 metrů, nebo pustoryl širokolistý (Philadelphus latifolius) s velkými, až 8 cm širokými květy.

Pustoryl preferuje slunné stanoviště a propustnou půdu. Je tolerantní k suchu a netrpí na choroby ani škůdce. Řez se provádí po odkvětu, kdy se odstraní staré a slabé větve. Pustoryl je ideální volbou pro solitérní výsadbu, ale uplatní se i ve skupinách nebo jako volně rostoucí živý plot.

Kalina (Viburnum)

Kalina (Viburnum) je oblíbeným a okrasným keřem, který na jaře zdobí zahrady svými bohatými bílými květy. Existuje mnoho druhů kalin, které se liší velikostí, tvarem květů a listy. Mezi bíle kvetoucí druhy patří například kalina obecná (Viburnum opulus 'Roseum'), která je známá svými kulovitými květenstvími, nebo kalina vonná (Viburnum carlesii), která okouzluje svými voňavými květy. Dalším oblíbeným druhem je kalina vrásčitolistá (Viburnum rhytidophyllum), která má velké, vrásčité listy a bílé květy uspořádané v latách. Pro menší zahrady se hodí kalina Davidova (Viburnum davidii), která dorůstá do výšky maximálně jednoho metru. Kaliny preferují slunné stanoviště s propustnou, mírně vlhkou půdou. Jsou nenáročné na údržbu a odolné vůči chorobám a škůdcům. Pravidelným řezem po odkvětu podpoříte bohaté kvetení v dalším roce. Kaliny jsou krásným doplňkem každé zahrady a svými bílými květy rozzáří jarní dny.

bíle kvetoucí keře na jaře

Šeřík (Syringa)

Šeřík (Syringa) je oblíbený jarní kvetoucí keř, který je známý svými voňavými květy. Existuje mnoho druhů šeříků, které se liší barvou květů, tvarem a velikostí. Pro ty, kteří hledají bílé kvetoucí keře na jaře, je šeřík skvělou volbou.

Mezi oblíbené bílé kvetoucí šeříky patří například Syringa vulgaris 'Madame Lemoine' s plnými bílými květy, Syringa vulgaris 'Krasavitsa Moskvy' s bílými květy s jemným růžovým nádechem nebo Syringa josikaea 'Holger' s bílými květy v hustých latách.

Kromě běžných šeříků existují i ​​zakrslé odrůdy, které jsou vhodné do menších zahrad. Tyto kompaktní keře dorůstají do výšky a šířky maximálně 1,5 metru. Příkladem zakrslého bílého šeříku je Syringa meyeri 'Palibin' s drobnými bílými květy.

Šeříky preferují slunné stanoviště a dobře propustnou půdu. Jsou nenáročné na péči a odolné vůči mrazu. Pro bohaté kvetení je vhodné po odkvětu odstranit odkvetlé laty.

Magnólie (Magnolia)

Magnólie patří mezi nejkrásnější a nejimpozantnější bílé kvetoucí keře, které nám jaro nabízí. Jejich elegantní květy, připomínající svými tvary hvězdy nebo kalichy, rozzáří každou zahradu ještě před olistěním. Existuje mnoho druhů magnólií, které se liší velikostí, tvarem květů i dobou kvetení.

Mezi oblíbené bílé kvetoucí magnólie patří například magnólie hvězdovitá (Magnolia stellata), která kvete brzy na jaře drobnými, hvězdicovitými květy. Další krásnou volbou je magnólie Soulangeova (Magnolia x soulangeana), která kvete později, v dubnu a květnu, velkými, kalichovitými květy. Pro menší zahrady je vhodná magnólie Loebnerova (Magnolia x loebneri), která dorůstá menších rozměrů.

Při výběru magnólie je důležité zvážit nejen vzhled květů, ale také velikost a tvar keře, odolnost vůči mrazu a nároky na pěstování. Magnólie preferují slunné stanoviště chráněné před větrem a propustnou, mírně kyselou půdu. S trochou péče se vám tyto krásné keře odmění bohatou záplavou květů, která vám bude připomínat krásu jara po mnoho let.

Vajgélie (Weigela)

Vajgélie (Weigela) patří mezi oblíbené kvetoucí keře, které svými krásnými květy rozzáří zahradu na jaře a počátkem léta. Existuje mnoho druhů a kultivarů vajgélií, některé z nich se pyšní i bílými květy. Mezi bíle kvetoucí vajgélie patří například Weigela florida 'Alba', která dorůstá do výšky až 2 metrů a kvete od května do června. Další možností je Weigela 'Candida', kompaktnější kultivar s bohatými bílými květy. Pro menší zahrady se hodí Weigela 'My Monet', dorůstající do výšky maximálně 1 metru, s panašovanými listy a něžnými bílými květy. Vajgélie preferují slunné stanoviště a propustnou, mírně vlhkou půdu. Jsou nenáročné na údržbu, stačí je po odkvětu mírně seříznout, aby si udržely pěkný tvar a bohatě kvetly i v dalších letech. Vajgélie se hodí do skupinových výsadeb, k vytváření živých plotů i jako solitéry. Díky své nenáročnosti a kráse květů patří mezi oblíbené a často pěstované okrasné keře.

bíle kvetoucí keře na jaře

Hloh (Crataegus)

Hloh, latinsky Crataegus, je neodmyslitelnou součástí jarní krajiny. Jeho záplava bílých květů, které se objevují od května do června, je pastvou pro oči i včely. Existuje mnoho druhů hlohů, které se liší vzrůstem, tvarem listů i barvou plodů. Některé druhy dorůstají až do výšky 8 metrů a vytváří mohutné, rozložité keře, jiné se hodí i do menších zahrad. Mezi oblíbené druhy patří hloh obecný (Crataegus laevigata) s jednoduchými bílými květy, hloh jednosemenný (Crataegus monogyna) s menšími listy a menšími plody nebo hlohyně šarlatová (Crataegus coccinea) s krásnými červenými plody. Hlohy jsou nenáročné na pěstování, preferují slunné stanoviště a propustnou půdu. Dobře snáší řez, proto se často používají do živých plotů. Kromě estetické funkce má hloh i léčivé účinky. Jeho květy a plody se využívají v lidovém léčitelství pro podporu srdce a cév.

Název keře Doba květu Výška (dospělá rostlina) Náročnost pěstování
Tavolník van Houtteův (Spiraea vanhouttei) Duben - květen Až 2 metry Nízká
Kalina vonná (Viburnum farreri) Březen - duben Až 3 metry Střední

Pámelník (Symphoricarpos)

Pámelník (Symphoricarpos) sice nepatří mezi typické zástupce bíle kvetoucích keřů na jaře, přesto si zaslouží naši pozornost. Jeho nenápadné, zvonkovité květy se objevují v průběhu léta a lákají do zahrady včely a motýly. Hlavní dominantou pámelníku jsou však jeho plody – zářivě bílé bobule, které zdobí keř od konce léta až do zimy.

bíle kvetoucí keře na jaře

Existuje několik druhů pámelníku, které se liší vzrůstem a tvarem listů. Pámelník bílý (Symphoricarpos albus) je nejznámějším druhem, dorůstající výšky až 2 metrů. Pro menší zahrady je vhodnější zakrslý kultivar 'Hancock', který dosahuje výšky pouze 1 metr. Zajímavou volbou je také pámelník chenaultova (Symphoricarpos x chenaultii), který se pyšní růžovými plody.

Pámelník je nenáročný keř, který se přizpůsobí různým podmínkám. Dobře roste na slunci i v polostínu a snese i sušší půdu. Díky své odolnosti a nenáročnosti je pámelník ideální volbou pro živé ploty, ale uplatnění najde i jako solitérní keř nebo ve skupinových výsadbách.

Růže (Rosa)

Růže patří mezi nejoblíbenější okrasné keře a není divu, že existuje i nespočet druhů a odrůd s bílými květy, které rozzáří vaši zahradu na jaře. Mezi ně patří například růže mnohokvětá (Rosa multiflora), která kvete bohatými latami drobných bílých kvítků, nebo růže svraskalá (Rosa rugosa), která se pyšní velkými, voňavými květy a odolností vůči chorobám.

Pro menší zahrady se hodí růže polyantová (Rosa polyantha) s drobnými kvítky v bohatých květenstvích, nebo růže sadová (Rosa gallica), která dorůstá do menších rozměrů a potěší vás krásnými, vonnými květy. Pokud toužíte po popínavé růži, zvolte si například růže alpskou (Rosa pendulina) s něžnými bílými květy, nebo růži Banksovu (Rosa banksiae), která vás okouzlí záplavou drobných kvítků.

Při výběru bílé růže zvažte velikost keře, typ květů, vůni a nároky na pěstování. Existuje mnoho druhů a odrůd, ze kterých si vybere opravdu každý. Ať už zvolíte jakoukoli, bílá růže vám na jaře zaručeně přinese do zahrady krásu a eleganci.

Jasmín (Jasminum)

Jasmín (Jasminum) patří mezi oblíbené bíle kvetoucí keře, které na jaře provoní nejednu zahradu. Jeho omamná vůně a krása květů z něj dělají skvělou volbu pro romantická zákoutí i živé ploty. Existuje mnoho druhů jasmínů, které se liší vzrůstem, tvarem květů a nároky na pěstování.

Mezi oblíbené druhy patří jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum), který kvete brzy na jaře ještě před olistěním. Jeho žluté květy rozkvétají na holých větvích a vytváří tak zajímavý kontrast. Dalším oblíbeným druhem je jasmín lékařský (Jasminum officinale), který je známý svými bílými, intenzivně vonícími květy. Tento druh jasmínu je popínavý a dorůstá do výšky až 10 metrů. Pro menší zahrady je vhodný jasmín křovitý (Jasminum fruticans), který dorůstá do výšky maximálně 2 metrů.

Při výběru jasmínu je důležité zvážit jeho nároky na pěstování. Většina druhů jasmínů preferuje slunné stanoviště a propustnou, humózní půdu. Důležitá je také pravidelná zálivka, a to zejména během suchých období. Jasmíny lze tvarovat řezem, a to nejlépe po odkvětu.

bíle kvetoucí keře na jaře

Publikováno: 21. 06. 2024

Kategorie: příroda

Autor:

Tagy: bíle kvetoucí keře na jaře | typy keřů