Darovací smlouva: Na co si dát pozor před podpisem

Darovací Smlouva

Definice darovací smlouvy

Darovací smlouva je v podstatě dohoda mezi dvěma lidmi, kdy jeden něco dobrovolně a zdarma dává druhému. Představte si třeba situaci, kdy babička daruje vnoučeti své zlaté náušnice nebo rodiče přenechají dětem chalupu - přesně o tom tahle smlouva je.

Co dělá darování skutečným darováním? Především to, že dárce dává něco ze srdce a bez očekávání něčeho nazpět. Nemůžete po někom chtít, aby vám za dar něco dal nebo udělal - to by pak nebyl dar, ale něco jako výměnný obchod.

V běžném životě se s darováním setkáváme častěji, než si myslíme. Může jít o cokoliv - od starého nábytku přes auto až po celý dům. Zajímavé je třeba darování pro případ smrti - to když někdo řekne až tady nebudu, tohle bude tvoje.

Je fajn vědět, že když něco darujete, nemusíte se obávat každé maličkosti, která s darem není v pořádku. Ale pozor - pokud byste vědomě zamlčeli nějakou závažnou vadu (třeba že darované auto má přetočený tachometr), můžete se dostat do problémů.

Život někdy přináší nečekané zvraty. Proto zákon pamatuje i na situace, kdy lze dar vzít zpět. Představte si, že jste někomu darovali významnou částku a pak se sami ocitnete v nouzi - v takovém případě můžete dar odvolat. Stejně tak když se obdarovaný zachová opravdu ošklivě - třeba vás fyzicky napadne nebo vážně poškodí vaši pověst.

Při sepisování darovací smlouvy je nejdůležitější být konkrétní. Čím přesněji popíšete, co darujete, tím lépe. U větších darů, jako jsou nemovitosti nebo cenné předměty, se určitě vyplatí zajít za právníkem - ušetříte si tím případné budoucí starosti.

Základní náležitosti písemné darovací smlouvy

Sepsání darovací smlouvy nemusí být žádná věda, když víte, na co se zaměřit. Nejdůležitější je správně uvést, kdo komu co daruje. U lidí potřebujete základní údaje jako jméno, kdy se narodili a kde bydlí. Firmy musí uvést svůj oficiální název, kde sídlí a IČO.

Co přesně darujete, musí být ve smlouvě jako na dlani. Darujete babičce dům? Pak je potřeba vypsat všechny ty úřední údaje z katastru. Když jde třeba o rodinné šperky nebo auto, popište je tak detailně, aby bylo jasné, o které konkrétní věci jde.

Nemůžete zapomenout na jasné vyjádření, že dar dáváte dobrovolně a zadarmo. Je to jako když řeknete Tady to máš, je to tvoje a druhá strana odpoví Děkuji, beru. Jen to musí být napsané právnicky správně. A pozor - je fajn zmínit, že na daru nejsou žádné dluhy nebo jiná břemena.

U nemovitostí je to trochu složitější. Musíte přesně napsat, kdy a jak předáte klíče a kdy může nový majitel začít nemovitost používat. Taky se domluvte, kdo zaběhne na katastr s papíry a zaplatí poplatky.

Důležité je taky datum podpisu a podpisy samotné. U domů nebo bytů musíte zajít za notářem na ověření podpisu - bez toho by to na katastru nevzali. Udělejte víc kopií smlouvy, ať má každý svoji a jedna zbyde pro úřady.

Darujete auto? Nezapomeňte vypsat všechna čísla a kódy, co na autě najdete. A když darujete část firmy, musíte splnit spoustu dalších podmínek podle zákona o firmách.

Práva a povinnosti dárce

Když někomu něco darujete, není to jen tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Jako dárce máte především povinnost předat dar v takovém stavu, jak jste se domluvili. Představte si třeba, že darujete starší auto - musíte říct o všech závadách, které znáte. Zatajit třeba prasklou hlavu motoru? To by se vám mohlo pěkně vymstít!

Parametr Darovací smlouva Kupní smlouva
Úplata Bezúplatná Za finanční úhradu
Forma Písemná i ústní Písemná i ústní
Povinnost písemné formy U nemovitostí U nemovitostí
Právní úprava § 2055-2078 NOZ § 2079-2183 NOZ
Odvolatelnost Možná pro nevděk Nelze odvolat

Až do předání daru nesete veškeré náklady vy. Jestli darujete třeba piano a je potřeba ho převézt přes půl republiky, platíte dopravu, pokud jste se nedomluvili jinak. Stejně tak když darujete dům nebo byt, musíte zařídit všechny papíry pro katastr.

A co když se obdarovaný zachová jako nevděčník? Třeba vám začne nadávat nebo ubližovat vaší rodině? Máte právo chtít dar zpátky, ale musíte to udělat do tří let. Stejně tak můžete dar požadovat zpět, když se dostanete do takové nouze, že nemáte ani na základní životní potřeby.

Můžete si také stanovit podmínky darování. Třeba když darujete pozemek s tím, že na něm má vzniknout dětské hřiště. Pokud se podmínka nesplní, máte právo dar vzít zpět. Je to jako pojistka, že váš dar bude využitý tak, jak jste zamýšleli.

Za vady daru většinou neodpovídáte - přece jen je to dar, ne prodej. Ale pozor - pokud o vadě víte a schválně ji zatajíte, můžete se dostat do problémů. Je proto lepší hrát vždy s otevřenými kartami.

Nezapomeňte si nechat potvrdit předání daru. I když darujete z dobrého srdce, papír je zkrátka papír. Nikdy nevíte, kdy se může hodit mít černé na bílém, že jste dar skutečně předali.

darovací smlouva

Práva a povinnosti obdarovaného

Darování není jen tak jednoduchá věc, jak by se mohlo na první pohled zdát. Když vám někdo něco daruje, máte právo dar přijmout a stát se jeho vlastníkem - ale ruku na srdce, není to jen o právech, ale i o zodpovědnosti.

Představte si třeba situaci, kdy vám teta daruje starožitný nábytek po babičce. Je super si všechno pořádně zkontrolovat hned na místě. Vidíte škrábanec? Vyfotit a poznamenat! Nikdo nechce později nepříjemná překvapení, že?

A co teprve náklady? Jasně, dostali jste krásný dar, ale nezapomeňte, že teď musíte platit všechno, co s ním souvisí. Ať už je to pojistka, údržba nebo třeba daně. Pokud vám navíc teta řekne, že nábytek nesmíte prodat aspoň dalších deset let, musíte to respektovat.

Pamatujte, že darování není jen o materiální stránce věci. Je to taky o vděčnosti a slušném chování. Nikdo přece nechce být za nevděčníka! Když se k dárci chováte ošklivě, může dar dokonce vzít zpátky - a upřímně, kdo by se mu divil?

U nemovitostí je to celé ještě složitější. Musíte běhat po úřadech, vyřizovat papíry na katastru a někdy to může být pěkná honička. Navíc když je nemovitost zatížená věcným břemenem (třeba právem průchodu pro sousedy), musíte to prostě respektovat.

Klíčové je dobře si přečíst darovací smlouvu. Můžou tam být různá omezení nebo podmínky - třeba že musíte o dar pečovat určitým způsobem nebo že ho nesmíte prodat. Porušení takových podmínek může znamenat pěkný průšvih.

A nezapomeňte, že když se s darem něco důležitého děje, měli byste o tom dárce informovat. Je to nejen slušnost, ale často i povinnost. Koneckonců, nikdo nechce, aby se z radostného darování stala nepříjemná záležitost, že?

Odvolání daru ze zákonných důvodů

Dar je projev štědrosti a důvěry, ale co když se tahle důvěra zlomí? Když vám někdo ublíží, máte právo svůj dar vzít zpět - tak to říká zákon. Není to jen o majetku, je to o lidské slušnosti a vzájemném respektu.

Představte si situaci, kdy jste někomu darovali třeba chalupu a on vám pak začne vyhrožovat nebo vás pomlouvat po vesnici. To přece není správné, že? V takových případech můžete dar právně odvolat. Nejde jen o fyzické násilí - i psychický teror nebo úmyslné poškozování vašeho majetku jsou pádným důvodem.

Pamatujte ale, že odvolání daru musí být na papíře. Nemůžete jen tak přijít a říct Beru si to zpátky! Musíte přesně popsat, co se stalo a proč dar odvoláváte. A hlavně - neotálejte příliš dlouho. Když se dozvíte o nevděku nebo křivdě, jednejte v rozumném časovém horizontu.

Co když jste darovali auto a ono už není v původním stavu? Nebo ho obdarovaný dokonce prodal? I na to zákon myslí. Buď dostanete zpět hodnotu daru v penězích, nebo v případě prodeje částku, za kterou byl majetek prodán.

Existují ale výjimky - drobné dárky k narozeninám nebo třeba svatební dary většinou odvolat nejdou. Stejně tak nemůžete chtít zpět dar, pokud by to ohrozilo život nebo zdraví obdarovaného nebo jeho rodiny.

A ještě jedna důležitá věc - pokud nestihnete dar odvolat za svého života, vaši dědicové už to udělat nemohou. Proto je důležité jednat včas, když zjistíte, že vaše dobré úmysly byly zneužity.

Daňové povinnosti při darování majetku

Darování majetku není jen o předání dárku - je to jako procházka právnickým bludištěm. Od roku 2014 už neexistuje samostatná darovací daň, ale vše se řeší přes daň z příjmů. Když dostanete dar nad 5 tisíc korun, musíte ho přiznat finančáku. Ale nebojte, není to tak složité, jak to zní.

Dobrou zprávou je, že když vám něco daruje někdo z rodiny - rodiče, prarodiče nebo třeba manžel či manželka - nemusíte z toho platit ani korunu. Stejně tak jsou na tom sourozenci nebo lidé, co spolu žijí pod jednou střechou aspoň rok. To dává smysl, že? Vždyť přece nebudeme danit každý dárek od mámy nebo babičky.

Co se týče nemovitostí, tam je to trochu složitější. I když z daru nemusíte platit daň, dvě tisícovky za zápis do katastru vás neminou. Je to jako vstupenka do klubu majitelů nemovitostí - bez ní to prostě nejde. A nezapomeňte na podpisy u notáře, bez těch je darování nemovitosti jako dort bez třešničky.

Hodnota daru není jen číslo z prstu. U baráku potřebujete znalce, který řekne, kolik to vlastně stojí. A když dostanete dar za víc než 5 milionů, musíte to nahlásit finančáku na speciálním papíře. To už je pořádná suma, co říkáte?

Firmy to mají jinak - musí dary zdanit, pokud nejsou neziskovkou. Ale pozor, když něco darujete, můžete si to odečíst od daní. To je fajn bonus, ne?

A ještě jedna věc pro podnikatele - někdy musíte z daru zaplatit i DPH. To platí hlavně když darujete něco z firemního majetku, ze kterého jste si už dřív odpočetli DPH. Je to jako když si půjčíte deštník a pak ho darujete - někdo za něj stejně musí zaplatit.

Darování nemovitosti a zápis do katastru

Darovat nemovitost není jen tak - pojďme si projít, co všechno vás čeká. Základem je kvalitně sepsaná darovací smlouva, kde musíte mít všechno tip ťop. Jasně tam napíšete, kdo nemovitost daruje, kdo ji dostává, a hlavně přesně popíšete, o jakou nemovitost jde. Žádné ten barák na kopci - potřebujete všechna čísla z katastru.

darovací smlouva

Možná si říkáte, že podpisem smlouvy máte hotovo - ale kdepak! Teprve teď začíná ta pravá byrokracie. Nemovitost je oficiálně vaše až po zápisu do katastru. To znamená zajít na katastrální úřad, zaplatit poplatek a předložit smlouvu s ověřenými podpisy.

Jakmile podáte návrh na vklad, objeví se u nemovitosti plomba. Je to takové varovné světýlko pro ostatní, že se s nemovitostí něco děje. Úředníci pak kontrolují každé písmenko ve smlouvě - a věřte, že umí být pěkně důslední!

Zajímavou možností je darování s pojistkou pro dárce. Představte si, že chcete darovat chalupu dětem, ale sami v ní chcete dál bydlet. Řešením je věcné břemeno - do smlouvy se napíše, že můžete nemovitost dál užívat.

Co se týče daní, dobrou zprávou je, že když darujete nemovitost dětem nebo vnoučatům, nemusíte platit ani korunu. U vzdálenějších příbuzných nebo cizích osob už to tak růžové není.

Celý proces může trvat jako když se vleče šnek - klidně i několik měsíců. Proto se vyplatí všechno dobře promyslet a ideálně se poradit s právníkem. Ušetříte si tím spoustu času, nervů a možná i peněz.

Dar je projevem lásky a důvěry mezi lidmi, stejně jako písemná smlouva je projevem respektu k zákonu a pořádku v naší společnosti

Magdaléna Dvořáková

Rozdíl mezi darováním a dědictvím

Každý z nás se někdy setká s převodem majetku, ať už jako dárce, obdarovaný nebo dědic. Darování a dědictví jsou dva naprosto odlišné způsoby, jak majetek bezplatně převést. V čem je tedy ten hlavní rozdíl?

Když někomu něco darujeme, děje se to za života - třeba jako když babička věnuje vnoučeti své zlaté náušnice nebo rodiče pomohou dětem s koupí prvního bytu. U darování je všechno jasné hned. Podepíšete papíry a je to.

Dědictví je jiná kapitola. Majetek přechází až po smrti člověka a celý proces má svá přísná pravidla. Než se dostanete k majetku, musíte projít dědickým řízením. To může trvat i několik měsíců.

Představte si situaci: Darovali jste synovi auto a za půl roku zjistíte, že se k vám chová ošklivě a auto zanedbává. V takovém případě můžete požadovat auto zpět. U dědictví nic takového nejde - co je jednou zděděné, to už nejde vrátit.

Co se týče daní, nemusíte se většinou bát. Když darujete nebo zdědíte něco od rodičů nebo manžela, daně neplatíte. Pozor si ale dejte při darování vzdálenějším příbuzným - tam už by vás daňová povinnost minout nemusela.

Důležitý rozdíl je také v dluzích. Když přijmete dar, dluhy dárce vás trápit nemusí. U dědictví je to složitější - dědíte totiž i dluhy, ale naštěstí jen do výše zděděného majetku. Navíc se můžete dědictví vzdát, pokud tušíte, že by vám přineslo víc starostí než užitku.

Darování často využívají rodiče, kteří chtějí své děti zabezpečit ještě za života. Je to rozumné řešení - můžou si sami určit, kdo co dostane, a předejít tak případným sporům mezi sourozenci. Navíc vidí, jak jejich majetek pomáhá další generaci.

Vrácení daru a jeho podmínky

Každý z nás se někdy ocitl v situaci, kdy daroval něco cenného. Darování je krásné gesto, ale co když se obdarovaný zachová jako nevděčník a začne se k nám chovat ošklivě? Naštěstí zákon myslí i na takové případy.

Představte si, že jste mamince darovali část domu a ona vás pak začne pomlouvat po celé vesnici nebo vám dokonce vyhrožuje. To už není jen běžná rodinná roztržka - v takové situaci máte právo dar požadovat zpět. Ale pozor, nečekejte příliš dlouho! Na uplatnění tohoto práva máte jen jeden rok od chvíle, kdy se obdarovaný začal chovat hrubě.

Život někdy přináší i těžké chvíle. Pokud se obdarovaný dostane do vážných finančních problémů a nemá ani na základní životní potřeby, může se obrátit na dárce o pomoc. To platí třeba v případě, kdy jste někomu darovali větší částku peněz nebo nemovitost a on se později ocitl v nouzi.

A co když darujete třeba chalupu? Tady je potřeba všechno řádně papírově ošetřit. Nejde jen o podpisy na smlouvě - ty musí být úředně ověřené a změnu je nutné zapsat do katastru. U menších darů, jako je třeba auto nebo nábytek, stačí věci prostě předat, ale i tady se vyplatí sepsat předávací protokol. Však to znáte - štěstí přeje připraveným.

Když obdarovaný zemře, povinnost vrátit dar přechází na jeho dědice. Ale pozor - pokud už dar není součástí dědictví (třeba proto, že ho obdarovaný prodal), dědicové nemusí jeho hodnotu nahrazovat.

Zvlášť závažná je situace, kdy se obdarovaný dopustí trestného činu proti dárci nebo jeho blízkým. V takovém případě může dárce požadovat vrácení daru bez ohledu na jeho hodnotu nebo na to, kolik času už uplynulo. Vždyť kdo by chtěl, aby si jeho dar užíval někdo, kdo mu vědomě ublížil?

Darování s příkazem nebo podmínkou

Darování s příkazem nebo podmínkou není jen obyčejné předání daru - je to jako když babička daruje vnoučeti dům, ale má přitom na srdci něco důležitého. Každý takový příkaz nebo podmínka musí být v souladu se zákonem a slušným chováním.

darovací smlouva

Představte si třeba situaci, kdy někdo daruje chalupu s tím, že se nový majitel musí starat o přilehlou zahrádku nebo poskytne bývalému majiteli možnost tam občas přespat. Všechno, co po obdarovaném chceme, musí mít spojitost s darem samotným. Když se domluvené podmínky nedodrží, může se stát, že dar poputuje zpátky - ale jen pokud jsme to takhle předem domluvili na papíře.

Někdy se čeká se předáním daru, až se splní určitá podmínka - třeba jako když rodiče slíbí auto po úspěšném dokončení školy. To je ta odkládací podmínka, o které se mluví v právničině. Naopak rozvazovací podmínka znamená, že když se něco stane, dar se vrátí zpátky.

Je to jako s receptem na dobré jídlo - musíte mít všechno přesně popsané. Ve smlouvě proto musí být jasně napsané, co se stane, když se podmínky nesplní. Může to být vrácení daru, finanční náhrada nebo třeba pokuta.

Specifickou kapitolou je darování pro případ smrti. Tady je potřeba všechno sepsat u notáře, aby to bylo právoplatné. Je to jako když někdo řekne: Až tady nebudu, tohle všechno bude tvoje.

V praxi to často vidíme u starších lidí, kteří chtějí předat majetek dětem nebo vnoučatům, ale zároveň si chtějí zajistit, že o ně bude postaráno. Je to citlivá záležitost, kde hrají roli nejen paragrafy, ale hlavně mezilidské vztahy a důvěra.

Nezapomeňte, že i když je darování projevem štědrosti, měli byste všechno důležité mít černé na bílém. Radši zajít za právníkem a mít klid, než později řešit nepříjemné rodinné spory.

Publikováno: 30. 06. 2025

Kategorie: právo