Zážitky z Říše středu: Tipy na nezapomenutelnou dovolenou v Číně

Dovolená V Číně

Doprava v Číně: Možnosti a tipy

Čína nabízí cestovatelům ohromující škálu možností dopravy, od supermoderních vysokorychlostních vlaků po tradiční rikši. Výběr té správné varianty závisí na vašem rozpočtu, časových možnostech a chuti po dobrodružství.

Vysokorychlostní vlaky jsou ideální pro cestování mezi velkými městy. Jsou rychlé, pohodlné a nabízejí úchvatné výhledy na čínskou krajinu. Jízdenky si můžete snadno zakoupit online nebo na nádraží. Pro kratší vzdálenosti jsou skvělou volbou autobusy, které jsou cenově dostupné a spojují i menší města a vesnice.

Ve velkých městech jako Peking a Šanghaj se snadno zorientujete v systémech metra. Jsou rychlé, efektivní a levné. Pro kratší vzdálenosti zkuste taxi, ale ujistěte se, že používají taxametr.

Pro autentičtější zážitek se projeďte rikšou nebo si půjčte kolo. Jen se připravte na chaotickou dopravu ve městech.

Ať už zvolíte jakoukoli možnost, cestování po Číně bude nezapomenutelným zážitkem. Nezapomeňte si s sebou vzít mapu, slovník a otevřenou mysl!

Vysokorychlostní vlaky: Pohodlně a rychle

Čína se může pochlubit nejrozsáhlejší sítí vysokorychlostních vlaků na světě, která vám umožní prozkoumat tuto fascinující zemi pohodlně a efektivně. Cestování vlakem po Číně je zážitek sám o sobě. Moderní, čisté a klimatizované soupravy vám poskytnou komfortní jízdu, ať už se vydáte na jednodenní výlet nebo delší cestu napříč Čínou. Využijte čas strávený ve vlaku k relaxaci, vychutnání si výhledu na rozmanitou krajinu nebo k naplánování další zastávky na vaší dobrodružné dovolené. Vysokorychlostní vlaky vás dopraví do blízkosti ikonických památek, jako je Velká čínská zeď, Zakázané město nebo Terakotová armáda, a usnadní vám tak cestování a maximální využití vašeho času v Číně.

Vnitrostátní lety: Pro dlouhé vzdálenosti

Čína je obrovská země a cestování mezi jednotlivými destinacemi může zabrat dost času. Pokud chcete stihnout vidět co nejvíce z Číny během vaší dovolené, vnitrostátní lety jsou skvělou volbou pro překonávání dlouhých vzdáleností. Let z Pekingu do Šanghaje trvá přibližně 2 hodiny, zatímco cesta vlakem by vám zabrala přes 10 hodin. Podobně cesta z Pekingu do Hongkongu letadlem trvá asi 3 hodiny, zatímco vlakem byste jeli přes 20 hodin.

Letenky na vnitrostátní lety v Číně jsou relativně dostupné, obzvláště pokud si je zarezervujete s předstihem. Existuje mnoho leteckých společností, které nabízejí lety do různých koutů Číny, takže si můžete vybrat tu nejvhodnější variantu pro váš itinerář. Mezi nejoblíbenější letecké společnosti v Číně patří Air China, China Southern Airlines, China Eastern Airlines a Hainan Airlines.

dovolená v číně

Při plánování vnitrostátních letů v Číně nezapomeňte na časovou rezervu pro odbavení a přesuny na letiště. Letiště v Číně bývají velmi rušná, proto je vhodné dorazit s dostatečným předstihem.

Autobusy: Cenově dostupná alternativa

Autobusy představují v Číně oblíbený a ekonomický způsob dopravy, a to i na delší vzdálenosti. Síť autobusových linek je v Číně rozsáhlá a spojuje prakticky všechna města, vesnice i turistické destinace. Cestování autobusem je tak ideální volbou pro ty, kteří chtějí poznat krásy Číny a zároveň ušetřit. Ceny jízdenek jsou ve srovnání s leteckou dopravou nebo vlakem výrazně nižší, a to i na trasách dlouhých stovky kilometrů. Navíc autobusy často zastavují v menších městech a vesnicích, kam byste se jinak jen těžko dostali. Díky tomu máte možnost poznat autentickou atmosféru Číny a život místních lidí.

Při výběru autobusové dopravy je vhodné zvážit délku trasy a úroveň komfortu, kterou preferujete. V Číně existuje několik kategorií autobusů, od jednoduchých vozů pro kratší vzdálenosti až po luxusní autobusy s lůžkovou úpravou pro pohodlné cestování na dlouhých trasách. Doporučujeme si předem ověřit dostupnost jízdenek, zejména v hlavní turistické sezóně, a zakoupit si je s dostatečným předstihem.

Metro ve městech: Rychlé a efektivní

Čína se pyšní moderními systémy metra, které představují rychlý a efektivní způsob dopravy ve velkých městech jako Peking, Šanghaj nebo Kanton. Během dovolené v Číně oceníte metro jako vítanou alternativu k chaotické dopravě na povrchu. Vlaky metra jsou čisté, klimatizované a jezdí v krátkých intervalech, čímž šetří váš čas i nervy. Navíc jsou stanice metra často propojené s obchodními domy, restauracemi a turistickými atrakcemi, což z nich dělá ideální výchozí bod pro vaše výlety. Pro cestování metrem si pořiďte dobíjecí kartu, která vám usnadní platbu a umožní hladký průchod turnikety. Jízdenky se dají koupit i v automatech, ale ty nemusejí brát karty nebo bankovky velkých hodnot. Nezapomeňte si před nástupem do soupravy zkontrolovat směr jízdy a cílovou stanici.

Taxi a aplikace: Snadné, ale dražší

V Číně fungují aplikace jako DiDi Chuxing (podobné Uberu) a jsou skvělým způsobem, jak se pohybovat po městech. Stačí zadat cíl a aplikace vám najde nejbližšího řidiče. Platba probíhá pohodlně přes aplikaci, takže se nemusíte starat o hotovost. Jenže pozor, v Číně je běžné, že taxikáři a řidiči z aplikací zneužívají neznalost turistů a účtují jim přemrštěné ceny. Doporučujeme proto před jízdou zkontrolovat cenu v mapě nebo se domluvit na pevné částce. A ještě jedna rada – nezapomeňte si stáhnout offline překladač, protože komunikace s řidiči může být bez znalosti čínštiny náročná.

dovolená v číně
Srovnání: Dovolená v Číně vs. Dovolená v České republice
Vlastnost Dovolená v Číně Dovolená v České republice
Cena letenky (z Prahy) cca 15 000 Kč -
Cena ubytování (za noc) od 500 Kč od 800 Kč
Jazyk Čínština Čeština
Kultura Východní, bohatá historie Středoevropská, bohatá historie

Půjčení auta: Pro dobrodružné povahy

Pro ty, co chtějí zažít Čínu naplno a ponořit se do jejího pulsujícího srdce, je tu možnost zapůjčení auta. Představte si tu svobodu – naplánovat si vlastní trasu, zastavit se kdekoliv vás napadne a objevovat skryté kouty, kam se běžný turista nedostane. Čína nabízí nespočet scenérických silnic, ať už toužíte po horské krajině, nekonečných rýžových polích nebo pobřežních cestách s výhledy beroucími dech.

Je ale potřeba počítat s tím, že řízení v Číně je specifické a pro někoho i náročné. Doprava je chaotická a pravidla se často nedodržují. Navíc je nutné vlastnit mezinárodní řidičský průkaz a v některých případech i čínský překlad. Pro klidnější cestování je proto vhodné zvážit pronájem auta i s řidičem, který se postará o bezproblémový průběh cesty a vy se budete moci plně soustředit na objevování krás Číny.

Jízda na kole: Objevujte Čínu jinak

Čína, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, nabízí nekonečné možnosti pro dobrodružné cestovatele. Zatímco mnozí volí prozkoumávání Číny autobusem nebo vlakem, jízda na kole otevírá dveře do zcela nového světa. Představte si, že projíždíte malebnými rýžovými poli, v dáli se tyčí majestátní hory a vy dýcháte svěží vzduch. Cyklistika v Číně vám umožní poznat místní kulturu a životní styl zblízka. Můžete se zastavit v malé vesničce, ochutnat tradiční jídlo a popovídat si s místními obyvateli.

Pro cykloturistiku se v Číně nabízí nespočet tras, od nenáročných stezek podél řek až po náročné horské průsmyky. Mezi nejoblíbenější destinace patří provincie Yunnan s úchvatnými scenériemi, Sichuan s pandami a čajovými plantážemi nebo oblast Guilin s krasovými útvary.

dovolená v číně

Před cestou je důležité se dobře připravit. Zkontrolujte si vízovou povinnost, sjednejte si cestovní pojištění a naplánujte si trasu. V Číně je k dispozici mnoho půjčoven kol, takže si nemusíte vozit vlastní.

Jízda na kole v Číně je nezapomenutelným zážitkem, který vám umožní poznat tuto fascinující zemi z jiné perspektivy.

Pěší turistika: Prozkoumejte krásy přírody

Čína není jen o rušných městech a historických památkách. Skrývá v sobě také dechberoucí přírodní scenérie, které čekají na prozkoumání. Pěší turistika je skvělým způsobem, jak se ponořit do krásy čínské krajiny a zažít něco nezapomenutelného.

Pro milovníky hor jsou tu majestátní Himaláje s legendární horou Everest. Túry v této oblasti jsou náročné, ale odměnou vám budou úchvatné výhledy na zasněžené vrcholky a ledovcová jezera. Pokud hledáte něco méně náročného, zkuste procházky malebnými údolími obklopenými rýžovými terasami v provincii Yunnan.

Národní parky po celé Číně nabízejí trasy pro všechny úrovně zdatnosti. V parku Zhangjiajie se budete procházet mezi úchvatnými pískovcovými pilíři, které inspirovaly film Avatar. Národní park Jiuzhaigou vás okouzlí svými tyrkysovými jezery a vodopády.

Nezapomeňte si na túry vzít dostatek vody, opalovací krém a pokrývku hlavy. Informujte se o počasí a zvolte si trasu, která odpovídá vaší kondici. Místní turistické kanceláře vám rády poskytnou mapy a další užitečné informace.

Cestování s cestovní kanceláří: Bez starostí

Pro mnohé je dovolená v Číně synonymem pro dobrodružství a objevování neznámého. Plánování takové cesty ale může být náročné a stresující, zvláště pro ty, kteří se necítí komfortně s organizací cesty na vlastní pěst. Právě zde přichází na řadu cestovní kancelář, která vám umožní užít si dovolenou v Číně bez starostí a s vědomím, že o vše důležité je postaráno.

Cestovní kanceláře specializující se na Čínu mají dlouholeté zkušenosti a znalosti destinace. Díky tomu vám dokáží sestavit itinerář na míru, který bude odpovídat vašim zájmům a rozpočtu. Ať už sníte o procházce po Velké čínské zdi, návštěvě Zakázaného města v Pekingu, plavbě po řece Li v Guilinu nebo ochutnávce kulinářských specialit v Šanghaji, cestovní kancelář vám pomůže zrealizovat vaše cestovatelské sny.

dovolená v číně

Kromě samotného itineráře se cestovní kancelář postará i o letenky, ubytování, víza a další nezbytné formality. To vám ušetří spoustu času a energie, kterou byste jinak museli věnovat zařizování. Navíc vám cestovní kancelář poskytne průvodce, který vám během cesty zprostředkuje cenné informace o navštívených místech, pomůže s překladem a zodpoví vaše dotazy.

Cestování s cestovní kanceláří do Číny je tak ideální volbou pro ty, kteří chtějí zažít nezapomenutelnou dovolenou bez zbytečných starostí.

Tipy pro cestování s dětmi v Číně

Čína se svými památkami, chutěmi a vůněmi je fascinující destinací i pro rodiny s dětmi. Plánování dovolené s nejmenšími cestovateli ale vyžaduje trochu více příprav. Než se s dětmi vydáte do Říše středu, zvažte pár tipů. Let do Číny je dlouhý, proto se vybavte dostatečným množstvím her, knížek a filmů, aby se děti zabavily. V Číně se domluvíte anglicky jen zřídka, proto si stáhněte překladač do mobilu nebo si pořiďte frázovník s nejběžnějšími frázemi. Jídlo je v Číně velmi rozmanité a děti si jistě přijdou na své. Pokud máte obavy z příliš exotických chutí, vybírejte restaurace s obrázky v menu nebo se držte mezinárodní kuchyně. Čína je obrovská země a cestování mezi jednotlivými městy může být časově náročné. Zvažte proto kratší přesuny nebo vnitrostátní lety, abyste děti zbytečně neunavovali. Při balení myslete na to, že v Číně se střídají různé klimatické podmínky. Nezapomeňte na opalovací krém, repelent proti hmyzu a také na teplejší oblečení do horských oblastí. V neposlední řadě, buďte trpěliví. Cestování s dětmi je vždy dobrodružství a Čína není výjimkou. Ne všechno půjde podle plánu, ale o to víc si užijete společné zážitky.

Bezpečnostní rady pro cestovatele

Nezapomeňte na blokovaný přístup k některým zahraničním aplikacím a službám.

Dovolená v Číně je jako listování starobylou knihou plnou moudrosti, krásy a tajemství, která se pomalu odhalují s každým otočeným listem.

Eliška Novotná

Užitečné fráze v čínštině

Ať už se chystáte na dovolenou do Číny za poznáním starobylé kultury, rušných měst nebo nádherné přírody, znalost pár základních frází vám cestu určitě zpříjemní a usnadní. Místní obyvatelé jistě ocení vaši snahu a komunikace bude hned jednodušší.

Nebojte se, nemusíte se učit složité znaky ani gramatiku. Pro začátek vám postačí pár užitečných frází pro běžné situace. Zdravte „nĭ hăo“ (Dobrý den) s úsměvem a uvidíte, že se vám dostane vřelého přijetí.

dovolená v číně

V restauraci si snadno objednáte „zhè ge, xiè xie“ (Toto prosím, děkuji) a pochválíte jídlo „hĕn hăo chī“ (Velmi chutné). Na trhu se zase můžete zkusit domluvit o ceně „tài guì le“ (To je moc drahé) a s úsměvem se zeptat „kĕ yĭ piányi yīdiăn ma?“ (Můžete to dát levněji?).

Nebojte se experimentovat a zkoušet nové věci. I když ne všechno půjde hladce, s trochou snahy a pozitivního přístupu si svou dovolenou v Číně užijete naplno.

Respektování místní kultury a zvyků

Čína, země s bohatou historií a kulturou, láká čím dál více cestovatelů. Při návštěvě této fascinující země je důležité si uvědomit, že se nacházíte v odlišném kulturním prostředí. Respektování místních zvyků a tradic je klíčové pro obohacující a příjemný zážitek z dovolené.

Číňané si velmi váží zdvořilosti a etikety. Při pozdravu se uklánějte mírným úklonem hlavy a s úsměvem. Oslovování s titulem a příjmením je projevem úcty. Dárky jsou vítány, ale vyhněte se předávání ostrých předmětů nebo hodin, které symbolizují smůlu. V restauracích je běžné sdílet jídlo z jednoho talíře. Hůlky nezapichujte do rýže, je to považováno za nezdvořilé.

Při návštěvě chrámů a svatyní se oblékejte decentně a chovejte se tiše a uctivě. Fotografování uvnitř chrámů může být zakázáno, proto si všímejte informačních tabulí. V Číně je běžné smlouvání o cenách, a to zejména na trzích. Buďte trpěliví a usměvaví, i když se vám cena zdá vysoká.

Pamatujte, že Čína je komunistická země s odlišným politickým systémem. Vyhněte se diskuzím na toto téma a projevům neúcty k místním zvykům a tradicím. Dodržováním těchto základních pravidel etikety a respektováním místní kultury si zajistíte nezapomenutelnou dovolenou v Číně.

Publikováno: 04. 07. 2024

Kategorie: cestování

Autor:

Tagy: dovolená v číně