Zalehlé ucho? Tyhle triky vám uleví!
Polykání a zívání
Polykání a zívání patří mezi nejběžnější a nejefektivnější způsoby, jak se zbavit nepříjemného pocitu zalehlého ucha. Tento nepříjemný stav je způsoben rozdílným tlakem ve středním uchu a v okolním prostředí. Při polykání nebo zívání dochází k otevírání Eustachovy trubice, která spojuje střední ucho s nosohltanem. Tím se vyrovnává tlak a ucho se „odpojí“. Zkuste proto několikrát za sebou polknout nebo si vyvolat zívnutí. Můžete si například představit někoho, kdo zívá, nebo se zhluboka nadechnout a chvíli zadržet dech. Pokud se vám nedaří zívnutí vyvolat, zkuste jemně masírovat oblast pod ušním lalůčkem, kde se nachází Eustachova trubice. Pamatujte však, že tyto metody nemusí fungovat u každého a v každém případě. Pokud potíže přetrvávají nebo se zhoršují, vyhledejte lékařskou pomoc.
Žvýkačka nebo cucání bonbonu
Žvýkání žvýkačky nebo cucání bonbonu může být překvapivě účinným pomocníkem, když vás trápí zalehlé ucho. Tento nepříjemný pocit, často doprovázející změny tlaku vzduchu, jako při cestování letadlem nebo potápění, vzniká nerovnováhou tlaku ve středním uchu a vnějším prostředím. Žvýkání a sání stimuluje Eustachovu trubici, úzký kanálek spojující střední ucho s zadní částí krku, a napomáhá tak vyrovnání tlaku. Pro dosažení nejlepších výsledků zvolte žvýkačku bez cukru nebo bonbony s ovocnou příchutí. Důležité je žvýkat nebo sát pomalu a plynule, abyste předešli podráždění Eustachovy trubice a zhoršení příznaků. Pokud se vaše potíže nezlepší ani po opakovaném žvýkání nebo cucání, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc, jelikož zalehlé ucho může být příznakem i jiných zdravotních komplikací.
Valsalvův manévr
Valsalvův manévr je technika, která může pomoci uvolnit tlak v uších. Provádí se tak, že se zhluboka nadechnete, ucpete si nos a zavřete ústa a pak se snažíte jemně vydechnout. Tím se zvýší tlak v nosohltanu a může to pomoci otevřít Eustachovu trubici, která spojuje střední ucho s nosohltanem. Otevření Eustachovy trubice může vyrovnat tlak ve středním uchu s tlakem v okolí a tím zmírnit pocit zalehlého ucha.
Metoda | Účinnost | Rychlost | Poznámky |
---|---|---|---|
Polykání a zívání | Střední | Rychlá | Pomáhá otevřít Eustachovu trubici. |
Žvýkání žvýkačky | Střední | Rychlá | Podobný efekt jako polykání. |
Valsalvův manévr | Vysoká | Rychlá | Vyžaduje opatrnost, může poškodit ušní bubínek. |
Nosní sprej s mořskou vodou | Střední | Pomalá | Zvlhčuje sliznici a uvolňuje tlak. |
Je důležité provádět Valsalvův manévr opatrně a s mírou. Příliš silné foukání může poškodit ušní bubínek. Pokud máte bolesti uší nebo pokud se vám nedaří uvolnit tlak v uších pomocí Valsalvova manévru, vyhledejte lékařskou pomoc.
Kromě Valsalvova manévru existují i další tipy, co dělat, když máte zalehlé ucho. Můžete zkusit žvýkat žvýkačku, polykat nebo zívat. Pomoci může i teplý obklad na ucho nebo pití teplých tekutin. Pokud je zalehlé ucho způsobeno změnou nadmořské výšky, zkuste cucat bonbón nebo pít nápoj brčkem.
Teplý obklad
Teplý obklad přiložený na postižené ucho může přinést úlevu od nepříjemného tlaku a bolesti. Teplo pomáhá uvolnit svaly v Eustachově trubici, která spojuje střední ucho s zadní částí nosohltanu. Zalehlé ucho často vzniká právě kvůli zablokování této trubice, například při nachlazení nebo alergii. Teplý obklad tak může pomoci obnovit průchodnost trubice a urychlit odtok hlenu. Pro přípravu teplého obkladu namočte žínku do teplé (ne horké!) vody, vyždímejte přebytečnou vodu a přiložte na ucho. Nechte působit 10–15 minut, případně opakujte několikrát denně. Důležité je, aby obklad byl příjemně teplý, ne horký, abyste si nezpůsobili popáleniny.
Zalehlé ucho dokáže potrápit. Zkuste polknout s otevřenou pusou, zívnejte, žvýkejte žvýkačku nebo cucte bonbón. Pomoci může i propláchnutí nosu slanou vodou. Pokud potíže trvají déle než dva dny, určitě navštivte lékaře.
Radomír Novotný
Nosní sprej nebo kapky
Nosní spreje a kapky s obsahem oxymetazolinu nebo xylometazolinu můžou být vaším nejlepším přítelem, pokud se potýkáte se zalehlým uchem. Tyto látky účinně stahují sliznici v nose, a tím uvolňují tlak na Eustachovu trubici, která spojuje nosohltan se středním uchem. Právě ucpaná Eustachova trubice je nejčastější příčinou zalehlého ucha. Pamatujte ale, že nosní spreje a kapky by se neměly používat déle než 7 dní, jinak hrozí vznik závislosti a zhoršení příznaků. Před použitím si vždy pečlivě přečtěte příbalový leták a řiďte se doporučeným dávkováním. Pokud se vaše potíže nezlepší do 3 dnů nebo se naopak zhorší, vyhledejte lékařskou pomoc. Zalehlé ucho může být příznakem vážnějšího onemocnění, jako je například zánět středního ucha, a v takovém případě je nutná odborná léčba.
Hydratace
Dostatečný příjem tekutin hraje důležitou roli i při problémech se zalehlýma ušima. Dehydratace totiž může zahušťovat hlen v Eustachově trubici, která spojuje střední ucho s nosohltanem a zajišťuje vyrovnávání tlaku. Když je hlen hustší, hůře se odvádí a může ucpat Eustachovu trubici, což vede k pocitu zalehlého ucha. Pijte proto dostatek vody, bylinkových čajů nebo ovocných šťáv. Vyhýbejte se naopak alkoholu a kávě, které tělo dehydratují. Dostatečná hydratace pomůže zředit hlen, uvolnit Eustachovu trubici a zmírnit tak nepříjemný tlak v uchu.
Vyhněte se změnám tlaku
Rychlé změny tlaku v uších, například při vzletu nebo přistání letadla, jízdě autem do kopce nebo potápění, mohou způsobit nepříjemné zalehnutí. Zalehnutí vzniká kvůli rozdílu tlaku mezi středním uchem a vnějším prostředím. Eustachova trubice, která normálně vyrovnává tento tlak, se nemusí stihnout otevřít dostatečně rychle. Abyste se vyhnuli zalehnutí uší při změnách tlaku, zkuste žvýkat žvýkačku, polykat, zívat nebo zkuste Valsalvův manévr. Ten spočívá v jemném vydechování vzduchu při zavřených ústech a stisknutém nose. Buďte ale opatrní, příliš silné foukání může poškodit ušní bubínek. Pokud trpíte na časté zalehnutí uší, poraďte se s lékařem.
Léky proti bolesti
Pokud vás trápí zalehlé ucho a potřebujete rychlou úlevu od nepříjemného tlaku, můžete sáhnout po lécích proti bolesti dostupných bez předpisu. Ibuprofen nebo paracetamol pomohou zmírnit zánět a bolest, které mohou zalehnutí ucha doprovázet. Důležité je vždy dodržovat doporučené dávkování uvedené v příbalovém letáku. Pokud se vaše potíže nezlepší do 2-3 dnů nebo se naopak zhorší, vyhledejte lékařskou pomoc. Samoléčba může být v některých případech nebezpečná.
Návštěva lékaře
Pokud zalehnutí ucha neustupuje ani po několika dnech nebo se zhoršuje, je na čase navštívit lékaře. Zalehlé ucho může být příznakem různých onemocnění, jako je například zánět středního ucha, ušní maz zátka, nebo i problémy s Eustachovou trubicí. Lékař provede vyšetření ucha a určí příčinu zalehnutí. Na základě diagnózy pak doporučí vhodnou léčbu. Může se jednat o ušní kapky, léky na zánět, nebo i výplach ucha. V některých případech může být nutné i drobné chirurgické ošetření. Je důležité nezanedbávat zalehlé ucho a včas vyhledat lékařskou pomoc, aby se předešlo komplikacím.
Prevence zalehnutí uší
Zalehnutí v uchu, ten nepříjemný pocit ucpaného ucha, zažíváme obvykle při změnách tlaku během letu nebo potápění. Naštěstí existuje několik jednoduchých tipů, jak tomuto problému předejít. Před letem nebo potápěním se snažte vyhnout tvorbě hlenu, například omezením mléčných výrobků a pitím dostatečného množství tekutin. Žvýkání žvýkačky nebo cucání bonbonu během vzletu a přistání stimuluje polykací reflex a pomáhá otevřít Eustachovu trubici, která spojuje střední ucho s nosohltanem. Pomoci může i preventivní užívání nosních kapek nebo sprejů, které uvolní ucpaný nos a usnadní otevírání Eustachovy trubice. Pamatujte, že prevence je vždy lepší než léčba, proto se na změny tlaku připravte a užijte si cestu bez nepříjemných pocitů v uších.
Publikováno: 20. 11. 2024
Kategorie: Zdraví