Už vás nebaví Chorvatsko? Vyrazte na dovolenou k Balatonu!

Maďarsko Dovolená Balaton

Balaton: Maďarské moře

Jezero Balaton, s láskou přezdívané "Maďarské moře", je největším jezerem ve střední Evropě a skutečným klenotem Maďarska. Svou rozlohou 592 km² nabízí nekonečné možnosti pro dovolenou plnou odpočinku, zábavy a poznávání. Ať už toužíte po lenošení na pláži, vodních sportech, gurmánských zážitcích nebo objevování historických památek, dovolená v Maďarsku u jezera Balaton splní všechna vaše očekávání.

Okolí Balatonu skrývá i řadu malebných vesniček a historických měst, které lákají k prozkoumání. Navštivte například půvabný poloostrov Tihany s jeho benediktinským opatstvím, projděte se uličkami historického města Keszthely s jeho nádherným zámkem Festetics nebo se vydejte na výlet do vinařské oblasti Badacsony, kde můžete ochutnat vynikající maďarská vína. Dovolená u Balatonu je zkrátka zážitkem pro všechny smysly.

Kdy vyrazit k Balatonu?

Maďarsko nabízí sluníčko po celý rok, ale ideální doba pro dovolenou u Balatonu je od května do září. Hlavní sezóna, červenec a srpen, láká teplou vodou ideální ke koupání a spoustou festivalů a akcí. Pokud preferujete klidnější atmosféru, zvolte květen, červen nebo září. Voda v Balatonu je stále příjemně teplá a vy si užijete klidnější pláže a nižší ceny ubytování. Nezapomeňte, že i mimo sezónu má Balaton co nabídnout. Jaro je ideální pro pěší turistiku a cyklistiku v kopcích okolo jezera, podzim zase láká na vinobraní a ochutnávky lahodných maďarských vín. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv část roku, dovolená v Maďarsku u jezera Balaton bude nezapomenutelným zážitkem.

Cesta k Balatonu autem

Plánujete dovolenou v Maďarsku u jezera Balaton? Cesta autem je skvělou volbou, jak si užít krásy okolní krajiny a mít svobodu v plánování výletů. Z České republiky se k Balatonu dostanete pohodlně po dálnici. Cesta je relativně krátká a bezproblémová, z Prahy vám zabere přibližně 6-7 hodin jízdy v závislosti na cílové destinaci a aktuální dopravní situaci.

Nezapomeňte si před cestou zkontrolovat platnost dálniční známky v Maďarsku. Tu lze zakoupit online nebo na čerpacích stanicích před vjezdem do země. Po cestě se můžete zastavit v některém z malebných městeček a ochutnat místní speciality. Doporučujeme ochutnat tradiční maďarský guláš, langoše nebo klobásy.

Při plánování cesty autem k Balatonu si nezapomeňte zkontrolovat předpověď počasí a přizpůsobit tomu oblečení a vybavení. V letních měsících nezapomeňte na opalovací krém, pokrývku hlavy a dostatek tekutin. Přejeme vám příjemnou cestu a krásnou dovolenou u Balatonu!

maďarsko dovolená balaton

Ubytování u Balatonu

Jezero Balaton, přezdívané „Maďarské moře“, láká k odpočinku a zábavě. Nabízí pestrou škálu ubytování pro každý rozpočet a vkus. Od kempů pro milovníky přírody, přes útulné penziony v malebných vesničkách až po luxusní hotely s wellness centry. Rodiny s dětmi ocení apartmány s kuchyňkou a zahradou, kde si děti užijí spoustu zábavy. Aktivní jedinci můžou zvolit ubytování v blízkosti cyklostezek a sportovních center. Romantické duše si zamilují pohled na jezero z terasy útulného penzionu. Ať už hledáte relaxaci, zábavu nebo aktivní dovolenou, Balaton má co nabídnout. Při výběru ubytování se vyplatí zvážit vzdálenost od pláže, dostupnost restaurací a obchodů a také aktivity, které v okolí jezero nabízí. Rezervace ubytování včas se vyplatí, zejména v hlavní sezóně.

Pláže a koupání

Maďarsko je synonymem pro dovolenou u vody a Balaton je jeho klenotem. "Maďarské moře", jak se mu přezdívá, nabízí nekonečné možnosti pro relaxaci i zábavu na slunci. Najdete tu písečné pláže s pozvolným vstupem do vody, ideální pro rodiny s dětmi. Děti se zabaví na hřištích, skluzavkách a tobogánech, zatímco rodiče si užijí slunění a koupání v příjemně teplé vodě. Pro aktivní jedince jsou tu pláže s nabídkou vodních sportů, jako je windsurfing, kitesurfing, plachtění či jízda na vodních skútrech. Milovníci klidu a romantiky ocení odlehlé zátoky s malebnými výhledy. Po dni stráveném u vody si můžete dopřát večeři v některé z restaurací s výhledem na jezero a ochutnat speciality maďarské kuchyně. Dovolená u Balatonu je zážitkem pro celou rodinu a slibuje nezapomenutelné chvíle strávené u vody v srdci Evropy.

Vodní sporty a aktivity

Jezero Balaton, přezdívané "Maďarské moře", je rájem pro milovníky vodních sportů a aktivit. Díky svým mělkým a teplým vodám nabízí ideální podmínky pro plavání, opalování a relaxaci na pláži. Pro ty, kteří hledají aktivnější odpočinek, je tu nepřeberné množství možností. Windsurfing a kitesurfing jsou populární sporty, a to zejména na severním břehu jezera, kde fouká silnější vítr. Jachting a plachtění si můžete užít v některém z mnoha přístavů a ​​jachtařských klubů. Pro začátečníky i pokročilé jsou k dispozici kurzy a půjčovny vybavení. Pokud dáváte přednost klidnějšímu tempu, vyzkoušejte jízdu na šlapadle nebo loďce, abyste si užili krásy jezera z jiné perspektivy. Rybaření je další oblíbenou aktivitou, Balaton je domovem mnoha druhů ryb. Pro rodiny s dětmi jsou ideální aquaparky a tobogány, které se nacházejí v blízkosti jezera. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli aktivitu, vodní radovánky na Balatonu vám zaručeně zpříjemní vaši dovolenou v Maďarsku.

maďarsko dovolená balaton

Cyklostezky kolem jezera

Jezero Balaton, přezdívané „Maďarské moře“, láká k relaxaci u vody, ale i k aktivní dovolené. A co by to bylo za dovolenou v Maďarsku u Balatonu bez projížďky na kole? Okolo celého jezera se vine síť cyklostezek, která uspokojí jak rodiny s dětmi, tak zkušené cyklisty. Celková délka cyklostezek kolem Balatonu přesahuje 200 kilometrů a je rozdělena do několika etap. Trasy vedou převážně po rovině, takže si jízdu užijí i ti méně zdatní.

Během cyklovýletů se vám naskytnou nádherné výhledy na jezero, vinice i malebná městečka. Mezi nejoblíbenější úseky patří cyklostezka mezi městy Balatonfüred a Tihany, která nabízí úchvatné panorama na poloostrov Tihany s jeho slavným opatstvím. Za návštěvu stojí i cyklostezka na jižním břehu Balatonu, která vede přes letoviska Siófok, Zamárdi a Balatonföldvár. Zde si užijete rušnější atmosféru, pláže a spoustu možností občerstvení.

Nezapomeňte si naplánovat zastávky v některé z útulných restaurací nebo „csárd“, kde ochutnáte tradiční maďarské speciality. Ať už se vydáte na krátký výlet, nebo se rozhodnete objet celý Balaton, cyklostezky vám poskytnou nezapomenutelné zážitky z maďarské dovolené.

Turistika v okolí Balatonu

Balaton, největší jezero střední Evropy, není jen rájem vodních sportů a odpočinku na pláži. Okolní kopcovitá krajina skrývá hustou síť značených turistických tras, které potěší jak rodiny s dětmi, tak zkušené turisty.

Pro ty, kteří hledají nenáročnou procházku s krásnými výhledy, je ideální volbou procházka po některé z naučných stezek v Národním parku Balatonská vrchovina. Například stezka "Lóczy Gejzír" vás zavede k unikátnímu gejzíru, který chrlí vodu až do výšky 4 metrů.

Aktivnější turisté se mohou vydat na celodenní túru po některé z hřebenových tras. Oblíbená je například trasa vedoucí po hřebeni pohoří Keszthelyi-hegység, odkud se otevírají dechberoucí panoramatické výhledy na jezero Balaton a okolní krajinu. Po cestě můžete navštívit rozhlednu na vrcholu Badacsony, ochutnat vína v některém z vinných sklípků v oblasti Badacsony nebo si prohlédnout ruiny středověkého hradu Szigliget.

Nezapomeňte si s sebou vzít dostatek vody, svačinu a pevnou obuv. V letních měsících se doporučuje vyrazit na túru brzy ráno nebo pozdě odpoledne, kdy je příjemnější teplota. Ať už se vydáte kamkoli, turistika v okolí Balatonu vám zaručeně poskytne nezapomenutelné zážitky.

maďarsko dovolená balaton
Srovnání dovolených u Balatonu
Vlastnost Balatonfüred Siófok
Vzdálenost z Prahy (km) 550 530
Průměrná cena ubytování za noc (Kč) 2000 1800
Vhodné pro rodiny s dětmi Ano Ano
Možnosti nočního života Střední Výborné

Vinařství a gastronomie

Maďarsko je proslulé svými víny a Balaton není výjimkou. Oblast kolem jezera se pyšní několika vinařskými oblastmi, kde se pěstují hrozny pro výrobu lahodných vín. Mezi nejznámější patří Badacsony s jeho sopečnými svahy, které dávají vínům specifickou minerální chuť. Vydejte se na ochutnávku do některého z rodinných vinařství a užijte si sklenku bílého vína Olaszrizling nebo Ryzlink rýnský s výhledem na jezero. K vínu si nezapomeňte dát něco z místní kuchyně. Maďarská gastronomie je proslulá svými vydatnými pokrmy, jako je guláš, paprikáš nebo rybí polévka Halászlé. V okolí Balatonu najdete mnoho restaurací a hospůdek, kde si na těchto specialitách pochutnáte.

Ať už dáváte přednost bílému, červenému nebo růžovému vínu, u Balatonu si zaručeně přijdete na své. Vinařství a gastronomie jsou nedílnou součástí zdejší kultury a nabízejí autentický zážitek z dovolené v Maďarsku.

Města a památky

Jezero Balaton, nazývané také „Maďarské moře“, láká k objevování malebných městeček a historických památek. Na severním břehu se tyčí majestátní hrad Szigliget s dechberoucí vyhlídkou na jezero a okolní krajinu. Nedaleko leží půvabné město Tihany s benediktinským opatstvím, jehož historie sahá až do 11. století. Pro milovníky vína je zastávkou vinařská oblast Badacsony s charakteristickými čedičovými kopci a útulnými vinnými sklípky.

Na jižním břehu Balatonu se rozkládá největší město Siófok, pulzující centrum zábavy s rušným nočním životem. Za návštěvu stojí také historické město Keszthely s nádherným zámkem Festetics, obklopeným rozlehlým parkem. Pro rodiny s dětmi je ideální výlet do zábavního parku Zamárdi Adventure Park s adrenalinovými atrakcemi a programy pro všechny věkové kategorie.

Kromě výše zmíněných míst skrývá okolí Balatonu řadu dalších pokladů. Ať už se vydáte kamkoli, nezapomeňte ochutnat místní speciality, jako jsou rybí polévka Halászlé, langoše nebo vynikající maďarská vína.

maďarsko dovolená balaton

Tipy na výlety

Kromě lenošení u vody nabízí Balaton a jeho okolí spoustu možností k výletům. Milovníci historie by si neměli nechat ujít návštěvu hradu Szigliget s nádherným výhledem na jezero. Za prozkoumání stojí také benediktinské opatství na poloostrově Tihany, které je významným poutním místem. Pokud toužíte po aktivnějším odpočinku, vydejte se na kole po některé z cyklostezek vedoucích kolem jezera. Oblíbená je například trasa z Balatonfüredu do Tihany. Za návštěvu stojí také jeskyně v Tapolce s možností plavby po podzemním jezeře. Děti jistě potěší návštěva zábavního parku v Zamárdi nebo aquaparku v Keszthely. Gastronomické zážitky si užijete v některé z vináren v okolí Balatonu, kde můžete ochutnat proslulá maďarská vína.

Rozpočet na dovolenou

Plánujete dovolenou v Maďarsku u Balatonu a přemýšlíte, kolik vás to bude stát? Rozpočet na dovolenou u Balatonu se může lišit v závislosti na vašich preferencích a životním stylu. Ubytování v kempu může vyjít na pár stovek korun za noc, zatímco luxusní hotel u jezera se může vyšplhat i na několik tisíc. Stravování v restauracích je obecně levnější než v Česku, ale ceny se liší podle lokality a typu restaurace. Pokud chcete ušetřit, můžete si vařit sami. Vstupy do termálních lázní, aquaparků a dalších atrakcí se pohybují v rozmezí od 300 do 1000 Kč za osobu a den. Doprava do Maďarska a po Maďarsku je relativně levná, zvláště pokud cestujete autem. Benzín je v Maďarsku levnější než v Česku a dálniční známka na 10 dní vyjde na cca 400 Kč. Pokud preferujete cestování vlakem nebo autobusem, počítejte s cenou zpáteční jízdenky okolo 2000 Kč. Na kapesné si připravte alespoň 1000 Kč na osobu a den, abyste si mohli užít místní speciality, suvenýry a drobné radosti.

Balaton s dětmi

Jezero Balaton, přezdívané „Maďarské moře“, je rájem pro rodiny s dětmi. S pozvolným vstupem do vody, písečnými plážemi a spoustou atrakcí je ideálním místem pro dovolenou v Maďarsku. Děti se zabaví stavěním hradů z písku na plážích jako Siófok, Fonyód nebo Keszthely. Aquaparky v okolí jezera, například v Zamárdi nebo Hévízu, slibují den plný vodních radovánek. Pro milovníky zvířat je tu možnost plavby lodí na ostrov Tihany s jeho levandulovými poli a zoologickou zahradou. Děti ocení i návštěvu jeskyní Tapolca s podzemním jezírkem, kde se mohou projet na loďce. Na kole se dá objet celý Balaton a užít si krásy okolní krajiny. Večer si můžete vychutnat tradiční maďarskou kuchyni v některé z restaurací s výhledem na jezero. Dovolená u Balatonu je zárukou nezapomenutelných zážitků pro celou rodinu.

maďarsko dovolená balaton

Balaton, to je slunce v očích, vůně langošů ve vzduchu a klidná hladina, která odráží všechny starosti pryč.

Užitečné informace

Pro bezproblémovou dovolenou u Balatonu se hodí znát pár základních informací. Maďarsko je součástí Schengenského prostoru, takže vám pro vstup stačí platný občanský průkaz. Měnou je maďarský forint (HUF), i když v turistických oblastech se dá platit i eurem, kurz ale bývá nevýhodný. Doporučuje se proto směnit si peníze v bance nebo směnárně. Co se týče jazyka, domluvíte se anglicky nebo německy, starší generace ocení, když zvládnete pár základních frází v maďarštině. V restauracích a obchodech se běžně nechávají spropitné ve výši 10 %. Elektrické zásuvky jsou stejné jako u nás, takže adaptér nepotřebujete. Maďarsko je obecně bezpečná země, i tak je ale dobré dbát na své osobní věci, a to hlavně ve velkých městech a na frekventovaných místech. Pokud se chystáte na túru do kopců, nezapomeňte na pevnou obuv a dostatek vody. V letních měsících bývá u Balatonu velmi teplo, proto se doporučuje chránit se opalovacím krémem a pokrývkou hlavy. Voda v Balatonu je mělká a rychle se prohřívá, takže je ideální pro rodiny s dětmi.

Publikováno: 24. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor:

Tagy: maďarsko dovolená balaton | dovolená v maďarsku u jezera balaton