U Matěje Kotrby: Tradiční česká kuchyně, co zasytí i potěší

U Matěje Kotrby

Tradice a historie restaurace

Restaurace U Matěje Kotrby v sobě nese ducha staré Prahy a odráží bohatou historii, která se psala v jejích zdech. Přesné datum založení restaurace se bohužel nedochovalo, ale historické prameny naznačují, že se v těchto místech nacházela hospoda již v 17. století. Tehdy se jednalo o skromný podnik, který sloužil především formanům a drobným řemeslníkům z blízkého okolí.

Jméno Matěj Kotrba se s restaurací spojilo až později, pravděpodobně na přelomu 18. a 19. století. O Matěji Kotrbovi se toho bohužel mnoho neví, ale traduje se, že byl to šikovný hostinský a jeho podnik se těšil velké oblibě. Postupem času se restaurace rozrůstala a získávala na věhlasu. Stala se oblíbeným místem setkávání umělců, spisovatelů a dalších významných osobností tehdejší doby.

V průběhu 20. století prošla restaurace U Matěje Kotrby řadou změn a rekonstrukcí, ale vždy si dokázala zachovat svůj unikátní charakter a atmosféru. Dnes je restaurace U Matěje Kotrby vyhledávaným místem pro turisty i místní, kteří si sem přicházejí vychutnat tradiční českou kuchyni a pivo v příjemném prostředí s historickou atmosférou.

Šéfkuchař Matěj Kotrba a jeho filozofie

Matěj Kotrba není jen šéfkuchař, je to umělec, který na talíři maluje obrazy z chutí a vůní. Jeho restaurace v pražských Dejvicích není jen místem, kde se chodí na jídlo, ale spíše svatyní gastronomie, kde se snoubí vášeň pro vaření s úctou k sezónním a lokálním surovinám. Jeho filozofie je jednoduchá a přitom geniální: nechat vyniknout přirozené chuti kvalitních surovin.

V restauraci U Matěje Kotrby nenajdete žádné zbytečné kudrlinky a složitosti. Žádné molekulární speciality ani zmatečné kombinace. Místo toho vás čeká poctivá kuchyně postavená na pevných základech francouzské gastronomie s jemnými prvky moderní kuchyně. Každý chod je dokonale vyvážený, každý detail promyšlený.

Matěj Kotrba si zakládá na osobním přístupu k hostům i surovinám. Sám vybírá dodavatele, se kterými má vybudované osobní vztahy a kteří sdílí jeho vášeň pro kvalitu. V jeho kuchyni se tak potkávají ty nejkvalitnější suroviny z lokálních farem a od malých producentů. Maso z českých chovů, ryby z lokálních sádek, zelenina a bylinky od farmářů z okolí Prahy.

Nabídka jídel: klasika i sezónní speciality

V restauraci U Matěje Kotrby se můžete těšit na pestrou nabídku jídel, která uspokojí i ty nejnáročnější jazýčky. Šéfkuchař a jeho tým pro vás s láskou připravují jak tradiční česká jídla, tak i moderní speciality inspirované sezónními surovinami. Na jídelním lístku tak najdete klasiky jako je svíčková na smetaně s houskovým knedlíkem a brusinkovou omáčkou, vepřová žebra na černém pivu s křupavou kůrkou a zelím, nebo smažený sýr s hranolkami a tatarskou omáčkou.

u matěje kotrby

Pokud máte chuť na něco lehčího, můžete si vybrat z nabídky salátů, těstovin nebo ryb. V sezóně pak restaurace U Matěje Kotrby nabízí speciality z čerstvých hub, chřestu, dýní a dalších darů přírody. Milovníci sladkého si pak jistě rádi pochutnají na některém z lahodných dezertů, jako je například domácí jablečný štrúdl s vanilkovou zmrzlinou nebo čokoládový fondant s malinovým pyré.

Důraz na čerstvé a lokální suroviny

V restauraci U Matěje Kotrby vnímáme čerstvé a lokální suroviny jako základ výjimečného kulinářského zážitku. Snažíme se co nejvíce spolupracovat s místními farmáři a dodavateli, kteří sdílejí naši vášeň pro kvalitu a udržitelnost.

Domácí limonády a vlastní pivovar

U Matěje Kotrby si potrpí na poctivé suroviny a domácí výrobu. To se promítá i do nabídky nápojů. Zapomeňte na přeslazené limonády plné chemie. Tady si můžete dát osvěžující domácí limonádu z čerstvě vymačkaných citrusů, bylinek a pravého cukru. V nabídce se pravidelně objevují sezónní příchutě, které potěší vaše chuťové pohárky. A co teprve vlastní pivovar? Restaurace U Matěje Kotrby vaří pivo přímo na místě, takže si můžete vychutnat nefiltrovaný a nepasterizovaný mok v té nejlepší kondici. Svěží ležák, polotmavý speciál nebo třeba ovocné pivo – vybrat si můžete podle chuti. Pivovar se řídí tradičními postupy a používá kvalitní české suroviny, což zaručuje nezaměnitelnou chuť a aroma. Ať už dáváte přednost klasice nebo rádi experimentujete, v nabídce nápojů U Matěje Kotrby si určitě přijdete na své.

Stylové prostředí restaurace

Restaurace U Matěje Kotrby vás okouzlí svým jedinečným prostředím, které vkusně snoubí tradiční prvky s moderním designem. Už při vstupu vás přivítá útulná atmosféra, o kterou se stará kombinace teplých barev, dřevěného nábytku a příjemného osvětlení. Dominantou prostoru je nepochybně prostorný bar s bohatou nabídkou nápojů, který láká k posezení s přáteli.

Prostředí restaurace je rozděleno do několika zón, takže si zde každý najde to své. Zatímco milovníci intimity ocení klidnější zákoutí s pohodlnými křesly, pro větší skupiny je ideální prostorný salonek. V letních měsících je vám k dispozici také venkovní zahrádka, která nabízí příjemné posezení v zeleni.

u matěje kotrby

U Matěje Kotrby si tak můžete vychutnat nejen skvělé jídlo, ale také příjemnou atmosféru, která umocní váš gastronomický zážitek.

Atmosféra a obsluha

V restauraci U Matěje Kotrby na vás dýchne atmosféra tradiční české hospody, kde se snoubí vůně poctivého jídla s přátelskou a uvolněnou náladou. Interiér restaurace je laděný do rustikálního stylu s dřevěným nábytkem a doplňky, které navozují pocit útulnosti a domova. Obsluha je milá a ochotná, vždy s úsměvem na tváři. Číšníci vám rádi poradí s výběrem jídla a pití a postarají se o to, abyste se cítili příjemně.

Ať už si vyberete stůl v útulném interiéru nebo dáte přednost posezení na venkovní zahrádce, atmosféra restaurace U Matěje Kotrby vám zaručeně zpříjemní váš гастроnomický zážitek.

"U Matěje Kotrby" ... název restaurace, který zní jako pohádka. Jako by se za ním skrýval příběh o hodném hostinském s laskavou tváří a rukama od mouky, který každému strávníkovi naservíruje kus štěstí na talíři.

Božena Černá

Rezervace a otevírací doba

Pro rezervaci v restauraci U Matěje Kotrby doporučujeme kontaktovat restauraci telefonicky nebo emailem. Telefonní číslo a emailová adresa jsou uvedeny na webových stránkách restaurace. Rezervace je vhodné provádět s dostatečným předstihem, obzvláště ve večerních hodinách a o víkendech, kdy bývá restaurace plně obsazena. Otevírací doba restaurace U Matěje Kotrby se může lišit v závislosti na ročním období a státních svátcích. Aktuální otevírací dobu naleznete na webových stránkách restaurace nebo na jejich sociálních sítích. Restaurace U Matěje Kotrby nabízí příjemné prostředí s tradiční českou kuchyní.

Doporučení: co ochutnat

Restaurace U Matěje Kotrby je proslulá svou tradiční českou kuchyní. Určitě ochutnejte jejich svíčkovou na smetaně s houskovými knedlíky – maso je neuvěřitelně křehké a omáčka má tu správnou vyváženou chuť. Pokud máte raději drůbež, zkuste pečené kachní stehno s červeným a bílým zelím a bramborovým knedlíkem. Kůže je krásně křupavá a maso se jen rozplývá na jazyku. Milovníci polévek by si neměli nechat ujít kulajdu s hříbky a bramborem – je to vydatná a sytá polévka, která vás zahřeje i v chladných dnech. A pokud máte chuť na něco sladkého, doporučujeme domácí švestkové knedlíky s tvarohem a máslem – ty vás vrátí do dětských let.

u matěje kotrby
Vlastnost Popis
Název restaurace U Matěje Kotrby

U Matěje Kotrby: zážitek pro chuťové pohárky

Už samotný název restaurace „U Matěje Kotrby“ evokuje atmosféru tradiční české kuchyně a pohostinnosti. A přesně to na vás čeká, pokud se rozhodnete pro návštěvu tohoto podniku. Interiér restaurace je útulný a vkusně zařízený, s důrazem na detaily, které navozují pocit domova. Dřevěné stoly, pohodlné židle a příjemné osvětlení vytváří ideální prostředí pro klidný oběd s rodinou nebo romantickou večeři ve dvou.

Ovšem tím pravým lákadlem je zde bezesporu jídelní lístek. Ten je plný tradičních českých specialit, připravovaných podle starých receptů z kvalitních a čerstvých surovin. Ochutnat zde můžete například svíčkovou na smetaně s knedlíkem, vepřové koleno s křupavou kůrčičkou a zelím, nebo smažený sýr s hranolkami. Pro milovníky polévek je zde připravena česnečka s krutony, hovězí vývar s játrovými knedlíčky nebo kulajda.

Jídla jsou servírována v dostatečně velkých porcích, takže si na své přijdou i ti nejnáročnější strávníci. Obsluha je milá a ochotná, vždy připravena poradit s výběrem jídla či nápoje. Restaurace U Matěje Kotrby je zkrátka ideálním místem pro všechny, kteří si chtějí pochutnat na poctivé české kuchyni v příjemném prostředí.

Publikováno: 24. 06. 2024

Kategorie: jídlo a pití

Autor:

Tagy: u matěje kotrby | restaurace u matěje kotrby