Tajemství lísky: Věděli jste, že lískový ořech roste na stromě?

Lískový Ořech Strom

Líska jako strom: Popis a charakteristika

Líska obecná (Corylus avellana) je opadavý, rozložitý keř, který dorůstá do výšky 3 až 5 metrů, ale v ideálních podmínkách se může vzácně vyvinout i jako strom dosahující výšky až 10 metrů. Má kulovitou, hustě větvenou korunu. Kůra lísky je hladká, šedohnědá a odlupuje se v tenkých plátcích. Listy jsou střídavé, řapíkaté, široce vejčité až okrouhlé s pilovitým okrajem. Na podzim se listy lísky zbarvují do žluta až oranžova. Líska kvete brzy na jaře, ještě před rašením listů. Samčí květy jsou uspořádány v převislých jehnědách, samičí květy jsou nenápadné, schované v pupenech. Plodem je lískový oříšek, který dozrává koncem léta.

Srovnání lísky obecné a lísky turecké
Vlastnost Líska obecná (Corylus avellana) Líska turecká (Corylus colurna)
Výška 3-6 m 15-25 m
Tvar koruny Keřovitý, rozložitý Kuželovitý, pravidelný
Velikost ořechů Menší, 1-2 cm Větší, 2-3 cm
Chuť ořechů Sladká, aromatická Méně výrazná

Pěstování stromové lísky: Tipy a rady

Stromová líska, známá také jako líska turecká (Corylus colurna), je krásný a užitečný strom do zahrady. Na rozdíl od keřovité lísky dorůstá stromové lísky výšky až 20 metrů a vytváří atraktivní pyramidální korunu. Stromová líska je cizosprašná, proto je vhodné vysadit alespoň dva stromy pro zajištění opylení a bohaté úrody lahodných lískových oříšků.

Lískové ořechy: Sklizeň a využití

Lískové ořechy se obvykle sklízí na podzim, kdy opadávají ze stromů. Zralé ořechy poznáme podle hnědé barvy a suchého oplodí. Po sklizni je důležité ořechy usušit, aby nezplesnivěly. Sušit je můžeme na slunci nebo v sušičce na ovoce. Lískové ořechy jsou velmi všestranné a dají se konzumovat syrové, pražené nebo se z nich dá vyrobit lahodné ořechové máslo. Používají se také do pečiva, dezertů a různých slaných pokrmů. Lískové ořechy jsou bohaté na zdravé tuky, bílkoviny a vitamíny skupiny B.

Líska obecná, strom prostý a přece tak štědrý, nás obdarovává svými plody již od dávných dob. Její nenápadná krása spočívá v detailech - v jehnědách tančících ve větru, v listech šumících tiché melodie lesa.

lískový ořech strom

Stromová líska v historii a mytologii

Líska obecná (Corylus avellana), stromová forma známá jako stromová líska, má dlouhou historii v mytologii a folklóru, zejména v Evropě. Keltové ji považovali za symbol moudrosti a inspirace, spojovali ji s bohy a bohyněmi jako Lugh a Brigid. Lískové pruty se používaly k výrobě kouzelných hůlek a věřilo se, že lískové oříšky přinášejí štěstí a plodnost. Ve starověkém Římě byla líska symbolem míru a hojnosti.

Publikováno: 18. 06. 2024

Kategorie: příroda

Autor:

Tagy: lískový ořech strom | informace o lískovém ořechu jako stromu