Slavonice památky: Skryté poklady jižní Moravy

Slavonice Památky

Malebné město na hranici

Slavonice, malebné městečko ležící na pomezí Čech, Moravy a Rakouska, vás okouzlí svou jedinečnou atmosférou a bohatou historií. Projděte se křivolakými uličkami lemovanými domy s renesančními štíty a podloubími, které patří k nejzachovalejším v Čechách. Právě díky nim si Slavonice vysloužily přízvisko "Malá Telč". Nezapomeňte navštívit městské opevnění s Horní a Dolní branou, které chránilo město před nájezdníky. Dominantou náměstí Míru je renesanční radnice s vysokou věží, ze které se vám naskytne nádherný výhled do okolí. Za návštěvu stojí také kostel sv. Václava s gotickým presbytářem a barokní kaplí Božího hrobu. V interiéru kostela se skrývá vzácný pozdně gotický Slavonický oltář. Milovníci umění by neměli vynechat Galerii Slavonice, která nabízí výstavy moderního a současného umění. Vydáte-li se do Slavonic, nenechte si ujít ani procházku po naučné stezce "Slavonicko - kraj mezi třemi zeměmi", která vás provede malebnou krajinou s rybníky, lesy a loukami.

Slavonice, to je učebnice architektury pod širým nebem. Renesanční domy na náměstí, gotické sklepy pod nimi, a ta atmosféra... jako byste se ocitli v jiné době.

Renesanční skvost Čech

Malebné městečko Slavonice, zasazené do malebné krajiny České Kanady, se pyšní titulem "Renesanční skvost Čech". Jeho historické centrum s domy zdobenými fascinujícími sgrafity a podkrovními římsami nás přenáší zpět do zlaté éry renesance.

Dominanta náměstí a okouzlující domy

Dominantou náměstí Míru je renesanční radnice s vysokou věží, která nabízí úchvatný výhled na město a jeho okolí. Okolní domy s fasádami zdobenými biblickými výjevy, alegoriemi a rostlinnými motivy dokreslují jedinečnou atmosféru. Mezi nejzachovalejší domy patří například dům U Mouřenína, dům U Zlatého Gryfa nebo dům U Bílého jednorožce.

Další památky a krása Slavonic

Kromě renesanční architektury se Slavonice pyšní i dalšími památkami. Za návštěvu stojí například gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, barokní kaple sv. Jana Křtitele nebo židovský hřbitov s cennými náhrobky.

Slavonice jsou ideálním místem pro výlet za poznáním, kulturou a odpočinkem. Procházky malebnými uličkami, návštěvy muzeí a galerií, posezení v útulných kavárnách – to vše a mnohem více na vás čeká v tomto renesančním skvostu.

Unikátní systém podzemních chodeb

Malebné městečko Slavonice, ležící na pomezí Čech a Moravy, ukrývá pod svými uličkami fascinující tajemství – rozsáhlý systém středověkých podzemních chodeb.

slavonice památky

Tyto chodby, vyhloubené ve 14. a 15. století, se vinou desítky metrů pod historickým jádrem města. Původně sloužily jako skladovací prostory pro potraviny a pivo, avšak během válečných konfliktů poskytovaly bezpečný úkryt obyvatelům Slavonic.

Dnes jsou podzemní chodby zpřístupněny veřejnosti a patří k největším lákadlům města. Prohlídka s průvodcem vás zavede do spletitého labyrintu a odhalí vám fascinující příběhy z historie Slavonic.

Procházka podloubím a domy

Slavonice, malebné městečko na pomezí Čech, Moravy a Rakouska, se pyšní unikátním souborem renesančních domů s bohatě zdobenými štíty a podloubími. Procházka těmito křivolakými uličkami je jako cesta časem do doby největší slávy města.

Fasády domů na náměstí Míru i v přilehlých uličkách zdobí sgrafita s biblickými motivy, rostlinnými ornamenty i výjevy ze života měšťanů. Každý dům má svůj vlastní příběh a vypráví ho prostřednictvím maleb, erbů a architektonických detailů. Podloubí, chránící chodce před sluncem i deštěm, skrývají útulné obchůdky s rukodělnými výrobky a kavárny lákající k posezení.

Nezapomeňte se zastavit u domu č.p. 518 s unikátní výmalbou zobrazující Samsona a Dalilu. Pozoruhodný je i dům č.p. 520 s reliéfem Adama a Evy. Prohlídku historického centra Slavonic si můžete zpestřit návštěvou městského muzea, kde se dozvíte více o historii a památkách města.

Tajemství sgrafit a maleb

Slavonice, malebné městečko na pomezí Čech, Moravy a Rakouska, ukrývá ve svém historickém jádru hotový poklad – fascinující sgrafita a malby, které zdobí fasády renesančních domů. Tyto umělecké skvosty, často nazývané "Slavonická renesance", dodávají městu neopakovatelnou atmosféru a lákají sem milovníky historie a umění z celého světa.

Co je ale na těchto sgrafitech a malbách tak výjimečného? Především jejich zachovalost a rozsah. Slavonice se pyšní jednou z nejrozsáhlejších a nejlépe dochovaných sbírek sgrafit v Česku. Fasády domů na náměstí a v přilehlých uličkách zdobí bohatá ornamentální výzdoba, biblické výjevy, alegorie i výjevy z běžného života.

Zajímavostí je, že slavonická sgrafita a malby pocházejí z různých období a nesou tak stopy různých uměleckých stylů. Nejstarší ukázky pocházejí z konce 15. století, kdy se ve městě usadili bohatí měšťané a začali s přestavbou svých domů v duchu tehdy moderní renesance. Vrcholu pak tato umělecká tvorba dosáhla v 16. století, kdy vznikla díla s propracovanou symbolikou a detaily.

slavonice památky

Mezi nejvýznamnější památky patří například dům č. p. 518 s výjevy z biblického příběhu o Samsonovi a Dalile, dům č. p. 520 s alegoriemi ctností a neřestí nebo dům č. p. 539 s výjevy ze života měšťanů.

Procházka Slavonicemi se tak stává fascinující cestou časem, při níž se můžete kochat krásou renesančního umění a odhalovat tajemství ukrytá v symbolech a detailech maleb.

Městská věž s výhledem

Slavonice, malebné město na pomezí Čech, Moravy a Rakouska, skrývá řadu historických pokladů. Jedním z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších je bezesporu městská věž, tyčící se do výšky 52 metrů. Z jejího vrcholu se otevírá úchvatný výhled na město a jeho okolí.

Výstup po 153 schodech je zážitkem sám o sobě, na jehož konci čeká dechberoucí panorama. Z ochozu věže se vám naskytne pohled na malebné domy na náměstí s renesančními a barokními štíty, gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie a hradby, které kdysi chránily město. Za jasného počasí dohlédnete až do Rakouska.

Městská věž byla postavena v 16. století jako hláska, sloužící k hlídání před požáry a nepřáteli. Později byla upravena na zvonici. Dnes je přístupná veřejnosti a patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům ve Slavonicích.

Návštěva městské věže je nezapomenutelným zážitkem, který by si neměl nechat ujít žádný návštěvník Slavonic.

Kostel sv. Jiljí a historie

Slavonice, malebné městečko na pomezí Čech a Moravy, se pyšní řadou historických památek, které lákají turisty z blízka i z daleka. Mezi nejvýznamnější dominanty bezesporu patří kostel sv. Jiljí, jehož štíhlá věž se tyčí nad střechami domů a je viditelná z širokého okolí. Historie kostela sahá až do 13. století, kdy byl postaven v raně gotickém slohu. Během staletí prošel několika stavebními úpravami, které mu vtiskly prvky pozdní gotiky, renesance i baroka.

V interiéru kostela se snoubí krása s uměleckou hodnotou. Obdivovat zde můžeme pozdně gotické nástěnné malby, renesanční kazatelnu zdobenou reliéfy evangelistů či barokní hlavní oltář s obrazem sv. Jiljí. Kostel sv. Jiljí je nejen významnou duchovní stavbou, ale také cenným dokladem stavebního vývoje a uměleckých slohů. Prohlídka kostela je tak nevšedním zážitkem pro milovníky historie, umění i architektury.

Muzeum Slavonicka a expozice

Slavonice, malebné městečko na pomezí Čech, Moravy a Rakouska, vás okouzlí svou historií a zachovalými památkami. A právě Muzeum Slavonicka, sídlící v renesančním domě na náměstí Míru, vám tuto historii přiblíží.

slavonice památky

V expozicích se ponoříte do minulosti od pravěku, přes gotiku a renesanci, až po 20. století. Čeká na vás fascinující sbírka gotických soch a maleb, renesanční nábytek a keramika, ukázky cechovních památek a dobové dokumenty. Muzeum se věnuje i historii židovské komunity, která ve Slavonicích po staletí zanechávala své stopy.

Navštivte Muzeum Slavonice a poznejte toto kouzelné město ještě hlouběji!

Galerie a ateliéry umělců

Malebné městečko Slavonice na pomezí Čech a Moravy se pyšní nejen zachovalým renesančním náměstím, ale i bohatou uměleckou tradicí. V úzkých uličkách historického centra a přilehlých zákoutích sídlí řada galerií a ateliérů, které lákají k nahlédnutí do světa výtvarného umění. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost seznámit se s tvorbou jak zavedených umělců, tak i mladých talentů, a obohatit tak svůj zážitek z návštěvy Slavonic o nevšední umělecký rozměr.

Srovnání památek ve Slavonicích
Památka Popis Doba vzniku
Městské opevnění Zachovalé hradby s baštami a branami 13. - 16. století
Stará radnice Renesanční budova s věží, dnes muzeum 16. století

Okolí Slavonic - tipy na výlety

Slavonice jsou právem považovány za perlu renesanční architektury. Malebné městečko na pomezí Čech, Moravy a Rakouska okouzlí každého návštěvníka svými bohatě zdobenými domy na náměstí Míru, tajemnými podzemními chodbami a impozantní gotickou věží. Ale Slavonice nejsou jen o památkách. Okolí města skrývá řadu lákadel pro milovníky historie, přírody i aktivního odpočinku.

Vydejte se po stopách minulosti do nedaleké Telče, zapsané na seznamu UNESCO, s pohádkovým zámkem a malebným náměstím. Prozkoumejte zříceninu hradu Landštejn, tyčící se nad údolím řeky Dračice, a užijte si nádherné výhledy do krajiny. Milovníci pěší turistiky ocení síť značených tras v Českém lese, které je zavedou k romantickým rybníkům, do hlubokých lesů i na rozhledny s panoramatickými výhledy. Za návštěvu stojí i město Dačice, rodiště kostkového cukru, s krásným zámkem a muzeem. A pokud toužíte po relaxaci, zamiřte do lázní Třeboň, proslulých svými léčivými účinky. Okolí Slavonic nabízí nepřeberné množství možností, jak strávit příjemný den a poznat krásy jihočeské krajiny.

slavonice památky

Ubytování a gastronomie

Slavonice si vás získají nejen svými památkami, ale také nabídkou ubytování a gastronomie. Ať už hledáte romantický víkend ve stylovém penzionu, rodinnou dovolenou v apartmánu s kuchyňkou nebo dobrodružnější pobyt v kempu, Slavonice vám vyjdou vstříc.

V historickém centru města najdete řadu penzionů a hotelů sídlících v pečlivě zrenovovaných měšťanských domech. Prožijte noc obklopeni renesanční atmosférou a ráno si vychutnejte snídani s výhledem na malebné náměstí. Pokud preferujete klidnější prostředí, vyberte si ubytování v penzionech a apartmánech na okraji města, odkud budete mít krásný výhled na okolní krajinu.

Po dni stráveném poznáváním památek Slavonic jistě rádi doplníte energii v některé z místních restaurací. Ochutnejte tradiční českou kuchyni s regionálními specialitami nebo si vyberte z nabídky mezinárodní gastronomie. Vychutnat si můžete také šálek kávy a domácí zákusek v útulných kavárnách s jedinečnou atmosférou. Večer pak můžete strávit v některé z hospůdek a ochutnat místní pivo.

Slavonice - ideální cíl výletu

Malebné městečko Slavonice, ležící na pomezí Čech a Moravy, je ideálním cílem pro výlet za historií a krásou.

Okouzlující centrum s dochovanou architekturou

Jeho historické centrum, pyšnící se titulem městské památkové rezervace, vás uchvátí zachovalými gotickými a renesančními domy s bohatě zdobenými štíty a podloubími. Procházka křivolakými uličkami vám umožní nasát atmosféru dávných časů.

Památky, které stojí za vidění

Mezi nejvýznamnější památky ve Slavonicích patří kostel sv. Ducha s mohutnou věží, která nabízí nádherný výhled na město a okolí. Za návštěvu stojí i renesanční radnice s arkádovým ochozem a kaple sv. Jana Křtitele s unikátními freskami.

Objevte Slavonické podzemí a umění

Nezapomeňte prozkoumat Slavonické podzemí, systém chodeb a sklepů vyhloubených pod historickým centrem. Milovníci umění by si neměli nechat ujít Galerii výtvarného umění, která sídlí v bývalém domě městského písaře.

Nezapomenutelný zážitek z cestování časem

Slavonice a jeho památky vám zaručí nezapomenutelný zážitek z cestování časem. Okouzlující atmosféra, krásná architektura a bohatá historie z něj dělají ideální cíl pro váš další výlet.

Publikováno: 21. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor:

Tagy: slavonice památky | památky ve slavonicích