Rozhlasové a televizní poplatky: Co se mění a kolik zaplatíte?

Rozhlasové A Televizní Poplatky

Výše poplatků za rozhlas a televizi

V České republice je povinností platit rozhlasové a televizní poplatky. Tyto poplatky slouží k financování veřejnoprávních médií, tedy Českého rozhlasu a České televize. Výše poplatků se liší pro domácnosti a firmy. Domácnosti platí měsíčně 135 Kč, a to bez ohledu na počet přijímačů. Firmy a podnikatelé platí 45 Kč za každý přijímač, který vlastní. Poplatky se hradí měsíčně nebo čtvrtletně, a to buď poštovní poukázkou, bankovním převodem, nebo SIPO. Informace o rozhlasových a televizních poplatcích, včetně aktuálních sazeb a způsobů platby, naleznete na webových stránkách Českého rozhlasu a České televize. Platba poplatků je povinná ze zákona a jejich neplacení může vést k sankcím.

Kdo musí platit koncesionářské poplatky?

V České republice platí povinnost hradit koncesionářské poplatky za rozhlasové a televizní vysílání. Tyto poplatky slouží k financování veřejnoprávních médií, konkrétně Českého rozhlasu a České televize. Poplatky jsou povinni hradit všichni, kdo vlastní rozhlasový nebo televizní přijímač. Nezáleží přitom na tom, zda přijímač skutečně používáte k poslechu či sledování programů Českého rozhlasu nebo České televize. Důležité je, že máte technickou možnost tyto programy přijímat. Povinnost platit koncesionářské poplatky se vztahuje i na majitele mobilních telefonů s funkcí příjmu rozhlasového vysílání nebo sledování televizních programů. Výše koncesionářských poplatků je stanovena zákonem. Za rozhlasový přijímač se platí 45 Kč měsíčně, za televizní přijímač 135 Kč měsíčně. Poplatky je možné hradit jednorázově, čtvrtletně, pololetně nebo ročně. Informace o rozhlasových a televizních poplatcích, včetně způsobu jejich hrazení, naleznete na webových stránkách Českého rozhlasu a České televize.

Rozhlasové a televizní poplatky, ač mnohdy vnímány jako anachronismus v digitální éře, stále představují důležitý zdroj financování veřejnoprávních médií, která hrají nezastupitelnou roli v demokratické společnosti.

Božena Černá

Osvobození od placení poplatků

V určitých případech je možné získat osvobození od placení rozhlasových a televizních poplatků. Tato výjimka se vztahuje na osoby, které pobírají starobní důchod, jehož výše nepřesahuje hranici stanovenou zákonem, a osoby se zdravotním postižením, které splňují zákonem stanovené podmínky. Pro získání osvobození je nutné podat žádost příslušnému správci poplatků, kterým je Česká televize pro televizní poplatek a Český rozhlas pro rozhlasový poplatek. K žádosti je nutné doložit doklady prokazující nárok na osvobození, jako je například potvrzení o pobírání důchodu nebo průkaz osoby se zdravotním postižením. Osvobození od poplatků se neuděluje automaticky, proto je nezbytné o něj aktivně požádat. Informace o podmínkách osvobození od placení rozhlasových a televizních poplatků, potřebných dokladech a způsobu podání žádosti lze nalézt na webových stránkách České televize a Českého rozhlasu nebo na telefonních číslech uvedených na jejich stránkách.

rozhlasové a televizní poplatky

Jak se platí - způsoby platby

Existuje několik způsobů, jak hradit rozhlasové a televizní poplatky. Můžete si vybrat ten, který vám nejvíce vyhovuje.

Služba Měsíční poplatek (Kč)
Rozhlasový poplatek 45 Kč
Televizní poplatek 135 Kč

Platba SIPO je nejjednodušší, pokud již tento způsob využíváte pro platby jiných služeb. Stačí si zadat požadavek na Českou poštu a poplatky se budou automaticky strhávat z vašeho účtu.

Další možností je platba bankovním převodem.

Potřebné údaje k platbě, jako je variabilní symbol a číslo účtu, najdete na webových stránkách České televize nebo Českého rozhlasu.

Poplatky lze hradit také poštovní poukázkou, kterou obdržíte ve schránce. Hotově je možné zaplatit na pobočkách České pošty.

Ať už zvolíte jakýkoli způsob platby, je důležité hradit poplatky včas, abyste se vyhnuli případným sankcím.

V případě jakýchkoli dotazů se obraťte na infolinku České televize nebo Českého rozhlasu, kde vám rádi poradí.

Důsledky neplacení poplatků

Neplacení rozhlasových a televizních poplatků může mít nepříjemné následky. Zákon ukládá povinnost platit tyto poplatky všem, kteří vlastní televizní nebo rozhlasový přijímač. Neuhrazení poplatků může vést k vymáhání dlužné částky Českou televizí nebo Českým rozhlasem, a to i soudní cestou. Vymáhání dluhu s sebou nese další náklady, jako jsou například poplatky za upomínky, smluvní pokuty nebo náklady exekuce. Celková dlužná částka se tak může vyšplhat do značné výše. Kromě finančních postihů hrozí i další nepříjemnosti, jako je například omezení přístupu k veřejnoprávnímu vysílání. Je proto důležité platit poplatky včas a vyhnout se tak zbytečným komplikacím.

Kontaktní informace pro dotazy

Máte-li jakékoli dotazy ohledně rozhlasových a televizních poplatků, neváhejte se obrátit na příslušné instituce. Pro informace o platbě, výši poplatků a případné osvobození od poplatkové povinnosti kontaktujte Českou televizi na telefonním čísle 261 136 113 nebo prostřednictvím e-mailové adresy info@ceskatelevize.cz.

rozhlasové a televizní poplatky

V případě dotazů týkajících se Českého rozhlasu a jeho poplatků volejte na telefonní číslo 221 551 313 nebo pište na e-mailovou adresu posluchaci@rozhlas.cz.

Pro obecné informace o rozhlasových a televizních poplatcích a souvisejících právních předpisech můžete navštívit webové stránky Ministerstva kultury ČR.

Často kladené otázky (FAQ)

Kdo je povinný platit rozhlasové a televizní poplatky?

Poplatky platí každá domácnost, která vlastní televizní nebo rozhlasový přijímač. Nezáleží na tom, zda přijímáte signál klasicky, nebo přes internet. Důležité je, že máte technickou možnost sledovat televizní vysílání nebo poslouchat rozhlas.

Kolik se platí za rozhlas a televizi?

Za rozhlasový přijímač zaplatíte 45 Kč měsíčně a za televizní přijímač 135 Kč měsíčně. Poplatky se platí vždy za předchozí měsíc.

Jak se platí televizní a rozhlasový poplatek?

Poplatky můžete platit několika způsoby:

SIPO

Bankovním převodem

Poštovní poukázkou

Musím platit koncesionářské poplatky, když sleduji pouze online vysílání?

Ano, i v případě, že sledujete televizní vysílání pouze online, jste povinni platit koncesionářské poplatky.

Co se stane, když nebudu platit koncesionářské poplatky?

Nezaplacení poplatků může vést k pokutě. Česká televize a Český rozhlas si můžou vymáhat dlužné částky i soudní cestou.

Existují nějaké výjimky z placení koncesionářských poplatků?

Ano, od placení koncesionářských poplatků jsou osvobozeni například:

Držitelé průkazu ZTP/P

Osoby starší 80 let

Domácnosti pobírající příspěvek na živobytí

Kde najdu více informací o koncesionářských poplatcích?

Podrobnější informace o koncesionářských poplatcích najdete na webových stránkách České televize a Českého rozhlasu.

Užitečné odkazy a zdroje

Pro detailnější informace o rozhlasových a televizních poplatcích a souvisejících tématech můžete navštívit následující webové stránky: Česká televize, Český rozhlas a Česká pošta. Na stránkách České televize naleznete informace o výši a způsobu platby televizního poplatku, stejně jako o osvobození od poplatkové povinnosti. Pokud vás zajímají spíše rozhlasové poplatky, navštivte webové stránky Českého rozhlasu. Zde se dozvíte vše o platbě rozhlasového poplatku, o slevách pro seniory a osoby se zdravotním postižením a o možnostech odhlášení z poplatkové povinnosti. Pro informace o platbě poplatků v hotovosti nebo složenkou navštivte webové stránky České pošty. Zde naleznete otevírací dobu poboček, adresy poboček a další užitečné informace. Kromě výše uvedených webových stránek existuje řada dalších zdrojů informací o rozhlasových a televizních poplatcích. Informace o poplatcích naleznete také na webových stránkách Ministerstva kultury ČR. Pokud máte jakékoli dotazy ohledně rozhlasových a televizních poplatků, neváhejte kontaktovat příslušnou instituci.

rozhlasové a televizní poplatky

Novinky a změny v legislativě

V posledních měsících se objevila řada diskuzí a spekulací ohledně možných změn v systému rozhlasových a televizních poplatků. I když zatím nedošlo k žádným legislativním úpravám, je důležité, aby byli poplatníci informováni o aktuálním stavu a případných novinkách. Vláda prozatím neuvedla žádné konkrétní plány na změnu výše poplatků, ani na způsob jejich výběru. Stále platí stávající zákon, který ukládá povinnost platit koncesionářské poplatky za vlastnictví rozhlasového nebo televizního přijímače. Pro fyzické osoby činí měsíční poplatek za rozhlasový přijímač 45 Kč a za televizní přijímač 135 Kč. Veřejnost je pravidelně informována o vývoji situace prostřednictvím oficiálních kanálů, jako jsou webové stránky České televize, Českého rozhlasu a Ministerstva kultury.

Publikováno: 20. 11. 2024

Kategorie: Finance