Objevte skryté poklady: Středočeský kraj památky láká k výletům

Středočeský Kraj Památky

Karlštejn: Majestátní hrad Karla IV.

V srdci Středočeského kraje, nedaleko Berouna, se tyčí majestátní hrad Karlštejn. Tato gotická perla, založená v roce 1348 císařem Karlem IV, patří k nejvýznamnějším památkám České republiky. Hrad byl vybudován s jasným cílem: chránit královské poklady, včetně korunovačních klenotů Svaté říše římské.

Karlštejn je unikátní svou architekturou a duchovní symbolikou. Hrad je rozdělen do tří pater, která reprezentují hierarchii tehdejšího světa. Nejníže se nachází Purkrabství, sídlo purkrabího a správní centrum hradu. Nad ním se tyčí Mariánská věž s kaplí Panny Marie, určená pro císařskou rodinu. Vrcholem celého komplexu je pak Velká věž s kaplí svatého Kříže, která sloužila jako nedobytná pokladnice a duchovní centrum celého hradu.

Interiéry kaple svatého Kříže, zdobené nástěnnými malbami Mistra Theodorika, patří k vrcholům evropského malířství 14. století. Karlštejn nebyl jen pevností, ale i důležitým kulturním centrem. Karel IV. sem zval umělce, učence a duchovní, kteří zde nacházeli inspiraci a klid pro svou práci.

Dnes je Karlštejn vyhledávanou turistickou destinací a národní kulturní památkou. Prohlídka hradu s průvodcem vám přiblíží jeho historii, architekturu i fascinující příběhy, které se k němu vážou.

Kutná Hora: Stříbro a kosti v kostnici

Kutná Hora, město zapsané na seznamu UNESCO, je pokladnicí středních Čech. Návštěvníky láká nejen svou bohatou historií spjatou s těžbou stříbra, ale i unikátní památkou – kostnicí. Ta se nachází pod hřbitovním kostelem Všech svatých a ukrývá děsivou a zároveň fascinující podívanou. Tisíce lidských kostí, uspořádaných do bizarních dekorací a symbolů, připomínají pomíjivost lidského života.

Středočeský kraj se pyšní nespočtem památek, ale Kutná Hora patří k těm nejvýznamnějším. Kromě kostnice stojí za návštěvu i chrám svaté Barbory, katedrální gotický chrám s dechberoucí architekturou. Prohlídka historického centra s malebnými uličkami a domy s gotickými a renesančními prvky vás přenese do dob největší slávy Kutné Hory.

Nezapomeňte navštívit také Vlašský dvůr, původně královská mincovna, kde se razily slavné pražské groše. Středočeský kraj a Kutná Hora vám nabídnou nezapomenutelný výlet do historie.

Koněpruské jeskyně: Krápníková nádhera

V srdci Českého krasu, nedaleko Berouna, se ukrývá podzemní poklad Středočeského kraje – Koněpruské jeskyně. Tento systém třípatrových jeskyní, utvářený miliony let kapkou po kapce, je největším zpřístupněným jeskynním komplexem v Čechách. Návštěvníky uchvacuje bohatou krápníkovou výzdobou s unikátními útvary, jako jsou Koněpruské růžice, a tajemnou atmosférou podzemního světa.

středočeský kraj památky
Nejnavštěvovanější památky ve Středočeském kraji (2022)
Památka Okres Počet návštěvníků
Zámek Karlštejn Beroun 250 000
Křivoklát Rakovník 180 000
Kutná Hora: Kostnice Kutná Hora 150 000

Procházka Koněpruskými jeskyněmi je jako cesta do prehistorie. V minulosti sloužily jeskyně jako útočiště pravěkým zvířatům i lidem, o čemž svědčí archeologické nálezy, včetně kostí jeskynních medvědů a nástrojů z doby kamenné. Později se jeskyně staly úkrytem pro penězokazce, jejichž tajná dílna z 15. století je součástí prohlídkové trasy.

Koněpruské jeskyně jsou součástí národní přírodní památky Zlatý kůň a představují jeden z nejvýznamnějších přírodních a historických klenotů Středočeského kraje.

Zámek Konopiště: Arcivévoda František Ferdinand

Zámek Konopiště, majestátní dominanta Středočeského kraje, je neodmyslitelně spjat s osudem habsburského arcivévody Františka Ferdinanda d'Este. Budoucí následník trůnu zakoupil tento původně gotický hrad v roce 1887 a pustil se do jeho rozsáhlé přestavby. Chtěl z Konopiště vybudovat moderní a komfortní sídlo, odpovídající jeho postavení i zájmům. Arcivévoda byl vášnivým lovcem a sběratelem, proto nechal upravit zámecký park v anglickém stylu a zřídit zde rozsáhlou sbírku loveckých trofejí. Interiéry zámku vybavil cenným nábytkem, uměleckými předměty a zbraněmi, které svědčí o jeho zálibách i o tehdejším životním stylu šlechty. Na Konopišti František Ferdinand trávil se svou rodinou značnou část roku a plánoval zde i po svém nástupu na trůn zřídit letní sídlo. Jeho plány však překazil atentát v Sarajevu v roce 1914, který se stal osudným nejen jemu, ale i jeho manželce Žofii Chotkové a odstartoval první světovou válku. Dnes je zámek Konopiště přístupný veřejnosti a patří k nejnavštěvovanějším památkám Středočeského kraje. Návštěvníci zde mohou obdivovat nejen jeho architektonickou krásu, ale i unikátní sbírky, které shromáždil arcivévoda František Ferdinand.

Terezín: Památník tragické historie

Město Terezín, ležící v malebné krajině Středočeského kraje, ukrývá za svými zdmi tragickou historii, která jej navždy poznamenala. Během druhé světové války sloužila Malá pevnost Terezín jako věznice pražského gestapa a v sousední Hlavní pevnosti vzniklo židovské ghetto. Památník Terezín dnes slouží jako pietní místo připomínající utrpení a smrt tisíců obětí nacistické perzekuce. Procházka po terezínských zdech a expozicích v nás zanechá hluboký dojem a nutí k zamyšlení nad hrůzami války a netolerance.

středočeský kraj památky

Středočeský kraj je bohatý na historické památky, ale Terezín mezi nimi zaujímá výjimečné místo. Je svědkem temné kapitoly lidských dějin a připomínkou křehkosti míru a svobody. Návštěva Památníku Terezín je silným zážitkem, který by si neměl nechat ujít žádný návštěvník Středočeského kraje.

Lidice: Pietní místo a vzpomínka

Lidice, malá obec ve Středočeském kraji, se stala symbolem nacistické brutality a zároveň i nezdolnosti lidského ducha. Po vyhlazení obce nacisty v roce 1942 se z Lidic stalo pietní místo mezinárodního významu. Památník Lidice, sestávající z muzea, galerie a rozlehlého pietního území, připomíná tragický osud Lidic a všech obětí nacismu. Návštěvníci zde mohou zhlédnout dochované základy domů, navštívit pietní síň s dětskými kresbami z koncentračního tábora a projít se Růžovým sadem, který byl vysazen na památku lidických žen. Lidice jsou mementem hrůz války a důležitým místem pro reflexi a připomínku hodnot svobody a demokracie. Každoročně se zde konají pietní akty a vzdělávací programy pro školy i širokou veřejnost.

Sázavský klášter: Románská perla Posázaví

Hluboko v malebném údolí řeky Sázavy, obklopený hustými lesy, se nachází skvost české historie a architektury – Sázavský klášter. Tento bývalý benediktinský klášter, založený roku 1032 knížetem Oldřichem a svatým Prokopem, patří k nejvýznamnějším památkám Středočeského kraje. Jeho architektura je fascinující směsicí románského a gotického slohu, svědčící o bohaté historii a proměnách, kterými klášter prošel.

Sázavský klášter sehrál klíčovou roli v rozvoji vzdělanosti a kultury v Čechách. Právě zde vznikaly první staroslověnské texty a rozvíjela se slovanská liturgie. Klášter se stal významným centrem vzdělanosti a jeho knihovna uchovávala vzácné rukopisy. Dnes je Sázavský klášter oblíbeným cílem turistů z celého světa. Procházka klášterním komplexem s kostelem sv. Prokopa, rajským dvorem a ambity je nezapomenutelným zážitkem. Atmosféra místa dýchá klidem a spiritualitou, a umožňuje tak nahlédnout do bohaté historie a kultury českých zemí.

středočeský kraj památky

Návštěvníci Středočeského kraje by si návštěvu Sázavského kláštera neměli nechat ujít. Tato památka nabízí jedinečnou možnost poznat krásu starobylé architektury, ponořit se do historie a užít si klidnou atmosféru tohoto magického místa.

Kokořínsko: Pískovcové skály a hrady

Kokořínsko, oblast ležící severně od Prahy ve Středočeském kraji, je rájem pískovcových skal a historických hradů. Krajina, modelovaná po staletí erozí, fascinuje svými roklemi, soutěskami a bizarními skalními útvary. Mezi nejznámější patří Pokličky, dva obří pískovcové hřiby tyčící se nad okolním lesem. Nedaleko se nachází skalní hrad Kokořín, který dal jméno celému kraji. Jeho silueta s dominantní věží patří k ikonám Kokořínska.

Za návštěvu stojí i zřícenina hradu Houska, opředená pověstmi o bráně do pekla. Romantická atmosféra zříceniny láká milovníky tajemna i historie. Pro milovníky pěší turistiky je Kokořínsko protkáno sítí značených tras. Můžete se vydat na nenáročnou procházku údolím Pšovky nebo zdolat náročnější trasu na vrchol Vlhoště, odkud se otevírá úchvatný výhled do kraje.

Kromě přírodních krás nabízí Kokořínsko i kulturní zážitky. Navštívit můžete zámek Mělník s bohatou historií a vinnými sklepy, nebo se vydat do skanzenu lidové architektury v Kouřimi. Kokořínsko je ideálním místem pro víkendový výlet i delší dovolenou. Nabízí spojení aktivního odpočinku v přírodě s poznáváním historických památek a kultury.

Český Šternberk: Dominantní hrad nad Sázavou

Tyčící se na skalnatém ostrohu nad řekou Sázavou, hrad Český Šternberk je impozantní dominantou Posázaví a patří k nejvýznamnějším památkám Středočeského kraje. Jeho historie sahá až do 13. století, kdy byl založen rodem Šternberků, a dodnes je ve vlastnictví této starobylé české šlechtické rodiny.

Procházka hradem je jako cesta časem. Obdivovat můžete gotické sklepení, renesanční nádvoří s arkádami, barokní kapli i honosné interiéry s cennými sbírkami zbraní, obrazů a nábytku. Z hradní věže se otevírá úchvatný výhled na meandrující řeku Sázavu a okolní malebnou krajinu.

Český Šternberk není jen statickou památkou, ale i živým místem plným kultury. Během roku se zde konají různé akce, od historických slavností a šermířských vystoupení po koncerty a divadelní představení. Návštěva hradu Český Šternberk je nezapomenutelným zážitkem pro celou rodinu a skvělým tipem na výlet za poznáním historie a krás Středočeského kraje.

Žleby: Romantický zámek s medvědy

Žleby, malebné městečko v okrese Kutná Hora, se pyšní jedním z nejromantičtějších zámků ve Středočeském kraji. Zámek Žleby, tyčící se nad meandrem řeky Doubravy, okouzlí návštěvníky svou pohádkovou atmosférou a bohatou historií. Původně gotická tvrz ze 13. století prošla v průběhu staletí mnoha přestavbami, až do dnešní podoby romantického zámku s prvky gotiky, renesance a novogotiky.

středočeský kraj památky

Interiéry zámku jsou bohatě zdobené a zařízené dobovým nábytkem, obrazy a uměleckými předměty, které dokreslují atmosféru života šlechty v 19. století. Návštěvníci se mohou projít zámeckými komnatami, navštívit zámeckou kapli, knihovnu s více než 8000 svazky knih a prohlédnout si rozsáhlou sbírku zbraní a loveckých trofejí.

Kromě samotného zámku je lákadlem i rozlehlý zámecký park s romantickými zákoutími, jezírky a vzácnými dřevinami. V zámeckém příkopu pak na návštěvníky čeká netradiční zážitek – medvědárium s medvědy hnědými, kteří jsou neodmyslitelnou součástí žlebského panství již od 17. století.

Zámek Žleby je ideálním místem pro výlet za poznáním historie, kultury a krás české krajiny. V jeho blízkosti se nachází i další zajímavé památky Středočeského kraje, jako je například zámek Kačina, hrad Český Šternberk nebo historické město Kutná Hora.

Křivořezátko: Tajemné bludiště v lese

Hluboko v srdci Středočeského kraje, mezi malebnými vesničkami a zvlněnými kopci, se skrývá záhadné místo opředené legendami a tajemstvím. Místní mu říkají Křivořezátko a už samotné jméno v nás evokuje obrazy bludiště z pokroucených stromů a zarostlých cestiček. Pravda je ale mnohem prozaičtější, i když neméně fascinující.

Křivořezátko není bludištěm v pravém slova smyslu. Nečekejte spletité chodby a křižovatky, kde byste bloudili celé hodiny. Jde spíše o unikátní přírodní úkaz, skalní město, kterému eroze a zub času daly bizarní a fascinující podobu. Úzké průrvy mezi skalami, jeskyně a skalní okna, to vše vytváří dojem labyrintu, který láká k prozkoumání.

Ačkoliv Křivořezátko není turisticky značené, cesta k němu není složitá. Stačí se zeptat místních, kteří vám rádi poradí, kudy se vydat. A věřte, že se sem vydat vyplatí. Křivořezátko je místem, kde se na chvíli zastaví čas a vy se můžete ponořit do ticha a krásy panenské přírody.

Velká Amerika: Lomy a tyrkysová voda

V srdci malebné krajiny Středočeského kraje, nedaleko obce Mořina, se ukrývá přírodní skvost, který si vysloužil přezdívku "Český Grand Canyon" - Velká Amerika. Tento bývalý vápencový lom uchvacuje návštěvníky svými strmými skalními stěnami, které se zrcadlí v průzračné tyrkysové vodě.

středočeský kraj památky

Dno lomu, zaplavené dešťovou vodou, vytváří jezero o hloubce až 80 metrů. Jeho neobvyklá barva je způsobena chemickým složením vody a lomem světla na vápencových částicích. Okolí lomu je porostlé borovicemi a nabízí nádherné výhledy na celou oblast.

Velká Amerika je součástí rozsáhlého komplexu lomů, které se v minulosti využívaly k těžbě vápence. Dnes je tato oblast chráněná jako přírodní památka a slouží především k rekreaci a turistice. Návštěvníci se zde mohou kochat krásou přírody, vykoupat se v nedalekém lomu Mexiko nebo se vydat na procházku po značených turistických stezkách.

Kromě Velké Ameriky se v okolí nachází i další zajímavé lomy, například Malá Amerika, Mexiko nebo Kanada. Každý z nich má své неповторимое kouzlo a nabízí jedinečný pohled do historie těžby vápence v této oblasti.

Zámek Mělník: Pohled na soutok Labe a Vltavy

Dominantou města Mělník, ležícího na dohled od Prahy ve Středočeském kraji, je bezpochyby majestátní zámek tyčící se na skalnatém ostrohu nad soutokem řek Labe a Vltavy. Z jeho hradeb se otevírá úchvatný panoramatický výhled na toto magické místo, kde se stékají vody dvou největších českých řek. Historie zámku sahá až do 10. století, kdy zde stálo přemyslovské hradiště. Postupem času prošel zámek mnoha stavebními úpravami a proměnami, od gotické pevnosti přes renesanční sídlo až po barokní rezidenci. Dnes zámek Mělník patří k nejvýznamnějším památkám ve Středočeském kraji a nabízí návštěvníkům fascinující expozice, které přibližují jeho bohatou historii a život šlechtických rodů, které ho vlastnily. Prohlédnout si můžete reprezentační sály s dobovým nábytkem, zámeckou kapli, vinné sklepy s unikátní sbírkou vín, zámecký park s romantickými zákoutími a mnoho dalšího. Zámek Mělník je ideálním cílem pro výlet za poznáním, kulturou a krásami české historie.

Čertovy hlavy: Sochy z pískovce od J.V. Myslbeka

V malebné krajině Středočeského kraje, nedaleko Kokořínska, se tyčí pozoruhodná skalní díla – Čertovy hlavy. Tyto monumentální sochy, vytesané do pískovcových skal, jsou dílem geniálního českého sochaře Josefa Václava Myslbeka.

Myslbek, známý především díky svému pražskému sousoší sv. Václava na Václavském náměstí, vytvořil Čertovy hlavy v letech 1841–1846. Obličeje démonických bytostí, vystupující z mohutných skalních bloků, dodnes fascinují návštěvníky svou monumentalitou a tajemnou atmosférou.

středočeský kraj památky

Čertovy hlavy se nacházejí v blízkosti obce Želízy a jsou součástí skalního reliéfu, který zdobí i další Myslbekova díla, například reliéf Harfeník, jeskyně Klácelka s reliéfem blanických rytířů a další. Celý areál je oblíbeným cílem turistů a milovníků historie i umění.

Středočeský kraj je bohatý na památky a Čertovy hlavy jsou bezesporu jednou z nejzajímavějších. Návštěva tohoto magického místa je zážitkem, na který se nezapomíná.

Středočeský kraj, to není jen Praha v záři reflektorů. Jsou to i tiché příběhy vepsané do kamene hradů a zámků, do dřeva roubených chalup i do křivek gotických oken. Každá vesnička, každý kopec skrývá tajemství, která čekají na své objevení.

Anežka Macháčková

Zbrašam: Památník bitvy u Slivice

Zbrašam, malá vesnička nedaleko Sedlčan ve Středočeském kraji, ukrývá památku na jednu z nejkrvavějších bitev husitských válek – bitvu u Slivice. Na návrší zvaném Šibenice, tyčící se nad okolní krajinou, stojí od roku 1925 žulový památník, připomínající toto významné historické datum.

Bitva u Slivice se odehrála 11. března 1430 a střetly se v ní husitské oddíly vedené Prokopem Holým s křižáckým vojskem. Husité zde dosáhli drtivého vítězství, které znamenalo definitivní konec čtvrté křížové výpravy proti husitům. Památník na Zbrašami je místem tichého rozjímání a připomínkou hrdinství a odhodlání husitských bojovníků. Každoročně se zde konají vzpomínkové akce, které přibližují historii bitvy a její význam pro české dějiny.

Památník bitvy u Slivice na Zbrašami je významným bodem na mapě historických památek Středočeského kraje. Nabízí nejen působivý pohled do minulosti, ale také krásný výhled na okolní krajinu.