Objevte Itálie památky UNESCO: Cesta za skvosty historie
- Řím: Koloseum a Forum Romanum
- Florencie: Historické centrum a most Ponte Vecchio
- Benátky: Kanály a paláce lagunového města
- Pisa: Šikmá věž a Piazza dei Miracoli
- Pompeje: Ztracené město pod Vesuvem
- Cinque Terre: Barevné vesničky na útesech
- Toskánsko: Krajina vinic a olivovníků
- Sicílie: Údolí chrámů v Agrigentu
- Neapol: Historické centrum a Vezuv
- Verona: Dům Julie a římská aréna
- Ravenna: Raně křesťanské památky
- Milán: Poslední večeře Leonarda da Vinci
- Janov: Paláce Rolli a historické centrum
- Assisi: Bazilika svatého Františka
- Matera: Skalní obydlí Sassi
Řím: Koloseum a Forum Romanum
Řím, věčné město, je pokladnicí historie a kultury, která se pyšní nespočtem památek. Mezi nejikoničtější a nejnavštěvovanější bezesporu patří Koloseum a Forum Romanum, oba zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Koloseum, původně známé jako Flaviovský amfiteátr, je největším amfiteátrem, jaký byl kdy postaven. Jeho stavba započala za císaře Vespasiana v roce 72 n. l. a dokončena byla za jeho syna Tita v roce 80 n. l. Tato impozantní stavba, svědek gladiátorských zápasů a veřejných podívaných, dokázala pojmout až 80 000 diváků. Dnes je Koloseum symbolem Říma a připomínkou jeho slavné minulosti. Jen pár kroků od Kolosea se rozkládá Forum Romanum, centrum politického, náboženského a společenského života starověkého Říma. Procházkou po jeho ruinách se ocitnete v srdci římské říše, obklopeni chrámy, bazilikami a vítěznými oblouky. Obdivovat zde můžete pozůstatky Saturnova chrámu, chrámu Vesta, oblouk Septimia Severa a mnoho dalších staveb, které vypovídají o slávě a pádu jednoho z nejmocnějších impérií v dějinách. Návštěva Kolosea a Fora Romana je nezapomenutelným zážitkem, který vám umožní nahlédnout do fascinující minulosti Říma a pochopit jeho význam pro evropskou civilizaci.
Florencie: Historické centrum a most Ponte Vecchio
Florencie, kolébka renesance a město s nepopiratelným kouzlem, se pyšní historickým centrem, které je od roku 1982 zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Procházka uličkami dlážděnými říčními kameny vás přenese do časů Medicejských a odhalí vám architektonické skvosty, jež utvářely dějiny umění. Dominantou panoramatu Florencie je bezpochyby Duomo, katedrála Santa Maria del Fiore s Brunelleschiho kopulí, která je symbolem technické geniality své doby. Nedaleko se tyčí Palazzo Vecchio, mohutná pevnost a zároveň elegantní palác, sídlo florentské Signorie. Jen pár kroků odtud se otevírá Piazza della Signoria, náměstí zdobené sochami a fontánami, jež bylo svědkem mnoha historických událostí. A pak je tu Ponte Vecchio, jediný florentský most ušetřený zničení během druhé světové války. Jeho charakteristické krámky, kdysi domovem řezníků, dnes hostí především zlatníky a klenotníky, jejichž výlohy lákají k obdivování třpytivých pokladů. Florencie je zkrátka město, které vás okouzlí na každém kroku a jehož historické centrum, chráněné organizací UNESCO, je důkazem lidské kreativity a mistrovství.
Název památky | Rok zápisu | Kategorie |
---|---|---|
Historické centrum Říma, Vatikán a kostel sv. Pavla za hradbami | 1980, 1990 (rozšíření) | Kulturní |
Benátky a laguna | 1987 | Kulturní |
Piazza del Duomo, Pisa | 1987 | Kulturní |
Benátky: Kanály a paláce lagunového města
Benátky, město na laguně, jsou protkány sítí kanálů a zdobeny nádhernými paláci, které svědčí o jejich bohaté historii a kulturním významu. Není divu, že celé historické centrum Benátek a přilehlá laguna jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Toto prestižní ocenění UNESCO uděluje místům s výjimečnou univerzální hodnotou, která je třeba chránit pro budoucí generace. Benátky si toto ocenění vysloužily díky své jedinečné architektuře, která vznikala po staletí na 118 ostrovech propojených mosty a kanály. Mezi nejznámější památky patří bezesporu Dóžecí palác, symbol benátské moci, a Bazilika svatého Marka s jejími třpytivými mozaikami. Neméně působivé jsou i honosné paláce lemující Canal Grande, hlavní dopravní tepnu města. Tyto stavby, často zdobené mramorem a freskami, patřily bohatým obchodníkům a šlechticům a odrážejí bohatství a prosperitu, jimiž se Benátky v minulosti těšily. Benátky však nejsou jen skanzenem minulosti. Jsou to živé město s bohatou kulturní scénou, kde se konají slavné festivaly jako Benátský filmový festival a Biennale. Procházka úzkými uličkami, plavba na gondole po kanálech a posezení v kavárně na náměstí svatého Marka patří k nezapomenutelným zážitkům, které si z návštěvy Benátek odnesete.
Pisa: Šikmá věž a Piazza dei Miracoli
Pevně spjatá s Toskánskem, Pisa je proslulá svou ikonickou památkou, Šikmou věží, která je součástí úchvatného komplexu Piazza dei Miracoli, zapsaného na seznamu světového dědictví UNESCO. Tato "Piazza zázraků", jak zní překlad jejího názvu, je domovem skupiny stavebních skvostů, které vás přenesou do období vrcholného středověku. Dominantou náměstí je bezpochyby Šikmá věž, zvonice katedrály Nanebevzetí Panny Marie. Její nezaměnitelný sklon, způsobený nestabilním podložím, z ní učinil symbol Pisy a jeden z nejfotografovanějších monumentů světa. Samotná katedrála, mistrovské dílo románské architektury, uchvátí svou monumentální fasádou zdobenou arkádami a sochami. Doplňuje ji baptisterium, kruhová stavba s impozantní kupolí a bohatě zdobeným interiérem, a Camposanto Monumentale, monumentální hřbitov s nádhernými freskami. Piazza dei Miracoli je místem, kde se snoubí historie, umění a architektura, a zanechá ve vás nezapomenutelný zážitek.
Pompeje: Ztracené město pod Vesuvem
Pompeje, tohle jméno zná snad každý. Město pohřbené pod popelem Vesuvu v roce 79 našeho letopočtu. Tragédie, která Pompeje potkala, je ale zároveň důvodem, proč dnes můžeme obdivovat tuto výjimečnou památku. Díky sopečnému popelu se město zakonzervovalo v čase a nabízí nám unikátní pohled do života v římské říši.
Od roku 1997 jsou Pompeje zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, a to právem. Procházka ulicemi Pompejí je jako cestování v čase. Uvidíte tu domy, obchody, lázně i amfiteátr, vše tak, jak to kdysi bývalo. Zachovaly se i fresky a mozaiky, které zdobily interiéry domů. Mezi nejznámější památky patří Faunův dům, Vettiovský dům nebo Zahrada uprchlíků.
Pompeje jsou důkazem o síle přírody, ale i o genialitě římské architektury a umění. Jsou místem, které by měl navštívit každý, kdo se zajímá o historii, archeologii nebo prostě jen o krásu a tajemno minulosti. A co je důležité, Pompeje nejsou jedinou památkou UNESCO v Itálii. Tato země se pyšní největším počtem památek zapsaných na tomto prestižním seznamu.
Cinque Terre: Barevné vesničky na útesech
Cinque Terre, pět malebných vesniček rozesetých na strmých útesech italské riviéry, je místem, kde se krása snoubí s historií. Není divu, že tato oblast Ligurského pobřeží byla v roce 1997 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Vesničky Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola a Riomaggiore si po staletí uchovávají svůj jedinečný charakter. Barevné domy natěsnané na sebe, terasovité vinice šplhající po svazích a úchvatné výhledy na azurové moře vytváří nezapomenutelnou atmosféru. Cinque Terre je důkazem harmonického soužití člověka s přírodou. Obyvatelé si po generace předávali znalosti o stavbě teras a pěstování vína na strmých svazích. Díky tomu se jim podařilo zachovat unikátní kulturní krajinu, která je dnes pod ochranou UNESCO. Návštěvníci Cinque Terre mohou obdivovat nejen krásu přírody, ale i historické památky. Ve vesničkách se nachází řada kostelů, kaplí a opevnění, které připomínají bohatou historii regionu. Cinque Terre je ideálním místem pro pěší turistiku. Propojené jsou sítí stezek, které vedou přes vinice, olivové háje a nabízejí úchvatné výhledy na moře.
Toskánsko: Krajina vinic a olivovníků
Toskánsko, to není jen malebná krajina vinic a olivovníků, ale také oblast s bohatou historií a kulturou, což dokazuje i vysoký počet památek zapsaných na seznamu UNESCO. Celkem se jich tu nachází sedm, z nichž každá vypráví svůj vlastní příběh o umění, architektuře a lidské genialitě. Historické centrum Florencie, kolébka renesance, okouzlí milovníky umění galeriemi jako je Galleria degli Uffizi s díly Botticelliho a Michelangela. Piazza del Duomo s katedrálou Santa Maria del Fiore a Brunelleschiho kopulí zase bere dech svou monumentálností. Jen kousek odtud se nachází věž Torre di Pisa, symbol italské architektury, jejíž nezaměnitelný šikmý vzhled fascinuje návštěvníky z celého světa. Siena, soupeřící s Florencií o titul nejkrásnějšího toskánského města, láká na náměstí Piazza del Campo, dějiště slavného dostihu Palio, a na gotickou katedrálu Duomo di Siena. Milovníci umění by neměli vynechat ani Pisu s náměstím Piazza dei Miracoli, kde kromě slavné věže stojí také baptisterium a katedrála. Toskánsko však nejsou jen velká města. Za návštěvu stojí i malebná městečka jako San Gimignano s typickými středověkými věžemi, nebo Pienza, ideální město renesance. Ať už se vydáte kamkoli v Toskánsku, narazíte na stopy bohaté historie a kultury, které z této oblasti dělají jednu z nejkrásnějších a nejzajímavějších destinací v Itálii.
Itálie, to není jen pizza a víno. Jsou to i živoucí dějiny dýchající z každého kamene, z každé fresky, z každé památky chráněné UNESCO. Jsou to příběhy císařů a gladiátorů, umělců a papežů, příběhy, které čekají, až je objevíte.
Bořivoj Král
Sicílie: Údolí chrámů v Agrigentu
Agrigento, ležící na slunném jihu Sicílie, ukrývá jeden z nejúchvatnějších archeologických pokladů Itálie: Údolí chrámů. Tato lokalita, zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, je němým svědkem slávy a moci starověkého Řecka. Procházka mezi zachovalými dórskými chrámy, zasvěcenými bohům jako Zeus, Héra či Concordia, je jako cesta časem. Monumentální rozměry, dokonalá harmonie a elegance staveb berou dech. Obzvláště působivý je Chrám Concordia, jeden z nejzachovalejších řeckých chrámů vůbec. Jeho majestátní sloupy se tyčí k nebi a evokují atmosféru dávno minulých epoch.
Údolí chrámů není jen oslavou antické architektury, ale i připomínkou bohaté historie Sicílie, která byla křižovatkou kultur a civilizací. Místo dýchá magickou atmosférou a nabízí nezapomenutelný zážitek. Nejen milovníci historie a archeologie, ale i všichni, kteří hledají krásu a inspiraci, by si návštěvu Údolí chrámů v Agrigentu neměli nechat ujít.
Neapol: Historické centrum a Vezuv
Neapol, pulzující metropole na jihu Itálie, se pyšní bohatou historií a kulturou, která se odráží v jejích úchvatných památkách. Historické centrum Neapole, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, je fascinující směsicí starověkých, středověkých a renesančních staveb. Projděte se úzkými uličkami Spaccanapoli, obdivujte královský palác Palazzo Reale a nádherné divadlo San Carlo. Neapol je také domovem nespočtu kostelů, z nichž každý skrývá umělecké poklady. Navštivte například katedrálu Duomo di San Gennaro s relikvií světcovy krve nebo gotický kostel Santa Chiara s nádhernými freskami.
Nedaleko Neapole se tyčí majestátní Vesuv, aktivní sopka, která v roce 79 n. l. pohřbila pod popelem slavná římská města Pompeje a Herculaneum. Dnes jsou tato archeologická naleziště, rovněž zapsaná na seznamu UNESCO, jedním z nejnavštěvovanějších míst v Itálii. Projděte se ulicemi Pompejí, prozkoumejte ruiny domů, lázní a amfiteátru a poznejte každodenní život starověkých Římanů. Výstup na vrchol Vesuvu nabízí nezapomenutelný výhled na Neapolský záliv a okolní krajinu. Neapol a Vesuv jsou zkrátka neoddělitelnou součástí italské historie a kultury a návštěva těchto míst je nezapomenutelným zážitkem.
Verona: Dům Julie a římská aréna
Verona, romantické město proslavené Shakespearovým Romeem a Julií, se pyšní bohatou historií a úchvatnými památkami. Není divu, že historické centrum Verony je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Mezi nejnavštěvovanější památky patří bezesporu Dům Julie, i když jeho spojitost s literární postavou je spíše legendární. Nádvoří s proslulým balkonem a sochou Julie každoročně přitahuje davy turistů toužících po romantickém zážitku.
Verona však není jen o Romeu a Julií. Město se může pochlubit i impozantní římskou arénou, která patří k nejzachovalejším stavbám svého druhu na světě. Aréna, postavená v 1. století n. l., hostila gladiátorské zápasy a dodnes slouží jako dějiště operních představení pod širým nebem. Procházka historickým centrem Verony je jako cesta časem. Narazíte na malebná náměstí, středověké věže, renesanční paláce a kostely zdobené freskami slavných mistrů. Verona je zkrátka město, které má co nabídnout milovníkům historie, kultury i romantiky.
Ravenna: Raně křesťanské památky
Ravenna, město nacházející se v regionu Emilia Romagna, se pyšní osmi výjimečnými památkami z 5. a 6. století, které jsou zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Tyto raně křesťanské monumenty představují vrchol umělecké a náboženské tvorby své doby a odrážejí bohatou historii Ravenny jakožto centra moci a kultury.
Mezi nejvýznamnější památky patří mozaiky v mauzoleu Gally Placidie, které uchvacují svými zářivými barvami a symbolikou. Neopomenutelná je i bazilika San Vitale, jejíž interiér zdobí úchvatné mozaiky s výjevy z Nového zákona a portréty císaře Justiniána I. a jeho manželky Theodory. Baptisterium ortodoxních, osmiboká stavba z 5. století, ohromuje svými zlatými mozaikami s výjevy z Kristova křtu.
Ravennské památky UNESCO lákají návštěvníky z celého světa svou krásou a historickým významem. Procházka těmito stavbami je jako cesta časem, která umožňuje nahlédnout do fascinujícího světa raného křesťanství a obdivovat mistrovství tehdejších umělců.
Milán: Poslední večeře Leonarda da Vinci
Milánský kostel Santa Maria delle Grazie ukrývá jeden z nejznámějších pokladů světového umění – Poslední večeři Leonarda da Vinci. Tato monumentální freska, zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, každoročně přitahuje davy turistů z celého světa. Da Vinciho mistrovské dílo, vytvořené v letech 1495 až 1498, zachycuje dramatický okamžik, kdy Ježíš oznamuje svým učedníkům, že jeden z nich ho zradí.
Freska je proslulá nejen svým tématem a kompozicí, ale i inovací technikou, kterou da Vinci použil. Místo tradiční metody fresky na mokrou omítku zvolil experimentální techniku tempery na suchou omítku. Tato volba, ačkoliv umožnila da Vincimu dosáhnout neuvěřitelné detailnosti a jemnosti v detailech, se bohužel ukázala jako nešťastná z hlediska trvanlivosti díla. Freska začala brzy po svém dokončení chátrat a v průběhu staletí byla vystavena vlhkosti, znečištění a necitlivým restaurátorským zásahům. Díky náročné a dlouhodobé rekonstrukci, dokončené v roce 1999, se podařilo Poslední večeři alespoň částečně navrátit její zašlou krásu a zachovat ji pro další generace. Návštěva kostela Santa Maria delle Grazie a možnost spatřit na vlastní oči toto mistrovské dílo je nezapomenutelným zážitkem pro každého milovníka umění a historie.
Janov: Paláce Rolli a historické centrum
Janov, hlavní město italského regionu Ligurie, se pyšní bohatou historií a úchvatnou architekturou. Jeho historické centrum, protkáno sítí úzkých uliček zvaných „caruggi“, je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Mezi nejvýznamnější památky patří Palazzi dei Rolli, soubor honosných paláců, které v 16. a 17. století sloužily k ubytování významných návštěvníků Janova. Tyto paláce, postavené v renesančním a barokním slohu, ohromují svou majestátností a bohatou vnitřní výzdobou. Fasády zdobené freskami, mramorové schodiště a nádherné zahrady svědčí o bohatství a vlivu Janova v minulosti. Dnes jsou mnohé z těchto paláců přístupné veřejnosti a sídlí v nich muzea, galerie a kulturní instituce. Návštěva Janova by nebyla úplná bez procházky po „Stradě Nuova“, dnes Via Garibaldi, kde se nachází nejvyšší koncentrace Palazzi dei Rolli. Tato ulice, lemovaná honosnými paláci, je považována za jeden z nejkrásnějších příkladů městské architektury 16. století. Janov, s jeho historickým centrem a Palazzi dei Rolli, je fascinujícím místem, které láká turisty z celého světa.
Assisi: Bazilika svatého Františka
Assisi, malebné městečko v Umbrii, se pyšní jedním z nejvýznamnějších duchovních center Itálie – Bazilikou svatého Františka. Tato bazilika, zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, není jen architektonickým skvostem, ale i místem hlubokého náboženského významu. Byla postavena na počest svatého Františka z Assisi, patrona chudých a ochránce zvířat, jehož život a odkaz dodnes inspirují miliony lidí po celém světě.
Bazilika, dokončená v roce 1253, se skládá ze dvou kostelů, horního a dolního, a krypty, kde je pohřben svatý František. Interiéry baziliky zdobí nádherné fresky od mistrů italské gotiky, jako byli Cimabue, Giotto a Simone Martini. Tyto fresky, považované za vrcholné dílo italského umění, vyprávějí příběhy ze života svatého Františka a představují klíčové momenty křesťanské víry.
Návštěva Baziliky svatého Františka v Assisi je nezapomenutelným zážitkem. Procházka klidnou atmosférou baziliky, obdivování mistrovských fresek a rozjímání nad životem svatého Františka zanechává v každém návštěvníkovi hluboký dojem. Bazilika je nejen památkou na minulost, ale i živoucím duchovním centrem, které i dnes přitahuje poutníky a milovníky umění z celého světa.
Matera: Skalní obydlí Sassi
Matera, ležící v italském regionu Basilicata, je místem, kde se dějiny prolínají s architektonickým zázrakem. Město je proslulé svými skalními obydlími Sassi, která jsou zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Sassi, rozdělené na Sasso Caveoso a Sasso Barisano, jsou labyrintem jeskynních obydlí, kostelů a cisteren vytesaných do vápencové skály. Tato unikátní obydlí byla obývána již od paleolitu a svědčí o lidské vynalézavosti a schopnosti přizpůsobit se náročnému terénu. V minulosti byla Matera bohužel spojována s chudobou a špatnými životními podmínkami. Obyvatelé Sassi žili v nuzných podmínkách až do poloviny 20. století, kdy byli nuceně přesídleni. Dnes prochází Matera renesancí. Starobylá skalní obydlí byla zrekonstruována a přeměněna na hotely, restaurace a muzea. Návštěvníci se sem hrnou, aby obdivovali architektonický unikát a na vlastní kůži zažili atmosféru tohoto historického místa.
Publikováno: 17. 07. 2024
Kategorie: cestování