Které rostliny pro včely zvolit do vaší zahrady?

Rostliny Pro Včely

Včely: Důležití opylovači

Včely hrají v našem ekosystému klíčovou roli jako opylovači. Bez nich by mnoho rostlin, včetně ovoce, zeleniny a květin, nemohlo plodit. Bohužel, populace včel v posledních letech klesá, a proto je důležité podporovat jejich výskyt. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je pěstování rostlin, které včely přitahují. Existuje mnoho druhů rostlin, které jsou pro včely atraktivní, ať už se jedná o květiny, byliny nebo stromy. Mezi nejoblíbenější patří levandule, slunečnice, máta, mateřídouška, jetel, lípa, třešeň nebo jabloň. Tyto rostliny poskytují včelám pyl a nektar, které jsou pro jejich přežití nezbytné. Při výběru rostlin pro včely je důležité zohlednit jejich různorodost, a to jak co se týče druhů, tak i doby květu. Včely potřebují stálý přísun potravy po celou sezónu, proto je vhodné kombinovat rostliny s různou dobou květu. Dále je důležité vybírat rostliny, které jsou pro včely snadno dostupné a mají dostatek pylu a nektaru. Vyhýbejte se rostlinám s plnými květy, které včelám ztěžují přístup k potravě. Pěstováním rostlin, které včely přitahují, nejenže podpoříte jejich populaci, ale také obohatíte svou zahradu o krásu a vůni.

Úbytek včel: Hrozba pro ekosystém

Včely, tito nenápadní opylovači, hrají v našem ekosystému klíčovou roli. Jejich úbytek, k němuž v posledních letech dochází, představuje vážnou hrozbu pro biodiverzitu a naši schopnost produkovat potraviny. Jedním z hlavních faktorů, které k tomuto úbytku přispívají, je nedostatek potravy a vhodných hnízdních stanovišť. Naštěstí existuje způsob, jak včelám pomoci – výsadbou rostlin, které jim poskytnou potravu a úkryt.

Včely potřebují pro svůj život pyl a nektar, které jim poskytují květiny. Výběr rostlin pro včely je široký a zahrnuje jak okrasné druhy vhodné do zahrad, tak i planě rostoucí rostliny. Mezi oblíbené rostliny, které lákají včely, patří levandule, šalvěj, mateřídouška, slunečnice, kopretiny a mnoho dalších. Důležité je vybírat rostliny s různou dobou květu, aby včely měly po celou sezónu dostatek potravy.

Kromě výsadby rostlin můžeme včelám pomoci i dalšími způsoby. Například ponecháním části zahrady neposečené, čímž vytvoříme přirozené hnízdní stanoviště pro divoce žijící včely. Důležité je také omezit používání pesticidů, které včelám škodí.

Jak pomoci včelám: Výsadba

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak podpořit včely, je výsadba rostlin, které jim poskytují potravu a úkryt. Včely jsou pro náš ekosystém nepostradatelné, protože opylují rostliny, včetně ovoce a zeleniny, které konzumujeme. Výběrem správných rostlin můžete vytvořit pro včely atraktivní prostředí a přispět k jejich přežití.

rostliny pro včely

Zaměřte se na pestrost. Včely milují rozmanitost, proto vysazujte různé druhy rostlin, které kvetou v různých obdobích roku. Tím zajistíte, že včely budou mít stálý zdroj potravy od jara do podzimu. Mezi oblíbené rostliny včel patří levandule, šalvěj, mateřídouška, slunečnice, kopretiny, jetel a svazenka.

Nezapomínejte na stromy a keře. Ovocné stromy, jako jsou jabloně, hrušně a třešně, jsou pro včely důležitým zdrojem potravy. Z keřů jsou vhodné například vrba jíva, hloh, dřín nebo kalina.

Upřednostňujte původní druhy. Rostliny, které se v dané oblasti vyskytují přirozeně, jsou pro včely nejvhodnější, protože jsou na ně zvyklé a poskytují jim optimální živiny.

Vybírejte rostliny s jednoduchými květy. Včely preferují květy s jednoduchou stavbou, kde snadno dosáhnou na nektar a pyl. Vyhněte se proto rostlinám s plnými květy, u kterých je přístup k potravě pro včely obtížný.

Poskytněte včelám i vodu. Včely potřebují k životu vodu, proto jim ji zajistěte v podobě mělké misky s vodou a kameny, na které mohou včely přistát.

Medonosné rostliny: Pestrost je klíč

Včely jsou pro náš ekosystém nesmírně důležité, protože zajišťují opylování rostlin, a tím i naši potravu. Jedním ze způsobů, jak včelám pomoci, je pěstovat medonosné rostliny. Čím pestřejší je naše zahrada, tím více druhů včel a dalšího hmyzu přiláká.

Mezi nejoblíbenější medonosné rostliny patří slunečnice, levandule, šalvěj, mateřídouška, dobromysl, kopřiva, jetel, svazenka, slunečnice, divizna, hloh, lípa a ovocné stromy. Tyto rostliny kvetou v různou dobu, a tak poskytují včelám potravu po celou sezónu.

Při výběru rostlin pro včely je důležité dbát na to, aby byly původní v naší oblasti a nebyly ošetřeny pesticidy. Pesticidy jsou pro včely velmi škodlivé a mohou vést k jejich úhynu.

Vytvořením pestré zahrady s dostatkem medonosných rostlin pomůžeme včelám a zároveň si zajistíme bohatou úrodu ovoce a zeleniny.

Rostliny pro včely
Název rostliny Období květu Barva květu Výška rostliny (cm)
Levandule lékařská Červenec - Srpen Fialová 50 - 80
Slunečnice roční Červenec - Září Žlutá 100 - 200
Mateřídouška obecná Květen - Červen Růžová 10 - 30

Dřeviny pro včely: Lípy a javory

Lípy a javory patří mezi stromy, které jsou pro včely doslova magnetem. Jejich květy jsou bohaté na nektar a pyl, což z nich dělá důležitý zdroj potravy pro tyto užitečné opylovače. Lípy kvetou od června do července a jejich sladká vůně se line do širokého okolí. Včely na ně létají pro nektar, ze kterého pak vzniká lahodný lipový med. Ten je známý svou jemnou chutí a světlou barvou. Kromě nektaru poskytují lípy včelám také pyl. Javorový med není tak běžný jako lipový, ale i tak ho můžeme najít na pultech obchodů. Má specifickou chuť, která je dána druhem javoru, ze kterého nektar pochází. Javory kvetou brzy na jaře, ještě před vyrašením listů. Jejich květy jsou nenápadné, ale pro včely představují vítaný zdroj potravy po dlouhé zimě. Lípy a javory jsou pro včely důležitými zdroji potravy. Vysazováním těchto stromů můžeme podpořit včelí populaci a přispět tak k ochraně životního prostředí.

rostliny pro včely

Trvalky pro včely: Šanta a levandule

Šanta kočičí a levandule lékařská patří mezi trvalky, které na vaši zahradu přilákají užitečný hmyz, jako jsou včely. Šanta kočičí, známá také jako Nepeta cataria, je nenáročná bylina s modrofialovými květy, které včely milují. Její aroma je pro kočky neodolatelné, ale pro včely představuje bohatý zdroj nektaru. Levandule lékařská, latinsky Lavandula angustifolia, je oblíbená pro své aromatické fialové květy a stříbřité listy. Včely ji vyhledávají pro její sladký nektar a pyl. Obě rostliny jsou nenáročné na pěstování a daří se jim na slunných stanovištích s dobře propustnou půdou. Šanta kočičí kvete od května do září, zatímco levandule lékařská od června do srpna. Kromě včel přitahují i další opylovače, jako jsou motýli a čmeláci. Pěstováním těchto trvalek na vaší zahradě podpoříte biodiverzitu a zároveň si zajistíte krásnou a voňavou zahradu.

Letničky pro včely: Slunečnice a měsíček

Slunečnice a měsíček lékařský patří mezi letničky, které na vaši zahradu přilákají užitečné opylovače. Slunečnice, s jejich velkými a zářivými květy plnými pylu a nektaru, jsou pro včely doslova magnetem. Existuje mnoho druhů slunečnic, od vysokých až po zakrslé, takže si vybere opravdu každý. Měsíček lékařský je další skvělou volbou. Jeho oranžové a žluté květy jsou nejen pastvou pro oči, ale také bohatým zdrojem potravy pro včely a další opylující hmyz. Měsíček navíc odpuzuje některé druhy škůdců, čímž prospívá i vašim ostatním rostlinám. Kromě slunečnic a měsíčku existuje celá řada dalších letniček, které včely milují. Mezi ně patří například: aksamitník, chrpa modrá, lichořeřišnice, kosmos, zínia, svazenec vrcholový a brutnák lékařský. Vysaďte si na zahradě pestrou směs těchto rostlin a vytvořte tak pro včely a další užitečný hmyz kvetoucí ráj.

rostliny pro včely

Byliny pro včely: Mateřídouška a šalvěj

Mateřídouška a šalvěj, to jsou dvě bylinky, které ve své zahrádce ocení nejen milovníci bylinkových čajů, ale i včely. Obě rostliny jsou známé svými krásnými květy, které jsou pro včely bohatým zdrojem nektaru a pylu. Mateřídouška kvete od května do září drobnými růžovými až fialovými kvítky, které lákají včely medonosné i včely samotářky. Šalvěj zase svými modrofialovými květy obohatí vaši zahradu od června do srpna a stane se pastvou pro čmeláky a včely. Kromě těchto dvou bylinek existuje celá řada dalších rostlin, které včelám prospívají. Mezi oblíbené zdroje potravy pro včely patří například levandule, dobromysl, slunečnice, kopretiny, jetel, chrpa, mák, svazenka, brutnák lékařský a mnoho dalších. Vytvořením pestré škály kvetoucích rostlin na vaší zahradě pomůžete včelám a dalším opylovačům a zároveň si zajistíte bohatou úrodu ovoce a zeleniny.

Rostliny pro včely: Podle ročního období

Jaro je pro včely klíčové období, po zimě se probouzejí a potřebují dostatek potravy. Vysaďte proto rostliny, které kvetou brzy na jaře. Skvělou volbou jsou ovocné stromy jako jabloně, třešně a hrušně. Dále včely lákají vrby, hlohy, dřín nebo pampelišky. Léto nabízí včelám bohatou pastvu. Vybírat můžete z letniček, trvalek i bylin. Slunečnice, levandule, šalvěj, mateřídouška, měsíček lékařský, to je jen malý výběr z pestré palety. Na podzim se nabídka květů snižuje, ale i tak můžeme včelám dopřát dostatek potravy. Astra křovitá, rozchodilník, břečťan popínavý, to jsou rostliny, které kvetou až do prvních mrazů. Nezapomínejte na druhovou rozmanitost. Čím pestřejší zahradu budete mít, tím více včel a dalšího užitečného hmyzu přilákáte.

Voda pro včely: Pítko v zahradě

Včely, tito drobní a pracovití tvorové, jsou pro naši zahradu nepostradatelní. Nejenže nám poskytují lahodný med, ale také hrají klíčovou roli v opylování rostlin. Abychom je podpořili v jejich činnosti, můžeme jim na zahradě vytvořit přívětivé prostředí. Kromě pestré škály rostlin, které včely lákají, je důležité zajistit jim i dostatek vody. Včely vodu potřebují k pití, ale také k ochlazování úlu v horkých dnech.

rostliny pro včely

Pro vytvoření pítka stačí mělká miska s vodou. Aby se včely neutopily, je důležité do misky umístit kamínky nebo kousky dřeva, na které se mohou včely pohodlně usadit a pít. Pítko umístíme na slunné a klidné místo, ideálně poblíž rostlin, které včely lákají. Mezi rostliny, které včely milují, patří například levandule, mateřídouška, šalvěj, slunečnice, kopřiva, mák, jetel nebo svazenka. Tyto rostliny poskytují včelám dostatek pylu a nektaru a zároveň zkrášlí naši zahradu. Pravidelně kontrolujeme, zda je v pítku dostatek čisté vody. V horkých dnech je vhodné vodu doplňovat i vícekrát denně.

Tipy pro zahradu: Přátelská k včelám

Včely jsou pro naši planetu nesmírně důležité, protože opylují rostliny a zajišťují tak naši potravu. Můžeme jim pomoci tím, že na zahradě vysadíme rostliny, které je lákají. Včely milují květiny bohaté na pyl a nektar. Mezi nejoblíbenější patří levandule, šalvěj, dobromysl, mateřídouška, slunečnice, kopretina, měsíček lékařský a svazenka.

Při výběru rostlin dbejte na to, aby kvetly v různých obdobích, a zajistily tak včelám potravu po celou sezónu. Vysaďte rostliny do skupin, aby byly pro včely atraktivnější. Vyhněte se používání pesticidů a herbicidů, které včelám škodí. Místo toho používejte přírodní alternativy, jako je například postřik z kopřiv.

Včely potřebují k životu také vodu. Poskytněte jim mělké pítko s kameny, na které mohou přistát. Tím, že na zahradě vytvoříte prostředí příznivé pro včely, přispějete k jejich ochraně a zároveň podpoříte biodiverzitu.

Publikováno: 23. 06. 2024

Kategorie: příroda

Autor:

Tagy: rostliny pro včely | seznam rostlin, které přitahují včely