IPA vs. APA: Která hořká kráska vám zachutná víc?

Ipa Vs Apa

Chuťový profil: IPA vs. APA

IPA a APA, dva pivní styly, které si často pletou i zkušení pivaři. Oba styly jsou chmelené, ale jejich chuťový profil se liší. IPA, tedy India Pale Ale, se vyznačuje výraznou hořkostí a aroma po citrusových plodech, tropickém ovoci a borovicové pryskyřici. Hořkost je dána použitím většího množství chmele a vyšší stupňovitostí. APA, American Pale Ale, je oproti tomu jemnější a vyváženější. Hořkost je nižší a aroma je spíše květinové a ovocné s tóny grapefruitu, pomeranče a manga.

Chuťový profil IPA a APA ovlivňuje také druh použitého chmele. IPA se často chmelí americkými chmely, které se vyznačují vysokým obsahem alfa kyselin, které dodávají pivu hořkost. APA se chmelí spíše evropskými chmely, které mají nižší obsah alfa kyselin a dodávají pivu jemnější hořkost a květinové aroma.

Pro milovníky hořkých piv je IPA jasnou volbou. Pro ty, kteří preferují vyváženější chuť s ovocnými tóny, je APA ideální volbou.

Původ a historie stylů

IPA, tedy India Pale Ale, má svůj původ v koloniální Anglii 18. století. Pivovarníci tehdy hledali způsob, jak dopravit pivo do Indie, aniž by se cestou zkazilo. Řešením bylo uvařit silnější pivo s vyšší hořkostí a vyšším obsahem alkoholu, které se lépe konzervovalo. Do piva se přidávalo větší množství chmele, který má přirozené konzervační účinky a dodával pivu charakteristickou hořkost. APA, American Pale Ale, je modernější styl, který vznikl v USA v 80. letech 20. století jako reakce na silně chmelené IPA. Americké pivovary začaly experimentovat s novými odrůdami amerického chmele, které dodávají pivu citrusové a ovocné aroma. APA si zachovává světlou barvu a osvěžující charakter, ale s nižší hořkostí a obsahem alkoholu než IPA.

Stupňovitost a hořkost

IPA a APA se liší stupňovitostí a hořkostí. IPA, neboli India Pale Ale, má obvykle vyšší obsah alkoholu a výraznější hořkost chmele. APA, American Pale Ale, je oproti tomu lehčí a méně hořká.

Stupňovitost piva se udává v jednotkách stupňovitosti plato (°P) a vyjadřuje množství extraktu původní mladiny. IPA piva se pohybují v rozmezí 13-18 °P, zatímco APA piva obvykle mezi 10-13 °P. Vyšší stupňovitost IPA pivům propůjčuje plnější tělo a vyšší obsah alkoholu.

Hořkost piva se měří v jednotkách IBU (International Bitterness Units). IPA piva mají obvykle hořkost mezi 40-70 IBU, zatímco APA piva se pohybují v rozmezí 25-45 IBU. Vyšší hořkost IPA piv je dána použitím většího množství chmele a jeho delším vařením.

ipa vs apa

Pro milovníky hořkých piv s výraznou chutí chmele je IPA jasnou volbou. Pro ty, kteří preferují lehčí a osvěžující piva s jemnější hořkostí, je APA tou správnou volbou.

Použité chmely a slady

IPA a APA, dva oblíbené pivní styly, se od sebe liší nejenom chutí, ale i použitými surovinami. Pojďme se podívat na to, jaké chmely a slady se používají k jejich výrobě.

Vlastnost IPA (India Pale Ale) APA (American Pale Ale)
Hořkost (IBU) 40-70+ 30-45
Barva Zlatá až měděná Světle zlatá až jantarová
Aroma a chuť Výrazné chmelové aroma a chuť, citrusové, květinové, tropické ovoce Mírnější chmelové aroma a chuť, citrusové, borovicové, bylinné tóny
Obsah alkoholu (%) 5,5-7,5+ 4,5-6,2

IPA, neboli India Pale Ale, se vyznačuje výraznou hořkostí a aroma pocházejícím z chmele. Typicky se používají americké nebo novozélandské odrůdy chmele, jako jsou Cascade, Citra, Simcoe, Amarillo nebo Nelson Sauvin. Tyto odrůdy se vyznačují vysokým obsahem alfa kyselin, které dodávají pivu hořkost, a také širokou škálou ovocných a citrusových aromat.

Naopak APA, tedy American Pale Ale, je charakteristická jemnější hořkostí a vyváženějším chmelovým profilem. Využívají se zde spíše americké odrůdy chmele s nižším obsahem alfa kyselin, jako jsou například Centennial, Chinook nebo Columbus. Tyto odrůdy dodávají pivu příjemnou hořkost a aroma s tóny citrusů, borovic nebo květin.

Co se týče sladů, IPA i APA se obvykle vaří ze světlých sladů, jako je plzeňský slad nebo pale ale slad. Tyto slady dodávají pivu zlatavou barvu a lehkou sladovou chuť, která nepřebije hořkost a aroma chmele. V některých případech se do IPA přidávají i karamelové slady, které pivu dodají tmavší barvu a karamelové tóny.

Rozdíly v chmelech a sladech jsou tedy klíčové pro odlišnou chuť IPA a APA. Zatímco IPA sází na intenzivní hořkost a aroma exotického ovoce a citrusů, APA nabízí vyváženější chuť s jemnější hořkostí a květinovými tóny.

Aroma a vůně piva

IPA a APA se od sebe liší i aromatem a vůní. Zatímco APA se drží spíše při zemi s citrusovými a květinovými tóny amerických chmelů, IPA se v tomto ohledu nebojí experimentovat. Vůně IPA může být až explozivní, s výraznými tóny tropického ovoce, citrusů, borovice, pryskyřice, ale i karamelu nebo pečeného chleba, záleží na konkrétním stylu.

ipa vs apa

Obecně platí, že IPA bude mít intenzivnější aroma i chuť chmele, a to i díky odlišnému způsobu chmelení. Zatímco APA se chmelí spíše na hořkost, u IPA se používá tzv. dry hopping, kdy se chmel přidává až po kvašení. Díky tomu se z chmele uvolní více aromatických látek a méně hořkosti.

Pokud si nejste jistí, jaký styl vám bude vyhovovat, doporučujeme začít s APA. Její chuť je přístupnější a méně agresivní než u IPA. Pokud ale hledáte intenzivní chuťový zážitek, IPA je jasná volba.

Typické představitele stylů

IPA, tedy India Pale Ale, je známá svou výraznou hořkostí a aroma pocházejícím z chmelů. Mezi typické představitele patří například americká IPA s citrusovými a tropickými tóny, anglická IPA s bylinnými a zemitými tóny, nebo Double IPA s ještě intenzivnější hořkostí a vyšším obsahem alkoholu. APA, tedy American Pale Ale, je oproti IPA jemnější a méně hořká. V chuti a aroma se projevují ovocné tóny, jako jsou citrusy, meruňky nebo broskve. Mezi typické představitele patří například Session APA s nižším obsahem alkoholu, nebo New England IPA, která je charakteristická svou hazy, kalnou barvou a šťavnatou ovocností.

Párování s jídlem

IPA, s jeho výraznou hořkostí a aromattickými chmely, si skvěle rozumí s výraznými jídly, která unesou jeho intenzivní chuť. Myslete na pikantní kari, kořeněná grilovaná masa, tučné ryby jako losos nebo tuňák a výrazné sýry s modrou plísní. Hořkost IPA krásně prořízne tučnost a kořeněnost jídel a zanechá svěží chuť v ústech.

APA, s jeho jemnější hořkostí a ovocnějšími tóny, je naopak skvělým parťákem k lehčím jídlům, která nechcete přebít. Skvěle se hodí k salátům s citrusovými dresinky, kuřecímu masu, těstovinám s bílými omáčkami, rybám s bylinkovou krustou a sýrům typu čedar. Jeho ovocné tóny doplní chuť pokrmu a jemná hořkost podpoří chuťové buňky.

Při párování piva s jídlem se řiďte vlastní chutí a nebojte se experimentovat. Neexistují žádná striktní pravidla, jen doporučení. Ať už zvolíte IPA nebo APA, užijte si ho s jídlem, které vám chutná.

Oblíbenost mezi pivovary

IPA a APA, dva pivní styly, které si získaly srdce (a chuťové pohárky) mnoha pivařů, se těší značné oblibě i mezi samotnými pivovary. Proč? Důvodů je hned několik.

Za prvé, oba styly, ač se liší v intenzitě hořkosti a aromatu, dávají pivovarům značný prostor pro experimentování s chmely. Ať už se jedná o americké odrůdy Citra a Cascade s tóny citrusů a tropického ovoce, nebo o zemité a kořeněné tóny evropských odrůd jako Saaz či East Kent Goldings, IPA i APA jsou jako stvořené pro kreativní využití chmelových kombinací.

ipa vs apa

Za druhé, obliba IPA a APA mezi spotřebiteli motivuje pivovary k inovacím a posouvání hranic. Neustále se objevují nové verze a podstyly, ať už se jedná o Session IPA s nižším obsahem alkoholu, New England IPA s hazy vzhledem a ovocným charakterem, nebo Black IPA, která kombinuje hořkost IPA s praženými tóny tmavých sladů.

A v neposlední řadě, výroba IPA a APA umožňuje pivovarům odlišit se od konkurence a oslovit specifickou skupinu pivních nadšenců, kteří hledají komplexní a aromatické zážitky.

Dostupnost v ČR

V České republice se v posledních letech staly piva typu IPA a APA velmi populární. Na trhu je široká nabídka jak od velkých pivovarů, tak od minipivovarů. Velké pivovary jako Plzeňský Prazdroj, Budějovický Budvar nebo Staropramen zařadily do své stálé nabídky alespoň jeden druh IPA nebo APA. Minipivovary a řemeslné pivovary se na tyto svrchně kvašené styly zaměřují ještě více a experimentují s různými druhy chmelů a přísad. Díky tomu si milovníci piva mohou vybrat z nepřeberného množství variant s různou hořkostí, aroma a chutí. IPA a APA se dají běžně koupit v supermarketech, specializovaných prodejnách s pivem i v restauracích a hospodách.

Cena a dostupnost

Cena IPA a APA se může lišit v závislosti na pivovaru, dostupnosti surovin a dalších faktorech. Obecně platí, že APA bývá o něco levnější než IPA. Je to dáno především použitím menšího množství chmele v APA, což se projeví na nižších nákladech na výrobu. Nicméně i mezi jednotlivými pivy v rámci jednoho stylu se můžou ceny lišit.

Dostupnost obou stylů je v České republice velmi dobrá. Většina pivovarů, ať už těch větších či menších řemeslných, má ve své nabídce alespoň jeden druh APA a IPA. V supermarketech a specializovaných prodejnách s pivem je pak k dostání široká škála piv obou stylů, a to jak z českých, tak i zahraničních pivovarů.

Pro milovníky piva, kteří hledají výraznější hořkost a aroma, je IPA jasnou volbou. Pro ty, kteří preferují jemnější a vyváženější chuť, je APA skvělou alternativou. Ať už si vyberete kterýkoli styl, důležité je si pivo vychutnat. Na zdraví!

Tipy pro degustaci

Při ochutnávání IPA a APA piv se zaměřte na klíčové rozdíly. U IPA čekejte výraznější hořkost, aroma citrusů, tropického ovoce nebo borovice. APA bude mít hořkost jemnější, ovocné tóny spíše citrusové a bylinné. Vnímejte barvu, IPA bývají tmavší, s jantarovým nádechem, APA světlejší, zlatavé. Zapojte i čich, vnímejte intenzitu a charakter vůně. Při samotném doušku si vychutnejte plnost chuti, hořkost na jazyku a dozvuk. Nebojte se porovnávat různé značky a pivovary, každý má svůj unikátní recept. Experimentujte s teplotami podávání, IPA se obvykle pijí chladnější, APA snesou i vyšší teplotu. Nezapomeňte na vhodné sklenice, které podtrhnou aroma a chuť. Ať už dáváte přednost hořké razanci IPA nebo svěžejší APA, důležité je si pivo vychutnat.

ipa vs apa

Publikováno: 18. 07. 2024

Kategorie: jídlo a pití

Autor: Jindřich Václav Řezník

Tagy: ipa vs apa | porovnání pivních stylů ipa a apa