Dovolená v Tatrách s dětmi: Užijte si hory i zábavu

Dovolená V Tatrách S Dětmi

Tatry: Rodinný ráj

Tatry jsou jako stvořené pro rodinnou dovolenou. Čeká vás tu spousta zábavy, dobrodružství a nezapomenutelných zážitků. Děti se vyřádí na hřištích, stezkách a v lanových centrech. Vy si zatím užijete nádhernou přírodu, horský vzduch a klid.

Na své si přijdou i milovníci turistiky. Můžete vyrazit na nenáročné procházky po okolí nebo se vydat na delší túry s krásnými výhledy. Pro ty nejmenší turisty jsou ideální stezky s naučnými tabulemi, kde se dozví spoustu zajímavostí o tatranské přírodě a historii.

Po dni stráveném v horách si můžete odpočinout v některé z mnoha restaurací a ochutnat tradiční slovenské speciality. Děti si pochutnají na haluškách, pirožcích nebo sladkých knedlících. Večer můžete strávit v příjemné atmosféře horské chaty nebo penzionu.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv aktivitu, dovolená v Tatrách s dětmi bude nezapomenutelným zážitkem pro celou rodinu.

Výběr ubytování pro rodiny

Při plánování dovolené v Tatrách s dětmi je výběr správného ubytování klíčový pro hladký a příjemný průběh celého pobytu. Naštěstí Tatry nabízejí širokou škálu možností, od útulných apartmánů přes rodinné penziony až po hotely s dětskými koutky a animačními programy.

Rodiny s malými dětmi ocení ubytování s vybavením jako jsou dětské postýlky, jídelní židličky, přebalovací pulty, a případně i možnost ohřevu dětské stravy. Pro starší děti je zase důležitá blízkost hřišť, sportovních areálů a dalších atrakcí, které jim zpříjemní pobyt.

Při výběru ubytování je vhodné zvážit i jeho polohu. Ubytování v blízkosti turistických tras a lanové dráhy usnadní rodinám s dětmi pohyb po horách a zpřístupní jim i náročnější túry. Naopak ubytování v klidnější oblasti mimo centrum města zajistí klidný spánek a odpočinek po dni plném zážitků.

Nezapomeňte se informovat i na stravování. Některé ubytovací zařízení nabízí možnost polopenze či plné penze, což ocení zejména rodiny s malými dětmi. Další možností je ubytování s kuchyňkou, kde si rodiče mohou sami připravovat jídlo dle vlastních preferencí a potřeb svých ratolestí.

Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, nezapomeňte si ubytování zarezervovat s dostatečným předstihem, a to zejména pokud plánujete dovolenou v Tatrách v hlavní sezóně.

Turistické trasy pro malé nožky

Tatry nejsou jen pro zkušené horaly! I s těmi nejmenšími dobrodruhy si užijete nezapomenutelnou dovolenou plnou zážitků. Vydejte se na některou z mnoha turistických tras uzpůsobených dětem. Okolí Štrbského plesa nabízí nenáročné procházky s krásnými výhledy. Vyzkoušejte naučnou stezku kolem plesa nebo se projděte k vodopádu Skok. Na trase najdete informační tabule a odpočinková místa, kde se můžou děti vyběhat. Další skvělou volbou je stezka z Hrebienka na Skalnaté pleso. Pohodlně se tam dostanete lanovkou a užít si tak můžete úchvatné panoramatické výhledy bez náročného stoupání. Pro odvážnější malé turisty je tu túra k Popratskému plesu, která vede malebnou Mengusovskou dolinou. Nezapomeňte na svačinu a pití, ať mají malí dobrodruzi dostatek energie. Po náročném dni plném zážitků si dopřejte zasloužený odpočinek v některé z horských chat nebo restaurací, kde si pochutnáte na tradičních specialitách.

dovolená v tatrách s dětmi

Lanovky a atrakce pro děti

Tatry nejsou jen rájem pro náročné turistické nadšence, ale i skvělou destinací pro rodiny s dětmi. Děti se zabaví na lanovkách, které jim nabídnou nezapomenutelné výhledy na majestátní horské scenérie. Vyvezte se například lanovkou na Lomnický štít, Hrebienok nebo Skalnaté pleso a užijte si dechberoucí panorama Vysokých Tater. Pro nejmenší dobrodruhy jsou tu zábavné dětské atrakce. V Tatranské Lomnici na ně čeká bobová dráha Tatrabob, kde si můžou užít pořádnou dávku adrenalinu. V horském prostředí se nachází i několik lanoparků a dětských hřišť, kde se děti můžou vydovádět do sytosti. Oblíbenou atrakcí je i Stezka korunami stromů, která nabízí nevšední procházku mezi korunami stromů s krásnými výhledy a spoustou zábavy pro celou rodinu.

Vodní radovánky v Tatrách

Tatry nejsou jen o turistice a horské turistice. I když je vaše rodina plná malých vodníků, nemusíte se bát, že by se u nás nudili. Právě naopak! Tatry a jejich okolí skrývají spoustu vodních radovánek pro malé i velké. Aquaparky s tobogány, termální koupaliště s výhledem na štíty, jezera lákající k projížďce na loďce nebo divoké horské říčky, kde se můžou děti cachtat a stavět hráze. Co třeba Tatralandia, největší vodní ráj na Slovensku, kde se vyřádí celá rodina? Nebo si dopřejte relax v Bešeňové, termálních lázních s úžasným výhledem na Západní Tatry. Pro milovníky klidu a přírody je tu Štrbské pleso, které láká k romantické projížďce na loďce s výhledem na majestátní Kriváň. A pokud hledáte něco akčnějšího, svezte se na raftu po řece Belá. Vodní radovánky v Tatrách, to je zábava pro celou rodinu!

Zábava pro děti i dospělé

Tatry nejsou jen rájem pro turisty a milovníky horské přírody, ale i skvělou destinací pro rodiny s dětmi. Ať už jsou vaše ratolesti malí dobrodruzi, nebo klidnější povahy, v Tatrách si přijdou na své. Pro ty nejmenší je tu hned několik možností, jak poznat krásu hor. Lanovky a sedačkové lanovky je vyvezou na krásné vyhlídky, odkud se jim naskytne nezapomenutelný pohled na okolní vrcholky. Děti se zabaví i na naučných stezkách, které zábavnou formou přibližují faunu a flóru Tater. Pro starší děti a teenagery je tu pak nepřeberné množství turistických tras, od nenáročných procházek až po náročnější túry. Můžou si vyzkoušet i adrenalinovější aktivity, jako je jízda na horských kolech, horolezectví na cvičných skalách, nebo sjezd horské řeky na raftech. A co teprve aquaparky a termální koupaliště, které nabízejí zábavu a relaxaci pro celou rodinu? Po dni plném zážitků si pak můžete dopřát zasloužený odpočinek v některé z útulných restaurací a pochutnat si na tradičních slovenských specialitách. Dovolená v Tatrách s dětmi je zkrátka zárukou nezapomenutelných zážitků pro celou rodinu.

dovolená v tatrách s dětmi

Tipy pro bezproblémovou dovolenou

S dětmi v Tatrách si užijete spoustu zábavy, ale dobrá příprava je klíčem k bezproblémové dovolené. Nepodceňujte výběr ubytování – hledejte hotely nebo penziony s dětskými koutky, hřišti nebo programy pro nejmenší. Plánujte kratší túry s ohledem na věk a fyzickou zdatnost dětí. Nezapomeňte na dostatek přestávek, svačinu a pitný režim. Děti ocení i zábavu mimo horské stezky. Navštivte bobovou dráhu, lanový park, zoologickou zahradu nebo některou z jeskyní. Počasí v horách je nevyzpytatelné, proto se vybavte pláštěnkami a teplejším oblečením i v létě. Nezapomeňte na opalovací krém, pokrývku hlavy a repelent proti hmyzu. Sbalte si i lékárničku s základními léky a obvazy. Informujte se o dostupnosti lékařské péče v místě pobytu. Nezapomeňte na cestovní pojištění pro případ úrazu. S dobrou přípravou si užijete krásnou a bezstarostnou dovolenou v Tatrách s celou rodinou.

Tatry s dětmi, to je dobrodružství schované za každým kamenem, pohádka šeptaná větrem v korunách stromů a nezapomenutelné vzpomínky, které vám zůstanou v srdci navždy.

Doprava po Tatrách s dětmi

Při plánování dovolené v Tatrách s dětmi je důležité myslet i na to, jak se budete po horách pohybovat. Naštěstí máte na výběr z mnoha možností, které vyhovují jak nejmenším, tak i starším dětem.

Pro kratší vzdálenosti a nenáročné trasy jsou ideální kočárky. Nezapomeňte ale, že ne všechny turistické stezky jsou pro ně vhodné. Doporučujeme zvolit kočárek s terénními koly a dobrou odpružením. Pro starší děti, které už zvládnou ujít kratší vzdálenost po svých, ale snadno se unaví, je skvělou volbou nosítko. Na trhu je k dispozici široká škála nosítek, od ergonomických pro miminka až po turistické krosny pro batolata a předškoláky.

dovolená v tatrách s dětmi

Pokud se chystáte na delší túry, zvažte lanovky a horské železnice. Ty vás vyvezou do vyšších nadmořských výšek, odkud se otevírají nádherné výhledy. Děti jízdu lanovkou milují a vy si ušetříte námahu. V neposlední řadě nezapomeňte na možnost využít autobusovou dopravu, která spojuje jednotlivá tatranská střediska a turisticky atraktivní místa. Autobusy jezdí poměrně často a jsou cenově dostupné.

Jídlo a pití pro malé turisty

Při plánování dovolené v Tatrách s dětmi je důležité myslet i na jejich chuťové buňky. Děti ocení pestrost a zábavu i v jídle. Naštěstí Tatry nabízejí spoustu možností, jak uspokojit i ty nejmlsnější jazýčky. Většina restaurací má dětské menu s oblíbenými jídly jako jsou palačinky, řízky s hranolkami nebo špagety. Pokud se chystáte na túru, nezapomeňte s sebou svačinu. Ideální jsou ovoce, zelenina, sušenky nebo müsli tyčinky. Pro doplnění energie se hodí i sladká tečka v podobě sušeného ovoce nebo oříšků. Nezapomeňte na pitný režim, zvláště v horkých dnech. Voda je základ, ale dětem můžete dopřát i ovocné šťávy nebo čaje. V horských chatách si pak můžete dát teplou polévku nebo tradiční halušky, které zahřejí a dodají energii. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, nezapomeňte, že jídlo a pití je důležitou součástí každé dovolené, a to i té v Tatrách s dětmi.

Bezpečnost na horách s dětmi

Dovolená v Tatrách s dětmi je skvělý nápad, ale bezpečnost je vždy na prvním místě. Před túrou si pečlivě vybírejte trasy podle věku a fyzické zdatnosti vašich dětí. Studujte mapy, předpověď počasí a informujte se o aktuálních podmínkách na horách v turistických centrech. S dětmi se vždy držte značených turistických tras a nikdy se nevydávejte na neznámé stezky. I na kratší túry si s sebou berte dostatek tekutin a svačinu, děti se rychleji unaví a potřebují doplňovat energii. Nezapomeňte na vhodné oblečení a obuv do hor, a to i pro případ nenadálé změny počasí. Dětem vždy nasaďte klobouk a sluneční brýle, horské slunce je silné i za oblačného počasí. Naučte děti, jak se chovat na horách – nevzdalovat se od dospělých, neházet kameny, nesahat na neznámé rostliny a zvířata. Mějte po ruce lékárničku s obvazy, dezinfekcí a léky proti bolesti. V případě nouze volejte Horskou službu na čísle 18300. Dovolená v Tatrách s dětmi bude nezapomenutelným zážitkem, pokud budete dbát na bezpečnost a zodpovědně se připravíte.

dovolená v tatrách s dětmi

Počasí a oblečení do Tater

Počasí v Tatrách je nevyspytatelné a může se rychle měnit, proto je důležité být připraven na všechny eventuality. I když je léto, teploty na horách mohou být nízké, a to zejména ve vyšších nadmořských výškách. Nezapomeňte proto na teplé oblečení, jako jsou svetry, mikiny, kalhoty a bunda. Důležité je oblékat se do vrstev, abyste se mohli snadno přizpůsobit změnám teploty. Nezapomeňte ani na pokrývku hlavy a rukavice.

Pro děti je obzvlášť důležité mít kvalitní a pohodlnou obuv. Horské stezky mohou být náročné a kluzké, proto jsou vhodné turistické boty s pevnou podrážkou. Nezapomeňte dětem sbalit i pláštěnku, ať už je déšť nezastihne nepřipravené. Sluneční brýle a opalovací krém jsou nezbytností i v případě, že je zataženo, protože slunce je v horách silnější.

Před odchodem na túru si vždy zkontrolujte předpověď počasí a přizpůsobte tomu oblečení a plánovanou trasu.

Srovnání ubytování pro dovolenou v Tatrách s dětmi
Vlastnost Hotel A Chata B
Cena za noc (2 dospělí + 1 dítě) 2 500 Kč 1 800 Kč
Dětský koutek Ano Ne
Vzdálenost od turistické trasy 500 m 2 km
Možnost zapůjčení kol Ano Ne

Nezapomenutelné zážitky v Tatrách

Tatry, majestátní království hor tyčící se na severu Slovenska, lákají rodiny s dětmi svou nespoutanou krásou a spoustou nezapomenutelných zážitků. Už jen samotná jízda lanovkou na Lomnický štít, odkud se otevírá dechberoucí panoramatický výhled na okolní štíty a doliny, je dobrodružstvím samo o sobě. Děti budou nadšené z jízdy tatranskou železnicí, historickým vláčkem, který je proveze malebnými horskými scenériemi. Procházka kolem Štrbského plesa, jednoho z nejkrásnějších tatranských ples, je balzámem pro duši a zároveň skvělou příležitostí k pozorování vzácné tatranské fauny a flóry. Rodiny s menšími dětmi ocení nenáročné turistické stezky v okolí Hrebienka, odkud se mohou vydat k vodopádům Studeného potoka nebo k Reinerově chatě. V zimních měsících se Tatry promění v ráj lyžařů a snowboardistů. Pro rodiny s dětmi jsou ideální menší lyžařská střediska s mírnějšími sjezdovkami a lyžařskými školami, kde se i ti nejmenší naučí lyžovat hrou. Po dni stráveném na svahu si můžete dopřát zasloužený relax v některém z termálních aquaparků, které nabízejí zábavu pro celou rodinu. Dovolená v Tatrách s dětmi je zárukou nezapomenutelných zážitků, na které budete ještě dlouho vzpomínat.

dovolená v tatrách s dětmi

Publikováno: 21. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor:

Tagy: dovolená v tatrách s dětmi