Dovolená v Bulharsku s dětmi: Kam vyrazit za sluncem i zábavou?

Dovolená V Bulharsku S Dětmi

Doprava do Bulharska

Plánujete dovolenou v Bulharsku s dětmi a přemýšlíte, jaká doprava je ta nejlepší? Možností je hned několik, záleží na vašich preferencích a rozpočtu. Autem se do Bulharska dostanete pohodlně a užijete si krásnou cestu přes Slovensko, Maďarsko a Rumunsko. Nezapomeňte na dálniční známky a počítejte s delší dobou jízdy, zvláště s menšími dětmi. Cesta autem vám ale dává svobodu a flexibilitu během dovolené. Další možností je letecká doprava. Do Bulharska létá z Prahy i Brna několik leteckých společností, a to jak pravidelné linky, tak i charterové lety. Let je nejrychlejší variantou, ale počítejte s omezením zavazadel a případným čekáním na letišti. Pro rodiny s dětmi je letecká doprava stále oblíbenější volbou. Pokud preferujete pohodlí a nechcete se starat o řízení, zvolte autobusovou dopravu. Do Bulharska jezdí z České republiky pravidelné autobusové linky, cesta trvá déle než letecky, ale je finančně dostupnější. Nevýhodou může být menší prostor pro děti a omezené možnosti pohybu během cesty. Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, nezapomeňte na důkladnou přípravu a užijte si krásnou dovolenou v Bulharsku!

Letecké spojení

Bulharsko je pro české rodiny s dětmi snadno dostupné i letadlem. Během hlavní sezóny (od května do září) létá do Burgasu a Varny z Prahy i Brna hned několik leteckých společností. Let trvá přibližně 2 hodiny. Mezi nejoblíbenější aerolinky patří Smartwings, Ryanair, Wizz Air a Bulgaria Air. Ceny letenek se liší v závislosti na sezóně, ale i s dětmi se dají pořídit výhodné letenky, obzvlášť při rezervaci s dostatečným předstihem. Pro rodiny s malými dětmi je dobré zvážit i fakt, že některé aerolinky si účtují poplatky za zavazadla, a proto je vhodné sbalit se co nejúsporněji. Po příletu na letiště v Bulharsku se k hotelu dostanete buďto taxi službou, pronajatým autem nebo hotelovým transferem.

Autopůjčovny v Bulharsku

Pronájem auta v Bulharsku otevírá svět možností, jak si užít dovolenou s dětmi naplno. Ať už toužíte po objevování skrytých pláží, malebných vesniček nebo historických památek, s vlastním autem se stane cestování po Bulharsku hračkou. Mnoho autopůjčoven nabízí širokou škálu vozidel, od kompaktních aut ideálních pro rodiny s malými dětmi až po prostorné minivany, které pohodlně přepraví i početnější rodiny.

Při výběru autopůjčovny v Bulharsku je důležité zvážit několik faktorů. V první řadě si ověřte, zda autopůjčovna nabízí dětské autosedačky, které jsou v Bulharsku povinné pro děti do 12 let nebo s výškou menší než 150 cm. Dále se informujte o podmínkách pronájmu, jako je věk řidiče, potřebné dokumenty a možnosti pojištění. Pro klidnou dovolenou doporučujeme zvolit komplexní pojištění, které kryje případné škody.

dovolená v bulharsku s dětmi

Cestování autem s dětmi v Bulharsku je bezpečné a silnice jsou v dobrém stavu. Nezapomeňte však na častější přestávky, abyste se vyhnuli únavě a dětem dopřáli dostatek pohybu. Plánujete-li delší trasy, vybavte se dostatkem jídla, pití a zábavy pro děti. S trochou plánování a spolehlivým autem se vaše dovolená v Bulharsku s dětmi stane nezapomenutelným zážitkem.

Cestování autem

Cestování autem do Bulharska s dětmi může být skvělým dobrodružstvím, ale vyžaduje to trochu plánování. Cesta z České republiky trvá zhruba 15-20 hodin čistého času, v závislosti na trase a cílové destinaci. Je důležité si cestu rozdělit na několik etap s dostatečnými přestávkami na odpočinek, jídlo a protažení nohou, a to zejména s ohledem na potřeby dětí.

Doporučuje se cestovat v noci, kdy je menší provoz a děti mohou spát. Nezapomeňte na dostatek zábavy pro děti na cestu – knížky, hry, tablety s filmy a hudbou.

Při plánování trasy zvažte mýtné poplatky v jednotlivých zemích. V Bulharsku je potřeba zakoupit elektronickou dálniční známku. Nezapomeňte také na povinnou výbavu auta pro Bulharsko, jako je reflexní vesta pro všechny cestující, hasicí přístroj a lékárnička.

Cestování autem vám dává svobodu a flexibilitu. Můžete se zastavit na zajímavých místech, objevovat skryté krásy Bulharska a užít si dovolenou vlastním tempem.

Veřejná doprava

V Bulharsku se s dětmi bez problémů přepravíte veřejnou dopravou. Autobusy spojují všechna větší města i menší letoviska. Jsou levné, klimatizované a poměrně spolehlivé. Jízdní řády najdete na autobusových zastávkách nebo online. Pro kratší vzdálenosti, třeba po letovisku, jsou ideální taxi služby. Doporučujeme ale domluvit cenu předem, abyste předešli nepříjemným překvapením. V turistických oblastech narazíte i na rikši, které pro děti představují zábavný zážitek. Pro cestování s kočárkem počítejte s tím, že ne všechny autobusy jsou nízkopodlažní. Většinou ale řidiči ochotně pomohou s naložením. Pokud plánujete více výletů, zvažte pronájem auta. Cesty autem vám poskytnou větší flexibilitu a umožní objevovat skryté krásy Bulharska vlastním tempem. Pamatujte ale, že silnice v Bulharsku můžou být v horším stavu a provoz bývá někdy chaotický.

Slunečné pobřeží, písečné pláže a teplé moře, to vše dělá z Bulharska ideální destinaci pro rodinnou dovolenou. Děti si užijí vodní radovánky, stavění hradů z písku a my dospělí si můžeme konečně odpočinout.

dovolená v bulharsku s dětmiEliška Nováková

Autobusy a vlaky

Cestování po Bulharsku s dětmi autobusem nebo vlakem může být dobrodružstvím samo o sobě. Autobusy jsou obecně levnější a pokrývají hustší síť destinací, včetně menších měst a vesnic. Vlaky, i když jsou o něco dražší, nabízejí pohodlnější a klidnější cestu, ideální pro delší vzdálenosti. Nezapomeňte si zkontrolovat jízdní řády předem, protože se mohou lišit v závislosti na ročním období.

Při cestování s dětmi se vyplatí zvážit noční spoje, abyste zkrátili dobu cestování během dne a děti se mohly v klidu vyspat. Nezapomeňte na dostatek zábavy pro děti na cestu - knížky, hry, tablety s filmy a hudbou.

Ať už zvolíte autobus nebo vlak, nezapomeňte na dostatek svačiny a pití, obzvláště v horkých letních měsících.

Bezpečnost na silnicích

Ačkoliv je Bulharsko krásná země s pohostinnými lidmi, bezpečnost na silnicích může být pro cestovatele s dětmi výzvou. Místní řidiči často nedodržují rychlostní limity a předpisy, předjíždění v nepřehledných zatáčkách není výjimkou. Důležité je dbát zvýšené opatrnosti, a to i na přechodech pro chodce. Doporučuje se cestovat během dne a vyhýbat se nočním přejezdům, kdy je riziko nehod vyšší. Pokud cestujete s malými dětmi, ujistěte se, že máte s sebou autosedačku odpovídající jejich věku a hmotnosti. I když je používání autosedaček v Bulharsku povinné, ne vždy je dodržováno. Bezpečnost vašich dětí by měla být vždy na prvním místě. Nezapomeňte na reflexní vesty pro všechny členy rodiny, a to i pro cestu v autě. V případě poruchy auta se snažte zastavit na bezpečném a viditelném místě a přivolejte pomoc.

Tipy pro cestování s dětmi

Plánujete dovolenou v Bulharsku s dětmi? Skvělá volba! Bulharsko nabízí krásné pláže, chutné jídlo a spoustu zábavy pro celou rodinu. Aby vaše dovolená proběhla hladce, máme pro vás pár tipů. Při výběru ubytování se zaměřte na hotely s dětskými kluby, hřišti a bazény s atrakcemi. Děti ocení i blízkost pláže s pozvolným vstupem do moře. Nezapomeňte na opalovací krém s vysokým faktorem, kloboučky a sluneční brýle, sluníčko je v Bulharsku opravdu silné. Co se týče jídla, bulharská kuchyně je velmi chutná a dětem bude určitě chutnat. Vyzkoušejte musaku, šopský salát nebo banicu. V restauracích seženete i klasická jídla jako jsou špagety nebo pizza. Pro zpestření dovolené naplánujte výlety. Navštivte například starobylé město Nesebar, zábavní park Sunny Beach nebo se vydejte na lodní výlet. Děti budou nadšené! Nezapomeňte si s sebou vzít cestovní lékárničku s léky proti teplotě, průjmu a na štípance od hmyzu. S dobrou přípravou si užijete bezstarostnou dovolenou v Bulharsku s dětmi plnou nezapomenutelných zážitků.

dovolená v bulharsku s dětmi

Dětské autosedačky

Při plánování dovolené v Bulharsku s dětmi je nezbytné myslet na bezpečnost během cestování autem. Bulharská legislativa vyžaduje používání autosedaček pro děti do 12 let nebo s výškou menší než 150 cm. Nepodceňujte výběr správné autosedačky, jde o bezpečí vašich nejmenších.

Srovnání letovisek v Bulharsku pro dovolenou s dětmi
Vlastnost Slunečné pobřeží Zlaté Písky
Vzdálenost z Prahy letadlem cca 2 hodiny cca 2 hodiny
Průměrná teplota v červenci 28°C 27°C
Pláže vhodné pro děti Ano, písečné s pozvolným vstupem do moře Ano, písečné s pozvolným vstupem do moře

Pro nejmenší děti do cca 1 roku věku volte autosedačky kategorie 0+ (do 13 kg), které se instalují proti směru jízdy. Pro starší děti volte autosedačky kategorie I (9-18 kg), II (15-25 kg) a III (22-36 kg) dle váhy a výšky dítěte. Vždy se řiďte návodem k použití a instalujte autosedačku dle pokynů výrobce.

Nezapomeňte, že i krátká cesta autem může skrývat rizika. Používáním autosedačky chráníte své děti před zraněním v případě nehody. Bezpečnost vašich dětí by měla být vždy na prvním místě, a to i na dovolené.

Zábava na cestách

Bulharsko není jen o slunění na pláži! Pro rodiny s dětmi je tu nepřeberné množství zábavy. Aquaparky s tobogány a skluzavkami všech tvarů a velikostí nadchnou malé i velké vodníky. Děti se vyřádí na pirátských lodích, prolézačkách a v bazénech s umělým vlnobitím. Prozkoumejte podmořský svět v některém z akvárií, kde se setkáte s pestrobarevnými rybkami, mořskými koníky a žraloky. Děti se dozví spoustu zajímavostí o životě v moři. Na koních, oslících nebo velbloudech se projedete po pláži nebo se vydejte na delší výlet do vnitrozemí. Pro milovníky zvířat se nabízí návštěva zoologické zahrady nebo delfinária, kde se děti potkají s exotickými zvířaty z celého světa. Večer si nenechte ujít tradiční bulharské tance a hudbu, které vás okouzlí svou energií a temperamentem. Prožijte nezapomenutelnou dovolenou plnou zábavy a dobrodružství v Bulharsku!

dovolená v bulharsku s dětmi

Plánování trasy

Při plánování trasy pro dovolenou v Bulharsku s dětmi je dobré zvážit několik faktorů. Délka cesty je klíčová, zvolte kratší trasu s častějšími zastávkami, aby se děti nenudily a netrpěly únavou. Vyberte si ubytování blízko pláže a dětských atrakcí, abyste se vyhnuli zdlouhavému cestování. Pokud cestujete autem, naplánujte si trasu s ohledem na odpočívadla s dětskými hřišti a restauracemi s dětským menu. Prozkoumejte možnosti dopravy na místě, ať už se jedná o autobusy, taxi služby nebo pronájem auta, a zohledněte jejich dostupnost a ceny. Nezapomeňte na dětské autosedačky, pokud cestujete vlastním autem. Plánování trasy s ohledem na potřeby a zájmy dětí zaručí, že si dovolenou užije celá rodina.

Při plánování dovolené v Bulharsku s dětmi je dobré se zorientovat v možnostech navigace a map. Ať už preferujete tradiční papírové mapy, nebo moderní navigace v mobilu, existuje několik tipů, které vám usnadní cestování. Papírové mapy Bulharska seženete v každém dobrém knihkupectví, případně na benzinových pumpách po příjezdu do země. Nezapomeňte na mapu pro děti, která je zábavnější a poučnější. Pro navigaci v autě doporučujeme offline mapové aplikace, jako je Maps.me nebo Here. Tyto aplikace fungují i bez připojení k internetu, stačí si mapy stáhnout předem. Nezapomeňte si také pořídit držák na telefon do auta. Pokud se chystáte na pěší túry, hodí se vám turistické mapy, které seženete v informačních centrech. Pro plánování tras a hledání zajímavých míst doporučujeme aplikace jako Komoot nebo Wikiloc. Nezapomeňte na powerbanku, abyste měli telefon vždy nabitý. S dobrou navigací a mapou si užijete dovolenou v Bulharsku s dětmi bez zbytečných stresů a bloudění.

Publikováno: 29. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor:

Tagy: dovolená v bulharsku s dětmi