Dovolená Kuba 2023: Salsa, rum a revoluce na vlastní kůži

Dovolená Kuba 2023

Doprava na Kubu

Plánujete dovolenou na Kubě v roce 2023? První, co budete řešit, je doprava. Na Kubu se létá z Prahy přímými lety, které obvykle trvají okolo 12 hodin. Letenky se cenově liší v závislosti na sezóně a dostupnosti, proto doporučujeme rezervovat letenky s dostatečným předstihem. Kromě ceny letenky nezapomeňte zohlednit i cenu za vízum, které je pro vstup na Kubu nezbytné. Alternativou k přímému letu jsou lety s přestupem, například v Amsterdamu, Paříži nebo Madridu. Tato varianta může být levnější, ale počítejte s delší dobou cestování. Při výběru letu zvažte délku přestupu a případné dodatečné náklady na stravu a ubytování v místě přestupu. Ať už zvolíte jakoukoli variantu, nezapomeňte si před odletem zkontrolovat platnost cestovního dokladu a víza.

Letenky a ceny

Kuba, země salsy, rumu a historických automobilů, láká v roce 2023 na nezapomenutelnou dovolenou. Než se ale ponoříte do plánování výletů za památkami a plážemi, je důležité zohlednit ceny letenek. Ty se liší v závislosti na ročním období a také na tom, s jakým předstihem rezervujete. Obecně platí, že nejlevnější letenky na Kubu pořídíte mimo hlavní sezónu, tedy od května do června a od září do října. V hlavní sezóně, od prosince do dubna, ceny letenek stoupají, jelikož se na Kubu sjíždí turisté z celého světa za teplým počasím a festivalovou atmosférou. Ceny se pohybují v rozmezí od 15 000 Kč do 30 000 Kč a více za zpáteční letenku z Prahy. Doporučujeme sledovat akční nabídky leteckých společností a porovnávat ceny letenek na různých webových stránkách. Nezapomeňte také zohlednit cenu víz a cestovního pojištění. S trochou plánování a flexibility si můžete užít dovolenou na Kubě za příznivou cenu.

Víza a formality

Pro vstup na Kubu jako turista budete potřebovat turistickou kartu, tzv. turistické vízum. To platí pro pobyty do 30 dnů a lze ho za poplatek získat na Kubánském velvyslanectví v Praze nebo online. Doporučuje se vyřídit si vízum s dostatečným předstihem před vaší cestou. Dále budete potřebovat cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po plánovaném návratu z Kuby. Pro vstup na Kubu je také nutné mít cestovní pojištění, které kryje i náklady na lékařské ošetření. Po příletu na Kubu budete muset projít imigrační kontrolou, kde budete muset předložit platný cestovní pas, turistickou kartu a doklad o cestovním pojištění.

Při vstupu na Kubu můžou být od vás vyžadovány další dokumenty, jako je zpáteční letenka a doklad o ubytování. Doporučuje se mít u sebe hotovost v eurech nebo amerických dolarech, jelikož platba kartou není na Kubě vždy možná. Mějte na paměti, že americké dolary podléhají dodatečnému poplatku. Je důležité se před cestou na Kubu informovat o aktuálních cestovních upozorněních a bezpečnostních doporučeních.

dovolená kuba 2023

Počasí v roce 2023

Kuba se pyšní tropickým podnebím s celoročně teplým počasím, což z ní dělá ideální destinaci pro dovolenou v roce 2023. Od listopadu do dubna trvá na Kubě období sucha s minimem srážek a příjemnými teplotami okolo 25-28 °C. Toto období je ideální pro milovníky slunce a vodních sportů, kteří si užijí koupání v azurovém moři a opalování na bělostných plážích. Od května do října panuje na Kubě období dešťů, které se projevuje krátkými, ale intenzivními přeháňkami, především v odpoledních hodinách. Teploty se v tomto období pohybují mezi 28-32 °C a vlhkost vzduchu je vyšší. Období dešťů má své kouzlo, jelikož tropická vegetace je svěží a zelená. Ceny ubytování a letenek bývají v tomto období nižší, což ocení cestovatelé s omezeným rozpočtem. Při plánování dovolené na Kubě v roce 2023 je důležité zvážit své preference a toleranci k horku a vlhkosti. Nezapomeňte si s sebou zabalit lehké a prodyšné oblečení, opalovací krém s vysokým faktorem a repelent proti komárům.

Ubytování na Kubě

Plánujete dovolenou na Kubě v roce 2023? Pak vás určitě zajímá, jaké možnosti ubytování Kuba nabízí. Odpověď je jednoduchá: pro každého něco. Luxusní resorty s all inclusive programy lákají na plážích Varadera, Cayo Coco a Santa Maria. Moderní hotely najdete i v Havaně, Trinidadu a dalších městech. Pokud ale toužíte po autentičtějším zážitku, zkuste ubytování v soukromí. Místní obyvatelé pronajímají pokoje ve svých domech, tzv. casas particulares. Získáte tak nejen cenově dostupnější variantu, ale také možnost poznat kubánskou kulturu a pohostinnost zblízka. Casas particulares najdete po celé Kubě, od rušných měst až po klidné vesničky. Ať už zvolíte jakoukoli možnost, nezapomeňte si ubytování rezervovat s dostatečným předstihem, zvláště pokud cestujete v hlavní sezóně.

Srovnání Dovolená Kuba 2023
Cestovní kancelář A Cestovní kancelář B
Cena za osobu (Kč) 35 000 38 500
Délka pobytu (noci) 7 10
Typ ubytování Hotel **** Resort *****
Stravování All inclusive Snídaně

Pláže a moře

Kuba láká v roce 2023 na pohádkové pláže s jemným bílým pískem a křišťálově čistým mořem, které hraje všemi odstíny modré a zelené. Varadero, perla Karibiku, okouzlí 20 km dlouhou pláží lemovanou palmami. Cayo Coco a Cayo Guillermo, ostrůvky spojené s pevninou uměle vybudovanou cestou, nabídnou komornější atmosféru a luxusní resorty all inclusive. Pro milovníky potápění a šnorchlování je jako stvořená Playa Coral s bohatým podmořským životem a korálovými útesy. Na jihu Kuby láká Playa Ancón s pozvolným vstupem do moře, ideální pro rodiny s dětmi. Zapomenout nesmíme ani na pláž Playa Paraíso na ostrově Cayo Largo, která je považována za jednu z nejkrásnějších pláží světa. Užijte si slunce, koupání, vodní sporty a odpočiňte si od každodenního shonu na pohádkových plážích Kuby.

dovolená kuba 2023

Památky a kultura

Kuba, ostrov pulzující hudbou, rumovými koktejly a koloniální architekturou, nabízí turistům v roce 2023 nezapomenutelnou cestu časem. Havana, perla Karibiku, láká svými starobylými uličkami, kde se prolínají španělské koloniální domy s americkými veterány. Projděte se po Malecónu, ikonické havanské promenádě, a nasajte atmosféru kubánského života. Navštivte Museo de la Revolución, abyste se ponořili do bohaté a bouřlivé historie Kuby, nebo se nechte okouzlit uměním v Museo Nacional de Bellas Artes.

Mimo Havanu na vás čekají další poklady. Trinidad, zapsaný na seznamu UNESCO, vás okouzlí svými dlážděnými uličkami a pastelově zbarvenými domy. Pro milovníky přírody je tu Viñales s úchvatnými vápencovými útesy "mogotes" a svěžími tabákovými plantážemi. Ať už se rozhodnete pro poznávání historických památek, relaxaci na plážích s bílým pískem nebo objevování krás kubánské přírody, dovolená na Kubě v roce 2023 bude nezapomenutelným zážitkem.

Jídlo a pití

Kuba je proslulá svou specifickou kuchyní, která je kombinací španělských, afrických a karibských vlivů. Během vaší dovolené na Kubě v roce 2023 určitě ochutnejte tradiční pokrmy jako "Ropa Vieja" (trhané hovězí maso), "Arroz Congrí" (rýže s černými fazolemi) nebo "Picadillo" (mleté hovězí maso s rajčaty a olivami). Tyto pokrmy jsou obvykle podávány s rýží, fazolemi a smaženými banány.

Na Kubě najdete širokou škálu čerstvého ovoce, jako jsou mango, papája, ananas a guava. Vyzkoušejte čerstvě vymačkané šťávy z cukrové třtiny nebo osvěžující koktejl "Mojito" s bílým rumem, mátou a limetkou. Kuba je také známá svou kávou, která je silná a aromatická.

Většina hotelů na Kubě nabízí all-inclusive programy, které zahrnují jídlo a pití. Pokud se však chcete seznámit s kubánskou kuchyní blíže, doporučujeme navštívit některou z místních restaurací zvaných "paladares". Zde si vychutnáte autentickou atmosféru a ochutnáte speciality připravované podle tradičních receptů. Nezapomeňte ochutnat ani kubánské pivo "Cristal" nebo "Bucanero".

dovolená kuba 2023

Bezpečnost a zdraví

Plánujete dovolenou na Kubě v roce 2023? Kuba je obecně bezpečná země pro turisty, ale jako všude jinde i tady je důležité dbát na bezpečnost a zdraví. Před cestou si sjednejte cestovní pojištění, které pokryje i případné lékařské výlohy. Na Kubě je dostupná lékařská péče, ale může být drahá, zvláště pro cizince. Doporučuje se pít balenou vodu a vyhýbat se konzumaci neoloupaného ovoce a zeleniny. Chraňte se před sluncem, používejte opalovací krém s vysokým SPF a noste klobouk a sluneční brýle. Výměnu peněz provádějte pouze v bankách nebo směnárnách. Dávejte si pozor na kapsáře, a to zejména v turistických oblastech. Nenoste u sebe velké obnosy peněz ani cenné šperky. V případě jakýchkoli problémů se obraťte na místní policii nebo na zastupitelský úřad České republiky v Havaně. Užijte si krásnou a bezpečnou dovolenou na Kubě!

Peníze a směnárny

Na Kubě se platí kubánským pesem (CUP) a kubánským konvertibilním pesem (CUC). CUC je pevně navázán na americký dolar a je určen primárně pro turisty. Pro vás jako cestovatele je tedy zásadní směňovat peníze za CUC. Směnu si můžete zařídit už v České republice, ale výhodnější kurz obvykle dostanete až na Kubě. Směnit peníze lze na letišti, v bankách nebo ve směnárnách zvaných CADECA. Doporučujeme se vyhnout směně u pouličních obchodníků, abyste se nestali obětí podvodu.

Na Kubě se stále hojně platí v hotovosti a platební karty se používají jen omezeně. Doporučujeme proto mít s sebou dostatek hotovosti v eurech nebo kanadských dolarech, které se na Kubě dají snadno směnit. Americké dolary se dají směnit také, ale kurz je méně výhodný a navíc se platí poplatek za směnu.

Při výběru z bankomatu si dejte pozor na poplatky, které si banka může účtovat. Ne všechny bankomaty akceptují zahraniční karty, proto je dobré se informovat předem u své banky.

Doprava po Kubě

Kuba láká v roce 2023 na nezapomenutelnou dovolenou. Plánujete-li v roce 2023 dovolenou na Kubě, doprava po ostrově je důležitým bodem k naplánování. Pro turisty se nabízí několik možností. Autobusy Viazul jsou oblíbenou volbou pro cestování mezi městy. Nabízejí pravidelné spoje a komfortní jízdu za rozumné ceny. Je však nutné počítat s delší dojezdovou dobou kvůli stavu některých silnic. Pro větší flexibilitu jsou ideální pronajatá auta. S vlastním vozidlem můžete prozkoumat i odlehlé kouty ostrova a užít si svobodu v cestování. Doporučujeme však půjčit si auto s náhonem na všechna kola, zejména pokud se chystáte mimo hlavní tah. Pro kratší vzdálenosti jsou k dispozici taxi služby. V turistických oblastech narazíte na klasické žluté vozy, zatímco v menších městech se často setkáte s tzv. "boteros" - soukromníky s vlastním autem. Než nastoupíte, ujistěte se, že jste se s řidičem domluvili na ceně. Pro autentický zážitek z Kuby vyzkoušejte jízdu legendárním "coco taxi". Tyto malé žluté tříkolky jsou levnou a zábavnou formou dopravy po městě. Ať už zvolíte jakoukoli možnost, pamatujte na trpělivost. doprava na Kubě může být nepředvídatelná a často zdlouhavá.

dovolená kuba 2023

Tipy na výlety

Kuba láká v roce 2023 na své sluncem zalité pláže, rytmy salsy a fascinující historii. Ať už toužíte po relaxaci u tyrkysového moře, dobrodružství v divoké přírodě nebo poznávání koloniální architektury, Kuba má co nabídnout. Prozkoumejte rušné uličky Havany s jejími legendárními bary a dobovými americkými auty. Navštivte Trinidad, město zapsané na seznamu UNESCO, a nechte se okouzlit jeho koloniální atmosférou. Milovníci přírody by si neměli nechat ujít údolí Viñales, kde se mezi vápencovými mogotes rozkládají tabákové plantáže. Zažijte potápění u ostrova Cayo Largo, kde se můžete setkat s pestrobarevným podmořským světem. Ochutnejte tradiční kubánskou kuchyni s jejími lahodnými pokrmy z rýže, fazolí a vepřového masa. A nezapomeňte si zatančit salsu s místními obyvateli, kteří vás naučí ty správné kroky. Dovolená na Kubě v roce 2023 slibuje nezapomenutelné zážitky plné slunce, hudby a radosti ze života.

Suvenýry a nákupy

Z Kuby si rozhodně neodvezete jenom vzpomínky na slunce, pláže a mojito. Ostrov nabízí spoustu možností, jak si domů přivézt kousek kubánské atmosféry. Mezi nejoblíbenější suvenýry patří bezesporu pravé kubánské doutníky. Pozor ale na padělky, nakupujte jen v oficiálních obchodech La Casa del Habano. Milovníci rumu by si neměli nechat ujít návštěvu některé z palíren, kde se dozví více o výrobě a samozřejmě ochutnají i nakoupí ten pravý kubánský rum.

Kromě těchto typických produktů Kuba nabízí i originální ručně vyráběné suvenýry. Barevné obrazy s motivy Kuby, dřevěné sošky, šperky z černých korálků a keramika rozzáří každý interiér. Za návštěvu stojí trhy a dílny, kde můžete s umělci o jejich tvorbě i smlouvat o ceně. Nezapomeňte si ale uschovat účtenky, abyste neměli problém na letišti.

dovolená kuba 2023

Ať už si z dovolené na Kubě v roce 2023 přivezete cokoliv, nezapomeňte na ty nejcennější suvenýry - zážitky a vzpomínky.

Komunikace a jazyk

Ačkoliv je španělština oficiálním jazykem Kuby, domluvíte se i anglicky, obzvlášť v turistických oblastech. Nebojte se ale pár slovíček ve španělštině naučit, místní to určitě ocení! „Hola“, „gracias“ a „por favor“ vám otevřou nejedny dveře a vykouzlí úsměv na tváři. Co se týče komunikace s rodinou a přáteli doma, Wi-Fi připojení na Kubě není tak běžné jako u nás. Najdete ho spíše v hotelech a některých restauracích, často za poplatek. Pokud si chcete užít dovolenou bez starostí a zbytečného hledání signálu, pořiďte si před cestou SIM kartu s datovým roamignem. Místní SIM karta je také možnost, ale vyžaduje trochu více papírování. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, nezapomeňte dát vědět svým blízkým, že jste v pořádku a užíváte si zasloužený odpočinek na slunné Kubě.

Publikováno: 19. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor:

Tagy: dovolená kuba 2023 | informace o dovolené na kubě v roce 2023