Bare answer: Okrasné krásky: Objevte rozmanitost slepic vlaška v české přírodě

Slepice Vlaška Druhy

Původ slepic vlašek

Vlašky, tyhle krásky s chocholkou a opeřenýma nohama, k nám neputovaly z Itálie, jak by se mohlo zdát. Jejich cesta začala mnohem dál, až v daleké Asii. Přesné místo původu se ale dodnes vedou spory. Někteří odborníci tvrdí, že jejich předkové pochází z Indie, jiní zase z Číny.

Důkazy o jejich existenci sahají až do starověku. Zobrazení slepic podobných vlaškám se našly na antických vázách a mozaikách. Do Evropy se dostaly pravděpodobně s mořeplavci a obchodníky v 16. století.

Dnes existuje mnoho druhů vlašek, které se liší barvou peří, tvarem chocholky a dalšími znaky. Mezi nejznámější patří vlaška stříbrná krahujcová, vlaška zlatá černě lemovaná nebo vlaška bílá.

Vlašky jsou oblíbené nejen pro svůj atraktivní vzhled, ale i pro své užitkové vlastnosti. Jsou to dobré nosnice a snášejí poměrně velká vejce. Navíc jsou to klidná a přátelská zvířata, která se hodí i do menších chovů.

Charakteristika plemene

Vlašky jsou skupinou plemen slepic, které se vyznačují charakteristickým chomáčkem peří na hlavě. Pocházejí z jihovýchodní Evropy a do Čech se dostaly z Balkánu, odtud jejich jméno. Jsou to středně těžká plemena s živým temperamentem a dobrou snáškou. Jsou odolné vůči nepříznivému počasí a dobře snášejí i chladnější klima. Vlašky jsou také známé svou dobrou kvokavostí a péčí o kuřata.

Existuje mnoho barevných rázů vlašek, mezi nejznámější patří:

  • Vlaška koroptví: nejrozšířenější ráz s kresbou připomínající koroptev
  • Vlaška černá: s černým peřím se zeleným leskem
  • Vlaška žlutá: s žlutým peřím
  • Vlaška bílá: s čistě bílým peřím
  • Vlaška modrá: s šedým peřím s modrým nádechem

Kromě barevných rázů se vlašky liší i typem chocholky. Některé mají chocholku stojatou, jiné rozložitou do stran. Chov vlašek není náročný. Jsou to nenáročná plemena, která se spokojí s běžnou stravou pro slepice. Potřebují dostatek prostoru k pohybu a přístup k čerstvé pastvě.

Barevné rázy vlašek

Vlašky se pyšní širokou škálou barevných rázů, které jim dodávají na atraktivitě a rozmanitosti. Mezi chovateli jsou oblíbené jak klasické barevné varianty, tak i vzácnější a neobvyklé rázy.

K nejrozšířenějším patří černá, bílá, žlutá a modrá barva. Černé vlašky se vyznačují sytě černým peřím s kovovým leskem, zatímco bílé vlašky mají čistě bílé peří bez jakýchkoli barevných skvrn. Žluté vlašky, často nazývané také zlaté, mají sytě žluté peří, které jim dodává elegantní vzhled. Modré vlašky se vyznačují ocelově modrým zbarvením peří.

slepice vlaška druhy

Kromě těchto základních barevných rázů existuje i řada dalších variant, jako je například krahujcová, žíhaná, koroptví nebo stříbrná. Krahujcové vlašky mají peří s charakteristickým krahujcovým vzorem, zatímco žíhané vlašky se vyznačují střídáním světlých a tmavých pruhů na peří. Koroptví vlašky mají hnědo-červené zbarvení peří s černým tečkováním, které připomíná zbarvení koroptví. Stříbrné vlašky se vyznačují stříbřitě šedým zbarvením peří.

Výběr barevného rázu vlašek je otázkou osobních preferencí chovatele. Všechny barevné varianty vlašek se vyznačují stejnými vlastnostmi a užitkovostí.

Užitkovost a snáška

Slepice vlašky jsou známé svou přátelskou a klidnou povahou, díky čemuž jsou oblíbené i u rodin s dětmi. Co se týče užitkovosti, vlašky se řadí mezi plemena s kombinovanou užitkovostí, to znamená, že poskytují jak maso, tak i vejce. Snáška u slepic vlašek se pohybuje okolo 160 až 180 vajec ročně. Vejce jsou obvykle krémové až světle hnědé barvy a dosahují střední velikosti s hmotností kolem 55-60 gramů.

Vlašky dospívají o něco později než některá jiná plemena, obvykle začínají nést vejce ve věku 6-8 měsíců. Jsou to otužilé slepice, které dobře snášejí i chladnější klima a volný výběh. Díky svému klidnému temperamentu a nenáročnosti na chov jsou vlašky vhodné i pro začínající chovatele.

Povaha a temperament

Slepice Vlašky jsou známé svou přátelskou a klidnou povahou. Jsou to společenská zvířata, která si užívají společnost jak lidí, tak i ostatních slepic. Jsou také poměrně inteligentní a učenlivé, takže se dají snadno ochočit a naučit trikům.

Co se týče temperamentu, existují mezi jednotlivými druhy Vlašek drobné rozdíly. Například Vlašky koroptví jsou o něco aktivnější a temperamentnější než Vlašky stříbrné kropenaté. Obecně se však dá říci, že Vlašky jsou klidné a mírumilovné slepice, které se hodí i do rodin s dětmi.

Jejich klidná povaha z nich dělá ideální volbu pro začínající chovatele. Jsou nenáročné na chov a péči a snadno se s nimi manipuluje.

Chov a péče

Slepice vlašky jsou známé svou nenáročností a odolností. Jsou to otužilé slepice, které se dobře přizpůsobí různým podmínkám. Pro spokojený život potřebují dostatek prostoru k pohybu. Dopřejte jim výběh s hustým porostem, kde se můžou schovat před sluncem a zároveň si hledat potravu. Vlašky milují hrabání, proto je vhodné jim do výběhu umístit hromadu písku nebo kompostu. Co se týče potravy, nejsou vybíravé. Krmíme je směsí pro nosnice, doplněnou o zbytky z kuchyně, jako je zelenina, ovoce nebo vařené brambory. Důležitý je stálý přístup k čerstvé vodě. V zimních měsících je vhodné jim do krmiva přidat vitamíny a minerály. Vlašky jsou snášenlivé slepice, které se dobře snášejí i s jinými druhy drůbeže. Při chovu více kohoutů je důležité zajistit dostatečný prostor, aby nedocházelo k bojům o teritorium. Péče o kuřata vlašek se neliší od péče o kuřata jiných plemen. Důležité je zajistit jim teplo, sucho a kvalitní krmivo.

slepice vlaška druhy
Srovnání vlastností běžných druhů slepic Vlašek
Druh Barva vajec Hmotnost slepice (kg) Hmotnost kohouta (kg) Náročnost na chov
Vlaška koroptví Světle hnědá 1.8 - 2.2 2.5 - 3 Nenáročná
Vlaška černá Světle hnědá 2 - 2.5 2.8 - 3.5 Nenáročná

Výhody chovu vlašek

Vlašky jsou známé svou odolností a nenáročností. Dobře snášejí různé klimatické podmínky a jsou méně náchylné k chorobám než některá jiná plemena slepic. Díky tomu jsou vhodné i pro začínající chovatele. Vlašky jsou skvělé sběračky potravy a samy si opatří značnou část své krmné dávky. To oceníte zejména tehdy, pokud máte pro slepice k dispozici výběh. I když nejsou vlašky proslulé jako nejlepší nosnice, jejich snůška je stále obdivuhodná. Navíc snášejí i v zimních měsících, kdy jiná plemena pauzírují. Vejce vlašek jsou menší než vejce jiných plemen, ale mají sytě žlutý žloutek a jsou velmi chutná. Chov vlašek je radost i díky jejich přátelské a klidné povaze. Rychle si zvykají na své majitele a rády se nechají ochočit.

Nevýhody chovu vlašek

Vlašky jsou sice krásné a přátelské slepice, ale jejich chov s sebou nese i jisté nevýhody. Jednou z nich je jejich tendence k hlučnosti. Vlašky rády dávají najevo svou přítomnost hlasitým kdákáním, což může být v hustě obydlených oblastech problematické. Další nevýhodou je jejich silný pud k sezení na vejcích. I když to může být pro chovatele, kteří chtějí líhnout kuřata, výhodou, pro ty, kteří chtějí vejce konzumovat, to může být spíše na obtíž. Vlašky sedící na vejcích totiž přestanou na delší dobu snášet. Jejich krása je bohužel i jejich slabinou. Díky svému atraktivnímu vzhledu se mohou stát snadným terčem predátorů, jako jsou lišky, kuny nebo draví ptáci. Vlašky jsou také poměrně aktivní a potřebují dostatek prostoru k pohybu. Chov v malých výbězích jim neprospívá a může vést k frustraci a agresivitě. V neposlední řadě je potřeba zmínit i jejich náročnost na péči o opeření. Bohaté a husté peří vyžaduje pravidelnou kontrolu a ošetřování, aby se předešlo parazitům a nemocem.

slepice vlaška druhy

Vlašky v České republice

Vlašky jsou v České republice oblíbeným druhem slepic, a to hned z několika důvodů. Patří mezi otužilé a nenáročné plemena, která se snadno přizpůsobí různým podmínkám. Jsou vhodné jak pro chov v malochovech, tak i ve větších chovech. Vlašky jsou známé svou dobrou snáškou, která se pohybuje okolo 180 vajec ročně. Jejich vejce jsou krémové až světle hnědé barvy a mají pevnou skořápku.

Mezi chovateli je oblíbená celá řada druhů slepic vlašek. Jedním z nejznámějších je vlaška koroptví, která se vyznačuje krásným zbarvením připomínajícím koroptev polní. Dalším oblíbeným druhem je vlaška žlutá, která se pyšní sytě žlutým peřím. Pro chovatele, kteří preferují klidnější povahu, je vhodná vlaška bílá, která je známá svou mírnou a přátelskou povahou.

Při výběru slepic vlašek je důležité zohlednit účel chovu a preference chovatele. Všechny druhy vlašek jsou skvělými nosnicemi a nenáročnými společníky, kteří vám budou dělat radost po mnoho let.

Vlašky jsou obecně otužilé a přizpůsobivé plemeno, nicméně jednotlivé druhy se mohou lišit ve snášce, vzhledu i charakteru. Například vlaška koroptví je známá svou plachostí, zatímco vlaška žlutá je klidnější a přítulnější.

Eliška Nováková

Zajímavosti o vlaškách

Vlašky jsou známé svou odolností a nenáročností. Dokáží se přizpůsobit různým podmínkám a prospívají i v chladnějším klimatu. Jsou to aktivní slepice, které rády hrabou a hledají potravu venku. Díky tomu jsou vhodné i do větších výběhů s dostatkem zeleně. Vlašky jsou také poměrně odolné vůči nemocem.

Existuje mnoho barevných rázů vlašek, od bílé a černé přes žlutou a hnědou až po modrou a krahujcovou. Každý chovatel si tak může vybrat barvu, která mu nejvíce vyhovuje. Vlašky jsou také známé svou klidnou a přátelskou povahou. Nebývají agresivní ani k sobě navzájem, ani k lidem. Jsou to tedy vhodné slepice i pro rodiny s dětmi.

Zajímavostí je, že vlašky snášejí i v zimě, i když v menší míře než v létě. Jejich vajíčka jsou krémově zbarvená a o něco menší než vajíčka jiných plemen. Chuťově jsou ale velmi dobrá. Chov vlašek je tak skvělou volbou pro všechny, kteří hledají nenáročné a odolné slepice s přátelskou povahou a chutnými vejci.

slepice vlaška druhy

Publikováno: 03. 07. 2024

Kategorie: příroda

Autor: Adam Novotný

Tagy: slepice vlaška druhy | informace o druzích slepic vlaška